Premier Mateusz Morawiecki podpisał dziś umowę na poprawę kolejowego dostępu do portów w Gdańsku i Gdyni. Umowy są warte 3 mld złotych. W efekcie przeprowadzonych robót ma znacząco wzrosnąć perspektywa rozwojowa portów.

"Dla Gdańska i dla Gdyni będzie stanowić znaczący impuls rozwoju. Tak jak Gdynia była dla nas oknem na świat i tworzyła dla nas nowe perspektywy rozwojowe. Tak samo Gdańsk nazywamy miastem wolności, bo tu narodziła się wolność dzięki Solidarności" - mówił dziś o sprawie premier Mateusz Morawiecki.

W Gdańsku rozbudowane będą linia kolejowa 226, stacja Gdańsk Port Północny oraz linia 965 i stacja Gdańsk Kanał Kaszubski. W Gdyni z kolei rozbudowana zostanie stacja Gdynia Port. Łącznie chodzi o przebudowę między innymi 185 km torów kolejowych. W efekcie stacje będą mogły obsugiwać dłuższe i cięższe składy, czyli przeładowywać większe ilości towarów.

"Te wielkie inwestycje otwierają zupełnie nową perspektywę, to będzie infrastruktura na miarę XXI w., która znakomicie zwiększy możliwości przeładunkowe" - zapewnił premier Morawiecki.

Budowa ma potrwać jedynie 30 miesięcy.

bsw/pap, fronda.pl