Brytyjski dziennik: Polska gospodarka kwitnie - zdjęcie
04.01.20, 18:09(fot. pixabay)

Brytyjski dziennik: Polska gospodarka kwitnie

23

Brytyjski dziennik  "Financial Times" opublikował artykuł, w którym podkreśla dobrą kondycję polskiej gospodarki. "Rozkwitająca polska gospodarka sprawia, że Polacy chętniej korzystają z codziennych przyjemności i luksusowych usług" –czytamy.


Jak zauważa dziennik,  "konsumpcja w Polsce rośnie - Polacy częściej odwiedzają restauracje, decydują się na zagraniczne wakacje i wczasy, oraz korzystają z zabiegów zdrowotnych i upiększających"

"Financial Times" odwołuje się do kilku przykładowych historii polskich przedsiębiorców. Przedsiębiorcy dzielą się spostrzeniami, z których wynika, że popyt Polaków na dobra luksusowe się zwiększa.

Jednym z przytoczonych historii, jest sprawa Łukasza Wichłacza, przedsiębiorcy z Kołobrzegu. Mężczyzna otworzył kilka lat temu  internetowy sklep oferujący kawę, herbatę oraz akcesoriów do ich zaparzania. Dziś Coffeedesk jest pionierem w swojej dziedzinie. Miesięcznie sklep przyjmuje kilkanaście tysięcy zamówień, choć na początku było ich około 17. 

Brytyjski dziennik dodaje, że rosną wynagrodzenia Polaków. 

 

- Jednym z głównych beneficjentów wzrostu konsumpcji wśród Polaków, jest rynek żywności i usług gastronomicznych. Restauracje i sklepy spożywcze wyrastają w dużych miastach jak grzyby po deszczu – zaznacza "Financial Times".

Jak dodaje gazeta, Polacy inwestują również w usługi kosmetyczne oraz fryzjerskie, lepiej ma się sektor usług turystycznych. 

 

Jednak gazeta dodaje, że różnice między zachodem kraju, który jest bogatszy, a biedniejszą wschodnią częścią wciąż są bardzo wyraźne.

gb/dorzeczy.pl/Financial Times

Komentarze (23):

