"Dokąd zmierza Kościół? Dokąd zmierza Bractwo?" - to tytuł wykładu bp Bernarda Fellaya, w którym poruszona została kwestia relacji FSSPX z papieżem Franciszkiem. Wykład Przełożonego Generalnego Bractwa św. Piusa X został wygłoszony we francuskim Fabrègues. 

Fellay podkreslił, że obecny następca Piotra jest człowiekiem czynu. To, co dana osoba myśli albo w co wierzy, „jest w ostateczności dla papieża obojętną sprawą" – uważa Fellay. Dodał, że dla Franciszka jest istotne, by dana osoba była z jego perspektywy sympatyczna i wydawała mu się „poprawna”.

Obecny Ojciec Święty, podkreślił przełożony Bractwa, dwukrotnie przeczytał biografię abp Marcela Lefebvre. Franciszek jest wprawdzie „przeciwny wszystkiemu, co reprezentuje Bractwo”, ale sam życiorys Lefebvre’a miał przypaść mu do gustu.

Ponadto Franciszek, jak powiedział Fellay, miał spotkać się swego czasu z jednym z członków Bractwa. Miał powiedzieć o piusowcach, że „nie będzie ich potępiać i nikogo nie będzie powstrzymywać przed chodzeniem do nich". Franciszek miał ponadto zapewnić, że chociaż niektórzy uważają, że nałoży na Bractwo ekskomunikę, nie dojdzie do tego.

Franciszek miał też obiecać Bractwu pomoc. Otóż ów członek Bractwa miał prosić papieża, by ten mianował w Argentynie biskupa, który pomoże ułożyć sytuację tamtejszych piusowców. Franciszek miał odpowiedzieć: „Tak, a tym biskupem jestem ja sam. Obiecałem pomóc i to uczynię”. Chodzi tu o obietnicę, jaką Franciszek złożył w Buenos Aires jeszcze jako kardynał ojcu Christianowi Bouchacourtowi.

Bp Bernard Fellay to Przełożony Generalny Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X. Bp Fellay został wyświęcony na biskupa w 1988 przez abp. Marcela Lefebvre’a, co sprowadziło nań ekskomunikę. Anatema została zdjęta przez Benedykta XVI w 2009 roku.

pac/katholisches.info