Boniek: musiałem zmienić trenera - zdjęcie
24.06.21, 13:28Fot. screenshot YouTube

Boniek: musiałem zmienić trenera

11

- Zabrakło jakości. Nie uważam, że błędem była zmiana trenera i nie dokonałem tego za późno - stwierdził prezes PZPN Zbigniew Boniek, odpowiadając na krytykę pod swoim adresem.

Polska po przegranych meczach ze Słowacją (1:2) i Szwecją (2:3) oraz remisem z Hiszpanią (1:1) po raz kolejny już kończy udział w wielkim turnieju na fazie grupowej. Staje się to tradycją naszej reprezentacji, która w XXI wieku tylko raz wyszła z grupy na dużej imprezie piłkarskiej - miało to miejsce w 2016 roku za kadencji Adama Nawałki.

- Plan minimum to my chcemy wyjść z grupy. O tym głośno nie mówimy, ale to jest cel nas wszystkich, was, kibiców. Chcemy wyjść z grupy i dojść do fazy pucharowej. Natomiast co się potem zdarzy, to wszystko jest możliwe - mówił przed turniejem Zbigniew Boniek.

Z zapowiedzi nic jednak nie wyszło. Coraz więcej osób zaczęło krytykować Bońka za jego nieprzemyślane i chaotyczne decyzje dotyczące zatrudnienia selekcjonerów. Najpierw Boniek postawił na niedoświadczonego Jerzego Brzęczka, którego przez długi czas bronił jak lew, pomimo że ani wyniki ani gra reprezentacji nie dawały podstaw do nadmiernego optymizmu. W miejsce Brzęczka został następnie zatrudniony Portugalczyk Paulo Sousa, który jednak miał bardzo mało czasu na przygotowanie reprezentacji do turnieju.

- Mieliśmy nadzieję, że impreza dla nas skończy się dalej, ale zawiedliśmy pod względem sportowym. Wydaje mi się, że jako prezes PZPN nie jestem odpowiedzialny za formę zawodnika, ale za całokształt, jestem odpowiedzialny za całość i biorę to na siebie - stwierdził Zbigniew Boniek, komentując porażkę Polaków na Euro 2020.

- Pożegnanie bardziej boli niż na Mistrzostwach Świata w Rosji, bo pod względem statystyk wyglądało to dużo lepiej. Oprócz meczu z Hiszpanią, byliśmy zespołem statystycznie lepszym. Nie umieliśmy jednak tego zamienić w jakość, tego brakowało. Piłkarze byli przekonani, że na więcej ich nie było stać, że dali z siebie wszystko. Stało się jak się stało - kontynuował.

- Sztab i piłkarze muszą wyciągnąć wnioski, za dwa miesiące eliminacje do MŚ. Mam nadzieję, że awansujemy na kolejny turniej, bo polska piłka tego potrzebuje. Nie udało nam się odnieść sukcesu tutaj i wszystkich nas to męczy - stwierdził.

Zdaniem Bońka polskiej reprezentacji zabrakło w pierwszej kolejności "jakości".

- Nie graliśmy defensywie, szliśmy do przodu, ale na końcu to jakość decyduje, kto wygrywa. Jeśli chodzi o pozytywy, to porażka nigdy taka nie jest. Nie chciałbym ich szukać na siłę, w ostatnich meczach graliśmy jak równy z równym np. z Hiszpanią, z czołową drużyną na świecie. Ale nie możemy mówić o pozytywach, bo odpadliśmy z turnieju szybko - stwierdził.

Boniek wskazał także, że Sousa to dobry trener i podkreślił, że wiąże go kontrakt do końca eliminacji do Mundialu w 2022 roku.

Prezes PZPN stwierdził, że nie będzie uciekać od odpowiedzialności.

- Jako prezes PZPN na pewno jestem odpowiedzialny i skoro nam nie wyszło, nie mam zamiaru uciekać od odpowiedzialności. Ale nie mogę odpowiadać, czy jeden czy drugi piłkarz nie strzelił gola. Chcieliśmy mieć satysfakcję sportową. Czy mam do siebie zastrzeżenia? Na pewno wielu myśli, że niepotrzebnie zmieniłem trenera, ale uważam, że była potrzebna. Marazm był tak duży, że musiałem coś zmienić - zakończył.

jkg/wp.pl

Komentarze (11):