Dumi2020.01.5 9:24
Do Polaków kochających Polskę. W 2014 roku w kopalni "Wieczorek" zakończono proces pozyskiwania gazu z węgla. Z 250 ton węgla uzyskano ponad 100 tyś m3 pełno wartościowego gazu. Mamy sprawdzoną technologię przedstawioną premierowi Morawieckiemu i Gowinowi, która może dać Polsce, wg prof Tytko, biliony złotych. Co na to rząd PiS??? Zupełnie nic... Mało tego pcha Polskę w elektrownie atomową... Drodzy patrioci, informujcie o tych faktach Polaków bo ewidentnie temat jest przemilczany. Warto posłuchać prof. Tytko na YT - to o czym mówi to perełka mogąca dać Polsce ogromny, powtarzam: ogromny rozwój.
lady chapel2020.01.5 7:37
Ilość powołań w polskim KK drastycznie za to maleje. Wzrasta też drastycznie liczba księży, którzy zrzucają sutannę.
anonim2020.01.5 2:49
No i co z tego, kiedy wojna wisi na włosku?
gość2020.01.4 21:02
g...o kwitnie. to ze w Polsce sa zakłady fryzjerskie i restauracje znaczy że mamy gospodarkę?jesteśmy wyrobnikami firm zachodnich.
JANOSIK2020.01.4 20:24
JA JESTEM JANOSIK nie jakis JONASIK
JANOSIK2020.01.4 19:46
Jak milo sie czyta wasze komentarz ,nikt nie przeklina ,nie ubliza ,nie robi wyzotow ze zrobiles blad ortograficzny,takiej FRONDY nam trzeba.Milego wieczoru
JONASIK2020.01.4 19:52
Dzięki za zastępstwo. Ja zarobiony jestem, brak czasu na frądla.
JANOSIK2020.01.4 20:23
Naucz sie czytac ze zrozumieniem ,ja jestem JANOSIK sycka do podstawowki
bezlitosny internauta2020.01.5 10:05
Jeśli nie potrafisz nie pchaj się na afisz.
ja2020.01.4 19:45
Daleko jeszcze do normalności, ale już nie jemy odpadków ze stołów tych co nas okradli.
Grzegorz z Domaradza2020.01.4 19:21
Lepiej niech napiszą artykuł o tym jak wyglądają ich kobiety. Lepiej niech one skorzystają z usług fryzjerskich i upiększających. Jak wracam z UK do Polski to na byle jakiej ulicy wydaje mi się że odbywa się jakiś zlot modelek a to przecież tylko i aż nasze piękne polskie dziewczyny.
Tomasz2020.01.4 19:18
Niech Fronda nie zapomina, że jest jeszcze druga część artykułu (którego tytuł to nie "Polska gospodarka kwitnie", a "Rozwijająca się Polska gospodarka napędza popyt na luksusowe życie"), w której mowa nie tylko o nierównym podziale (jak wskazaliście powyżej), ale też o spowolnieniu które już odczuwamy i o tym, że staliśmy się jeszcze bardziej wrażliwi na zewnętrzne impulsy ekonomiczne, pomimo wzrastającej konsumpcji. Warto przytoczyć jeden akapit z artykułu FT i porównać z możliwościami Rodaków, którzy zarabiają najniższą krajową: "Pięć lat temu nie zapłaciłbym 100 złotych za stylizację włosów, bo standardy były niższe." Cóż... Zachęcam do zapoznania się z pełnymi danymi z GUS, nie jakiejś bzdurnej średniej krajowej, ale z rozkładem płac, może to otworzy oczy - dynamika wzrostu jest wspaniała, co (wraz z kilkoma innymi zmiennymi) świadczy jednak o konkurencji na rynku pracy o niewykwalifikowane kadry - co w mojej ocenie jest bardzo dobre, niech ludzie ciężko i marnie zarabiający zarabiają więcej - ale niestety jest to "tylko" efektem czynników podażowych... Proszę się nad tym zastanowić, w długiej perspektywie, bez strategii podnoszącej naszą gospodarkę na wyżyny innowacji i technologii , te wzrosty są tylko tymczasowe i bardzo złudne...
Asmo2020.01.4 19:05
Coraz częściej czytam notki lub dłuższe artykuły, które straszą nas, że błędy czynione przez PIS mogą powodować wygraną PO w kolejnych wyborach parlamentarnych w 2019. Ci tzw. straszaki to głupki nie rozumiejący polityki. Do PiS-u można mieć parę uwag – nie ma władzy idealnej, trzeba jednak wziąć pod uwagę warunki w jakich przyszło im rządzić. Przeprowadzanie jakichkolwiek reform, oczekiwanych przez społeczeństwo, jest bardzo trudne. Z tego powodu sposób ich przeprowadzania – procedowanie w Sejmie – nie zawsze jest takie, jakiego można by oczekiwać. Jeśli PIS robi jakiekolwiek błędy, to są one wynikiem albo kłamstw totalnej opozycji, albo wynikiem nienawiści i presji czerwonego lewactwa w Polsce. Ludzi PIS należy podziwiać i chronić za to, że przy takiej fali nienawiści, kłamstw i presji siłowego lub podstępczego odsunięcia ich od demokratycznie wybranej władzy, robią to co obiecali wyborcom, tzn, z jednej strony reformują kolejne instytucje państwa, a z drugiej strony b. dobrze rządzą gospodarką, bezpieczeństwae i ochroną socjalną Polaków. Pomyślmy jednak sobie o ile szybciej i sprawniej byłoby możliwe przeprowadzanie niezbędnych reform bez tej post-peerelowskiej gangreny i tych agresywnych dzikusów przepełnionych nienawiścią do Polski i do idei naprawy naszego państwa.Totalna, destrukcyjna i targowicka opozycja, powiązana z lewackimi strukturami UE robi wszystko, by legalnie wybranej władzy rządzenie uniemożliwić, a rząd obalić.! Odetnijmy się od nich raz na zawsze, i nie wybierajmy przestępców i przygłupów by nami rządzili
diki2020.01.5 17:41
dobrze napisane... nic dodać... nic ująć ...
JS2020.01.4 19:04
Podnosimy się gospodarczo, prawnie, politycznie z kolan a chora na umyśle destrukcyjna opozycja dalej krzyczy, że było, jest i będzie źle, chowając przed wyborcami plany dokończenia swojego zadania jak za PO-PSL, traktując Polskę jak jakąś rozpustnicę co to odda wszystko co ma byle by być w unii. Jakiej unii ? To Niemcy powinny być krajem II a nawet III kategorii, po tym czego narobili państwom europejskim. Pozdr.
Jarek2020.01.4 19:04
W 2019 roku wybraliśmy ponownie centro-prawicową formację polityczną Prawo i Sprawiedliwość ! Ufamy PIS i zjednoczonej prawicy, bo ci ludzie chcą nic innego tylko dobra dla nas i dla Polski !!! PIS to partia ludzi uczciwych i zaufanych, nieskorumpowanych o żelaznych konsekwencjach w tych sprawach, ludzi patriotycznych, odważnych i honorowych, pracowitych, uznających prawo do życia od poczęcia i wiarę katolicką. A przywódcy PIS J. Kaczyński i premier Morawiecki to najlepsi stratedzy i politycy w dziejach Rzeczpospolitej. Ludzi PIS należy podziwiać i chronić za to, że przy takiej fali nienawiści, kłamstw i presji siłowego lub podstępczego odsunięcia ich od demokratycznie wybranej władzy, robią to co obiecali wyborcom, tzn, z jednej strony reformują kolejne instytucje państwa, a z drugiej strony b. dobrze rządzą gospodarką, bezpieczeństwem i ochroną socjalną Polaków. Ich program na najbliższe lata to Polski Model Dobrobytu. Niech rządzą dalej !!!
anonim2020.01.4 19:48
Spadaj dziadu.
JANOSIK2020.01.4 18:21
Dziwne, bo sycka na frondzie dra jape ze idzie wdol
Albert2020.01.4 19:03
Opssss ! Uwaga debil na portalu. Prosimy nie komentować !
JONASIK2020.01.4 19:51
Popieram!
JANOSIK2020.01.4 20:31
Jaa teez
JANOSIK2020.01.4 20:34
zapomnieliscie? SATYR jeszcze dzisiaj nic nie pisal.milego wieczoru
GNIDY KOSZERNE2020.01.4 22:27
janosik to zydek a nie polak