Bolesław Piecha: System opieki zdrowotnej to gorzka piguła - zdjęcie
29.01.14, 19:52Bolesław Piecha (fot. Archiwum Autora)

Bolesław Piecha: System opieki zdrowotnej to gorzka piguła

5

Codziennie media donoszą o kolejnych zgonach małych dzieci w polskich szpitalach. Powód? Źle funkcjonująca polska służba zdrowia. O opinię na temat działania polskiej służby zdrowia oraz kto odpowiada za obecną, tragiczną sytuację, poprosiliśmy senatora Prawa i Sprawiedliwość Bolesława Piętę.

 

Każdy błąd, który się zdarza w służbie zdrowia ma różnorakie podłoża. Przede wszystkim na pierwszym miejscu jest błąd lekarski, który wynika z bezpośredniego zaniedbania, zaniechania albo złego działania lekarza. Oczywiście  te błędy nie są popełniane rzadko ale lekarz działa w dobrej wierze. Lekarz nie  robi tego specjalnie chyba, że mamy do czynienia z błędem zaniechania. Należą one do bardzo trudnych i ważnych błędów lekarskich.

Drugim rodzajem błędu są błędy organizacyjne. Tych błędów organizacyjnych również jest sporo. Wystarczy, że ktoś coś pomylił. Zdarzało się, że obcięto pacjentowi nie tą nogę co miała być obcięta, zoperowana. Trzecim elementem są błędy prawne czyli złe opisanie systemu opieki zdrowotnej.

W tych sprawach, o których dziś mówimy nie wątpliwie, że mamy do czynienia z dwoma rodzajami błędów. To są błędy organizacyjne i błędy lekarskie. Tu mówię o Włocławku i sprawie, którą  musi wyjaśnić z jednej strony korporacja lekarska. Byłbym zadowolony gdyby rzeczywiście lekarze przystąpili do tego bardzo sumiennie i wyzbyli się takiej swojej pewności zawodowej bo to nie jest dobra rzecz. To nikogo nikomu nie służy. A z drugiej strony błąd zaniechania. Czy to jest tylko błąd czy podlega ocenie przez kodeks prawny to zbada prokurator. I tu mamy doczytania z tymi błędami, które powinny być tam pokazane.

Natomiast trzecim rodzajem są błędy prawne czyli jak opisany jest system opieki zdrowotnej. Muszę powiedzieć, że w Polsce to jest to gorzka piguła. Ten system opieki zdrowotnej, który jest opisany przez nowe ustawy autorstwa Ewy Kopacz i kontynuowane przez Bartosza Arłukowicza przedstawiają system prawny, w którym nagle się okazało znika nam pacjent. Generalnie ten system gubi pacjenta. Stawia na co? Na ekonomię. Mało tego mamy taki system prawny,że szpital to dzisiaj przedsiębiorstwo. Wynik tego przedsiębiorstwa to nie to jest czy my leczymy dobrze czy źle. Jak się czują pacjenci czy są bezpieczni czy nie? Jedynym wynikiem mówiącym czy likwidujemy szpital czy coś robimy jest wynik finansowy. Tak opisano system.

Wszystkie błędy muszą się zwielokrotnić ponieważ niestety ekonomia nie ma nic wspólnego z dobrem pacjenta. Przywrócenie pacjenta do centralnej postaci opieki zdrowotnej będzie zadaniem na najbliższe lata.  Bardzo, bardzo ważnym.

Rozmawiała Agata Bruchwald

Komentarze (5):

anonim2014.01.29 21:17
Szpital nie powinien być przedsiębiorstwem, a jeśli tak, to zlikwidujmy składki zus i wtedy wszyscy będą się leczyć prywatnie.
anonim2014.01.29 21:20
Często słyszę, że lekarze nie wysyłają pacjenta do specjalisty, tylko leczą przeciwbólowo, sam objaw. W ten sposób czasem kończy się to dramatem, bo np.w organizmie rozwija się nowotwór, który wymaga szybkiej interwencji, specjalistycznych badań. Państwo ma na bzdury, typu gender, a nie ma na służbę zdrowia. Trochę tak jakby państwo dążyło do wykończenia swoich obywateli.
anonim2014.01.30 9:45
CredoVulgata - a skąd wiesz, że wolny rynek nie jest lekarstwem na całe zło, skoro empirycznie tego sprawdzić nie możesz?
anonim2014.01.30 10:56
Kiedyś znajomy z firmy dostarczającej sprzęt do szpitali opowiadał mi jakie idą wały na przetargach na niemal wszystko. Dlatego ta idealistyczna gadka takich komuchów jest żałosna. Chodzi w niej o jedno: podwyższenie składki. Od tego opryskliwe pielęgniarki nie przemienią się w oddane siostry miłosierdzia, a lekarze-olewusy w doktorów Judymów. Będzie tylko więcej kasy do podziału dla znajomków. 10 lat temu ZUS dla przedsiębiorców wynosił ok. 400 zł dziś ok. 1000 zł, 7 lat temu woda w stolycy kosztowała ponad 2 razy mniej, GJ energii z gazu ponad 2,5 raza mniej! Tzn. że podatki wzrosły ok. 2,5 krotnie! Czerwone pijawki wciąż jednak krzyczą: Więcej! Oczywiście by żyło się wam lepiej dojone lemingi.
anonim2014.01.30 14:07
za tym systemem stoją konkretni ludzi którzy już dawno powinni polecieć ze stołków!!!