Budżet UE. Premier Morawiecki rozmawiał z kanclerz Merkel - zdjęcie
27.11.20, 11:10Fot. European People's Party via Flickr, CC BY 2.0 / KPRM via Flickr, CC 0

Budżet UE. Premier Morawiecki rozmawiał z kanclerz Merkel

12

Dziś o godzinie 11 rozpoczęła się rozmowa premiera Mateusza Morawieckiego z niemiecką kanclerz Angelą Merkel. Jak poinformował na twitterze rzecznik rządu Piotr Müller – głównym tematem były trwające negocjacje dotyczące budżetu UE.

W agendzie znajdą się bieżące zagadnienia unijne. W czwartek, szef polskiego rządu spotkał się z premierem Węgier Viktorem Orbánem. Podczas wizyty w Budapeszcie szefowie rządów obu państw podpisali deklarację, w której uzgodnili stanowisko krytycznie oceniające powiązanie wypłaty unijnych funduszy z arbitralnymi i nieobiektywnymi kryteriami naruszeń dotyczących praworządności.. Polska i Węgry uważają, że regulacje unijne muszą być zgodne z Traktatami i decyzjami podjętymi podczas lipcowego forum Rady Europejskiej”

- czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie rządu przez rzecznika.

Poniżej cała treść komunikatu:

Dyskusje na temat unijnego budżetu

W ostatnich tygodniach na forum unijnym intensywnie omawiane są kwestie przepisów wiążących wypłaty unijnych funduszy z wystąpieniem naruszeń w obszarze praworządności. W listopadzie prezydencja niemiecka w Radzie UE przedstawiła wynegocjowany z Parlamentem Europejskim projekt rozporządzenia w sprawie ochrony budżetu Unii w przypadku uogólnionych braków w zakresie praworządności w państwach członkowskich. Projekt ten został zatwierdzony przez ambasadorów państw członkowskich UE przy sprzeciwie Polski i Węgier. W efekcie Polska i Węgry nie wyraziły poparcia dla całego pakietu finansowego, który obejmuje wieloletni budżet UE na lata 2021-2027. Z brakiem poparcia spotkał się również tzw. Fundusz Odbudowy, zawierający nadzwyczajne środki przeznaczone na zwalczanie skutków kryzysu związanego z pandemią koronawirusa.

Stanowisko Polski w sprawie budżetu UE

Polska konsekwentnie stoi na stanowisku, że regulacje unijne muszą być zgodne z traktatami i decyzjami podjętymi na forum Rady Europejskiej oraz gwarantować pewność prawną. Ewentualne rozporządzenie dotyczące ochrony budżetu UE powinno zapewniać skuteczne zapobieganie nadużyciom i nieprawidłowościom finansowym. Aktualny projekt rozporządzenia nie gwarantuje tej pewności. Zawarte w nim kryteria są ogólne i podatne na bardzo szeroką interpretację. Stanowi to odejście od zasady, zgodnie z którą sankcja musi być oparta na konkretnym naruszeniu konkretnego prawa. Polska popiera dokładne kontrolowanie rzetelności wydatkowania unijnych zasobów finansowych. Kontrola ta powinna być skrupulatna i oparta o surowe kryteria. Nie może jednak – pod pretekstem ochrony praworządności – odbywać się w oparciu o swobodną ocenę, oderwaną od weryfikowalnych dowodów.

Polska oczekuje dalszych prac pozwalających na możliwie szybkie wynegocjowanie rozwiązania, które zagwarantuje prawa wszystkich państw członkowskich oraz poszanowanie procedur Traktatowych.

Wspólna deklaracja Polski i Węgier

26 listopada premierzy Polski i Węgier przyjęli wspólną deklarację. Podkreślają w niej w wolę poszukiwania rozwiązań, które pozwolą jak najszybciej udostępnić niezbędne środki finansowe dla wszystkich państw członkowskich. Premierzy Polski i Węgier są gotowi do pomocy w rozwiązaniu obecnej sytuacji, w duchu lojalnej współpracy i solidarności. Zarazem jednak oczekują istotnych zmian obecnie proponowanego mechanizmu. W sytuacji pilnie potrzebnych środków na odbudowę po kryzysie związanym z pandemią, Polska i Węgry postulują ograniczenie zakresu warunkowości budżetowej do ochrony interesów finansowych Unii, zgodnie z lipcowymi ustaleniami Rady Europejskiej. Kwestia ustanowienia związku pomiędzy zasadą praworządności a interesami finansowymi Unii powinna być ponownie przedmiotem rozmów liderów państw członkowskich Unii Europejskiej na forum Rady Europejskiej. W przypadku podjęcia decyzji o ustanowieniu takiego związku należy rozważyć podjęcie działań w celu wynegocjowania odpowiednich zmian w Traktatach.

za:premier.gov.pl,twitter

Komentarze (12):

gerard2020.12.10 3:40
morawiecki, wyp...laj kaczynski, zgniles !
Marian2020.11.27 12:08
Coś podobnego, Angela przypomniała sobie numer kierunkowy do Warszawy.
Nina2020.11.27 12:06
Z Niemcami nie powinno się rozmawiać ich trzeba zwalczać. To potomkowie Hitlera i nigdy się nie zmienią.
bandyci z POPisuPSLlewicy2020.11.27 11:38
https://www.youtube.com/watch?v=wnOBe0eRLBA
Już u sowy był nią zachwycony2020.11.27 11:37
Dobija targu z makrelą za ile nas sprzeda,nie wierzę temu człowiekowi ani w jedno słowo mówił prawdę u sowy- miska ryżu - osłuchajcie sobie to nagranie
a jeszcze jedno ! bardzo ważne2020.11.27 11:40
przypomnijcie sobie ,on był doradcą szmaciarza,antypolaka,folksdojcza tuska
NEOS com pl2020.11.27 11:32
... i co o POgodzie POgadacie .... przecie to pejsate rzadza ... co i jak w ... EjU ...
Narodowiec2020.11.27 11:32
Po co rozmowy? Referendum w sprawie Polexit.
waldek2020.11.27 12:41
I po PIS wtedy.
BieS2020.12.3 13:34
Spróbuj ogłosić!
jula2020.11.27 11:26
Panie Premierze żadnych ustępstw.
Lubiący klaunów2020.11.27 11:26
A hasła lewackich idiotów idą właśnie na śmieci.