Były szef CBA z zarzutami. Miał wyłudzać VAT - zdjęcie
27.10.21, 16:52Fot. screenshot - YouTube ( Superstacja)

Były szef CBA z zarzutami. Miał wyłudzać VAT

3

Były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Paweł Wojtunik (w rozmowie z mediami wskazał, że zgadza się na podawanie jego pełnych danych) usłyszał zarzut wyłudzania zwrotu VAT. Grozi mu od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zastosowano środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego.

Postępowanie w sprawie zostało wszczęte po zawiadomieniu Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów. Dziś rzecznik Prokuratury Regionalnej w Lublinie Karol Blajerski poinformował, że były szef CBA usłyszał zarzuty.

- „W toku nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie śledztwa dotyczącego bezpodstawnego zwrotu podatku od towarów i usług w ramach tzw. procedury Tax Free, zarzuty usłyszał Paweł W.”

- wskazał rzecznik.

Zarzuty dotyczą wprowadzenia w błąd funkcjonariuszy służby celno-skarbowej poprzez podanie się za osobę nie mającą stałego zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej, a przez to uprawnioną do skorzystania z procedury służącej zwrotowi podatku od towarów i usług. Były szef CBA miał wyłudzić ponad 12 tys. zł z tytułu bezpodstawnego zwrotu podatku VAT.

Paweł Wojtunik, który funkcję szefa CBA pełnił w latach 2009-2015, nie przyznaje się do winy.

- „Nigdy nie dokonałem wyłudzenia jakiegokolwiek podatku - w szczególności podatku VAT. Uważam zarzuty postawione przez prokuraturę za wynikające albo z pośpiechu, albo z niedbalstwa - chciałbym w to wierzyć, a nie z politycznej motywacji”

- oświadczył w rozmowie z reporterem RMF FM Krzysztofem Zasadą.

kak/PAP, RMF FM

Komentarze (3):

julia2021.10.28 5:31
Sprawa wyłudzenia przez Ryszarda Czarneckiego 100 tysięcy euro z Parlamentu Europejskiego utknęła w zamojskiej prokuraturze. Rok po zgłoszeniu, prokuratura nie kiwnęła palcem w tej sprawie. Zdziwieni?...
Po 11 ...2021.10.27 17:11
12 tysięcy??? i groźba 8 lat więzienia, a np. organizacja kopertowych wyborów prezydenckich która kosztowała niemal 700 mln zł .... NIC.
zkr2021.11.19 22:34
Już 700 mln? Jeszcze rok temu było 70 mln? Aż strach pomyśleć, jaką kwotę napiszesz za rok: 7 mld zł?