Brawa! Paryż nie sprzeda Rosji Mistrali - zdjęcie
25.11.14, 16:28Brawa! Paryż nie sprzeda Rosji Mistrali (fot. YouTube)

Brawa! Paryż nie sprzeda Rosji Mistrali

4

Francja potwierdziła, że sprzedaż Rosji helikopterowców klasy Mistral została wstrzymana. Takie oświadczenie wydał Pałac Elizejski. W komunikacie podkreślono, że wobec obecnej sytuacji na wschodzie Ukrainy prezydent nie widzi żadnej możliwości przekazania Moskwie pierwszego z dwóch okrętów budowanych dla niej we francuskiej stoczni Saint-Nazaire.

Sprzedaż została jednak wstrzymana do ewentualnego odwołania, co zależy od rozwoju sytuacji na Ukrainie. Nie jest więc wykluczone, że Paryż tak czy inaczej wesprze militarnie Rosjan – ale po prostu nieco później, niż planowano wcześniej.

Wiceminister obrony Rosji Jurij Borysow powiedział, że jego kraj będzie postępować według kontraktu i odda sprawę do sądu, jeżeli nie otrzyma pierwszego z okrętów. Co więcej w opinii szefa parlamentarnej komisji do spraw Wspólnoty Niepodległych Państw Leonida Słuckiego, Rosja z pewnością wygra ten proces.

bjad/iar

Komentarze (4):

anonim2014.11.25 16:43
Rechot naiwniaków. Sprawa jest dogadana po cichu. Obie strony dały sobie czas na wyciszenie komentarzy różnych krzykaczy. Mistrale i tak popłyną do Rosji.
anonim2014.11.25 20:25
Szkoda, że nas na nie nie stać.
anonim2014.11.25 22:37
Okręt przerejestrowany z Francji na Rosję, a tu to tylko szopka dla ludożerki.
anonim2014.11.26 2:49
"Zaraz zaraz czy Francją nie rządzą dziś socjaliści ? To kiedy Fronda oficjalnie poprze małżeństwa gejów ?" Przecież pochwalenie jednej decyzji nie oznacza chwalenie wszystkiego innego co dany rząd robi. Natomiast paradoksem jest fakt iż całkiem prawdopodobnie w przyszłości Mistrale popłyną do Rosji właśnie dlatego że Francja wprowadziła "małżeństwa" zboczeńców. Co ma piernik do wiatraka? Ano, to że owe "małżeństwa" wzbudziły ogromny sprzeciw Francuzów. Ten sprzeciw sprawił że wcześniej niepopularny prezydent w tej chwili ma poparcie oscylujące gdzieś w okolicach 20%, i każda jego decyzja jest krytykowana niemalże z automatu. Toteż gdy chodzi o Mistrale, opozycja kategorycznie nie zgadza się z rządem, de facto stwierdzając że nieważne ile ucierpią na tym Ukraincy i inni, grunt żeby na tym nie ucierpiało parę tysięcy francuskich robotników. No cóż, przeważnie gdy Fronda bredzi o klakierach Putina, to - no, właśnie bredzi. Jednak w przypadku Maryny Le Pen, coś jest na rzeczy. Ona jest w tej chwili głównym głosem sprzeciwu wobec blokowania sprzedaży - i to ona najczęściej rozmawia z Rosjanami.