Templar2021.06.24 22:48
Bońkowi na tym stanowisku, immanentnie brakuje jakości, świeżości, mądrości itd., na domiar złego nigdy nie wyciąga wniosków co jest wynikiem braku wspomnianej mądrości. Jest różnica pomiędzy byciem mądrym, a byciem mędrkiem. Na koniec niejaki Boniek i jego "ogon popleczników" różnego rodzaju hołduje zasadzie : pracujmy na poziomie minimum za wynagrodzenie na poziomie maksimum. Boniek jest jeden wniosek z tego twojego " blybrania" spadaj.
Polacke2021.06.24 22:28
Nie rozumiem sensu pierwszego zdania. Niech reprezentacja zacznie się nazywać reprezentacją minimalistów lub minimum i pozostawi godło Polski w spokoju. Kto nie gra o najwyższe cele, nigdy nie osiąga więcej niż takie poniżej minimum. Ja to Ja tamto, za kogo ten człowiek się uważa. Kibice mają gdzieś wyciąganie wniosków i branie odpowiedzialności za porażki, to nikogo nie interesuje. Doszło do tego, że kibiców interesuje jedynie czy Lewandowski strzeli bramki na swoje konto, jemu naprawdę kibicują i przeciwnikom, którzy strzelają naszym, w nadziei, że wreszcie coś się zmieni. Komunistycznych dziadów z PZPN pognać jak najszybciej, to jedyny rozsądny wniosek.
Tadeusz2021.06.24 19:04
Całe szczęście, że mamy Prezesa, który potrafi podejmować trudne decyzje, które są zarazem niezbędne. DZIĘKUJĘ. W niedługim czasie doczekamy się, nasza kadra zacznie grać bardzo dobrze.
mr.on2021.06.24 20:21
Pięknie. Ja już 20 lat czekam na sukcesy polskiej kadry. Obawiam się , ze prędzej umrę ze starości niż nasza kadra osiągnie jakikolwiek sukces.
Donald2021.06.24 17:18
Boniek do utylizacji.
Anonim2021.06.24 17:05
Polska piłka jest sparaliżowana syndromem komunistycznej niewydolności. PZPN kojarzy się z PZPR, czyli wielki i drogi hałas o nic. Wystarczy przestać dofinansowywać tych bogatych a niewydolnych. PZPN upadnie. A za 10 lat później piłka się odrodzi. Mamy dobrych i badzo dobrych piłkarzy. Oni wiedzą jak grać i organizować grę. Na przeszkodzie stoją starzy dobrze opłacani wyjadacze PZPN i reszta działaczy.
trucker Texas2021.06.24 16:38
Tacy ludzie jak Mr Boniek nigdy nie przyznaja sie do winy. Zadufany w sobie bufon .
Andrzej2021.06.24 15:57
Proszę Państwa, konieczna jest całkowita przebudowa systemu szkolenia polskich piłkarzy poczynając od najmłodszych. Prosze sprawdzicv jak się w Polsce szkoli trenerów piłki noznej, kazdy z nas zrobiłby te studia na AWF (uproszczone, minimalistyczne). Konieczne jest kstałcenie trenerów z naciskiem na etap początkowego szkolenia zgodnie z najnowoczesniejszymi wymaganiami i sposobami treningowymi na świecie oraz odpowiednią podbudową teoretyczna a takze podpatrywaniem wybitnych światowych zawodników. Trzeba skonczyc z mafią zawodniczą w PZPN (opanowali wszystkie główne stanowiska i etapy szkoleniowel) nie posiadając żadnego przygotowania i wiedzy. Z reguły ćwiercinteligenci dysponujacy powierzchowna wiedzą i operujacy frazesami. To musi być praca u podstaw ludzi inteligentnych i oddanych sprawie. Dziękuję
kibic2021.06.24 15:51
Zmiana trenera nastąpiła przed pół roku. Czas najwyższy na zmianę Zarządu PZPN.
Boniek, nie pieprz!2021.06.24 15:08
Nie ma takiego trenera na świecie, który w 6 m-cy ze zgrai indywidualistów trenowanych latami w klubach europejskich zrobi zgrany zespół! Zamiast zespołu narodowego wystawiać Legie!
Portugalska mafia czyli Biedronka bis?2021.06.24 14:39
Sousa przywiózł ze sobą kilkadziesiąt osób z Portugalii (plus ich rodziny) do swojej świty, a Polska za to płaci... Czyli dajemy bardzo wygodne życie ponad setce Portugalczyków...