Rozbudowa infrastruktury gazoportu LNG w Świnoujściu, budowa trzeciego zbiornika i stopniowe zwiększanie mocy gazyfikacyjnych - to podstawowe plany strategiczne spółki Polskie LNG.

Zakłada się, że ostateczny kontrakt z wykonawcą będzie podpisany do końca 2019 roku. Prezes spółki Paweł Jakubowski powiedział, że rozbudowa terminala jest bardzo ważna w kontekście zapewnienia niezależnych dostaw gazu na rynek polski.

Obecny etap rozbudowy Terminala dotyczy powstania dodatkowych instalacji regazyfikacyjnych, a także budowy trzeciego zbiornika oraz instalacji przeładunkowej LNG na kolej. W ramach rozbudowy powstanie również czwarty element - dodatkowe nabrzeże dla statków, które umożliwi m.in. przeładunek, załadunek i rozładunek zbiornikowców, a także przeładunek LNG. Na budowę nowego nabrzeża ma zostać przeprowadzony osobny przetarg.

To kolejne inwestycje, które zwiększą bezpieczeństwo energetyczne Polski. Z prognoz wynika, że zużycie gazu w naszym kraju i w regionie, a także w basenie Morza Bałtyckiego będzie rosło. Obecnie Polska zużywa rocznie mniej więcej 17 i pół miliarda metrów sześciennych gazu.

bb/Polskie Radio - IAR