Doktor Jerzy Bukowski hm, który był reprezentantem prasowym śp. płk. Ryszarda Kuklińskiego w Polsce, apeluje do Telewizji Polskiej o wyemitowanie filmu dokumentalnego o Kuklińskim. Od 13 lat leży on zapomniany w telewizyjnym archiwum.

 

- Na przełomie kwietnia i maja 1998 roku, podczas historycznej, pierwszej wizyty śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Polsce od momentu potajemnego wywiezienia go wraz z żoną i dwoma synami z kraju przez amerykańskie służby specjalne w listopadzie 1981 roku, dziennikarki Krakowskiego Ośrodka TVP Beata Kołaczyk i Bożena Toporek wraz zespołem nakręciły na zlecenie kierownictwa I Programu Telewizji Polskiej godzinny film dokumentujący jego 7-dniowy pobyt w Krakowie, Zakopanem, Katowicach, Gdańsku i Warszawie – przypomina Bukowski. Zaznacza, że zgodnie z planami TVP obraz miał zostać wyemitowany zaraz po zakończeniu pobytu pułkownika w Polsce. - Z niewyjaśnionych przyczyn nie doszło do tego ani wtedy, ani nigdy potem – podkreśla Bukowski.

 

Reprezentant prasowy płk. Kuklińskiego pisze o wieloletnich staraniach o emisję obrazu na antenie TVP. - Konsekwentnie zwracałem się do kolejnych prezesów TVP, aby film został wreszcie pokazany wielomilionowej widowni – pisze w swoim apelu. Jego zdaniem film mógłby „stać się ważnym elementem” debaty na temat misji płk. Kuklińskiego oraz jego decyzji o współpracy z Amerykanami. - Sporą część dokumentu stanowi bowiem wywiad z jego bohaterem, w którym tłumaczy on motywy swego wciąż nie zrozumianego przez wielu rodaków postępowania – zaznacza Bukowski.

 

W związku z tym były współpracownik płk. Kuklińskiego zwraca się z apelem do obecnych władz TVP – prezesa Juliusza Brauna o wyemitowanie filmu o Kuklińskim. Zaznacza, że obraz „uzyskał podczas kolaudacji w 1998 roku wysokie oceny i już dawno powinien zostać wyświetlony w ramach misji, którą ma przecież obowiązek realizować Telewizja Polska”.

 

- Jestem przekonany, że emisja tego dokumentu w dobrym czasie antenowym byłaby wielkim wydarzeniem medialnym, a zarazem istotnym przyczynkiem do jednej z najważniejszych dyskusji, jakie toczą w ostatnich latach Polacy o swojej najnowszej historii – kwituje Jerzy Bukowski.

 

żar/Wpolityce.pl