Czy szef klubu PO-KO Borys Budka straci immunitet? Wniosek w tej sprawie złoży zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sędzia Przemysław Radzik.

Zapowiedział on także złożenie prywatnego aktu oskarżenia przeciwko Budce. Do wpisu na twitterze, w którym poinformował o planowanych działaniach dołączył fragment wypowiedzi Budki z RMF FM. Poseł PO-KO mówi:

Widział pan masowe aresztowania sędziów w Turcji? Do tego to zmierza”.

Gdy prowadzący Robert Mazurek zapytał go, czy polityk widział masowe aresztowania sędziów w Polsce, Budka odparł, że „jeszcze nie”. Dodał też:

Ale jeżeli PiS utrzyma się u władzy, to ja się nie zdziwię”.

Dalej mówił:

[…] jeśli za zadanie pytania Sądowi Najwyższemu grozi się z artykułu 231, co wczoraj zrobił pan sędzia rzecznik dyscyplinarny na polecenie Ziobry, to jesteśmy w kraju, który...”.

Tu Mazurek mu przerwał i zapytał, czy jego zdaniem wspomniany sędzia działa „na polecenie Ziobry”. Budka odparł, że to Zbigniew Ziobro wybiera rzeczników dyscyplinarnych. Prowadzący program dopytywał, czy rzeczywiście szef klubu PO-KO sugeruje sędziemu działanie na polecenie ministra. „Tak powiedziałem” - odparł Budka.

Robert Mazurek stwierdził wówczas, że gdyby był sędzią, to pozwałby go za te słowa. Budka odparł, że ne ma zamiaru kryć się za immunitetem.

Przemysław Radzik we wspomnianym wpisie stwierdza:

Poseł @bbudka w @Rozmowa_RMF kłamie. RDSSP i ZRDSSP nigdy i od nikogo nie otrzymywali żadnych poleceń lub wskazówek co do wykonywania swoich czynności”.

Zapowiedział, że jego pełnomocnicy w najbliższych dniach skierują prywatny akt oskarżenia przeciw Budce i wniosek o uchylenie immunitetu.

dam/twitter,RMF FM