,,Bo wy, Polacy, macie taką wielką kulturę'' - zdjęcie
12.02.20, 18:30

,,Bo wy, Polacy, macie taką wielką kulturę''

55

W czasach transformacji uznano, że kultura nie jest już dla nas ważna; że razem z religią stanowiła może tarczę w czasach niewoli, ale w normalnych warunkach, kiedy staliśmy częścią Europy, istotą naszej przyszłości jest raczej konsumpcja i upodobnienie. W ten sposób całkiem dobrowolnie zrezygnowaliśmy z tego, co stanowi o naszej własnej mocy – pisze Marek A. Cichocki w kolejnym felietonie z cyklu „Polski sposób bycia”.

 

Jakieś dwa lata temu podróżując latem po Finlandii dotarliśmy do polecanego przez przewodniki miejsca, w którym znana fińska malarka prowadziła własną galerię. Finlandia, jeśli nie liczyć kilku większych miast, to przede wszystkim lasy i jeziora, pośród których stoją porozrzucane, odległe od siebie nawzajem czasami o kilka kilometrów drewniane, charakterystyczne domy przypominające szopy. W jednej z takich niebieskich lub żółtych szop, stojących na odludziu, owa malarka, jak przeczytaliśmy w specjalnym, wydrukowanym przez nią folderze, wystawiająca obrazy w Paryżu, Berlinie i Nowym Jorku, urządziła galerię własnych prac i prowadziła ją ze swoją młodszą siostrą. Obrazy nie przypadły nam do gustu, podobnie jak ich ekscentryczna autorka. Jednak jej siostra, która najwyraźniej pozbawiona była wszelkich artystycznych pretensji i prowadziła żywot skromnej gospodyni domowej całkowicie oddanej prowadzeniu galerii, postanowiła ugościć nas kawą i kawałkiem ciasta – zaintrygowana zapewne brzmieniem naszej obcej mowy, która nie kojarzyła się jej z niczym znanym. Zapytała uprzejmie, skąd jesteśmy. Kiedy odpowiedzieliśmy, że przyjechaliśmy z Polski nabrała na chwilę powietrza i zamilkła. Obawiałem się trochę, że zaraz wydarzy się to, co przy podobnych okazjach zwykle ma miejsce i przytrafia mi się w Niemczech, że usłyszę teraz ten charakterystyczny, ściszony i pełen troski ton zadanych pytań o straszliwą sytuację, panującą w Polsce, o to, że rządzi tam autokrata i jego partia, że łamane jest państwo prawa, i że panuje straszliwy populizm. „Z Polski?” – upewniła się siostra fińskiej malarki, a potem powiedziała z autentycznym podziwem: „Bo wy, Polacy, macie taką wielką kulturę”.

Nie wiem dokładnie, co miała konkretnie na myśli i jak dalece faktycznie mogła znać naszą kulturę, ale wyrażała prawdziwy zachwyt i uznanie wobec czegoś, co z pewnej oddali przedstawiało się jej jako naprawdę wielkie i pełne mocy. Pomyślałem wtedy, że jest to być może sposób, w jaki Polaków postrzegają niektóre otaczające nas narody, nawet jeśli nie wyrażają tego w tak życzliwy i otwarty sposób, jako owa Finka; i że jest to także sposób widzenia nas, jaki nam samym często bardzo brakuje.

Zastanawiam się niekiedy, dlaczego po 1989 roku, po odzyskaniu wolności nie nastąpił u nas moment wielkiego kulturalnego odrodzenia. Ten brak sprawia czasami, że można uznać, że Polacy byli bardziej zdolni do odczuwania i tworzenia wielkiej kultury, do istotnego dla nich samych intelektualnego wysiłku, do zadawania sobie podstawowych pytań o istotę współczesnego człowieka i świata, nawet w tak podłych czasach jak te w PRL-u, niż to miało miejsce potem po odzyskaniu przez nich wolności. Nie wydaje mi się więc, że za upadek polskiej kultury w czasach transformacji można winić sam spadek po komunizmie. Raczej chodzi o to, że uznano wtedy, że kultura nie jest już dla nas ważna, że razem z religią stanowiła może tarczę w czasach niewoli, ale w normalnych warunkach, kiedy staliśmy częścią Europy, istotą naszej przyszłości jest raczej konsumpcja i upodobnienie – jako dwie najważniejsze postawy naszej odzyskanej wolności. W ten sposób całkiem dobrowolnie zrezygnowaliśmy z tego, co stanowi o naszej własnej mocy.

Przyznaję, dzisiaj sprawy przedstawiają się mniej pesymistycznie. Nie można wprawdzie jeszcze mówić o odrodzeniu naszej kultury i tożsamości, ale na pewno jesteśmy świadkami ich poruszenia. Polacy w większym stopniu niż jeszcze niedawno, gotowi są odważnie patrzeć w głąb siebie, bez oglądania się na aprobatę czy dezaprobatę zewnętrznego świata. To ważne, bo żaden prawdziwy rozwój społeczny, ani żadna polityka nie istnieją bez suwerennej kultury. Polska prawica nie zawsze zdaje sobie sprawę z takiej zależności, a jeśli już, to wyciąga z niej zbyt uproszczone wnioski, traktując działalność w kulturze jako prosty środek do osiągnięcia prostych celów. Jeżeli jednak chce trwale wpłynąć na kierunek polskiej przyszłości może to zrobić tylko poprzez wzmacnianie i rozwijanie naszej kultury. Jak bowiem wyznała owa spotkana przez nas Finka: „Bo wy, Polacy, macie taką wielką kulturę”.      

Marek A. Cichocki

Teologia Polityczna Co Tydzień

Komentarze (55):

Nina2020.02.13 16:49
Dzis nie ma swobody rozwoju wartosciowych trendow jest tylko komercja ,blichtr i pornogrfia czyli syf chlubienie brzydoty ,wypaczen i patologi
Kulturalny2020.02.13 7:17
Pan Marek taki wykształcony a nie wie że wielka kultura powstaje kiedy państwo przestaje produkować kulturę poprzez finansowanie z kieszeni podatnika? Skąd ma się brać w naszych czasach kultura jeśli urzędnicy a nie odbiorca decydują na co i na kogo dać kasę? Oderwać ryje twórców od koryta budżetowego i kultura rozkwitnie. Ale to nie za PiS. Za PO oczywiście też nie. Obie te szajki kochają żreć z koryta.
urodziny2020.02.13 0:33
Błogosławie łono, które wydało mnie na ziemie.
anonim2020.02.13 16:08
Nie nie, błogosławione łono, to te, które wydało JPII oraz jego przyjaciela, szefa Legionu Chrystusa, wielkiego pedofila KK, który nie gardził nawet własnymi dziećmi. Nie należy też zapomnieć o łonie, które wydało nam dudusia, pinokio i wielkiego ojca narodu, kulawego Breżniewa z Żoliborza.
urodziny nie lubie komuchów 2020.02.12 23:38
Moja Kultura jest we mnie.
BiegunkaProrocza2020.02.12 23:20
Kultura jest bardzo ważna. Np. nie wypada robić kupy na przystanku czy w tramwaju. Defekacja tez wymaga kultury, np. wypada spuścić po sobie wodę, a nawet użyć szczotki jesli walnęło się bardziej tłustego kabana. Pamiętajcie o tym pisiory.
gumowa kaczka2020.02.13 4:45
bardzo mądre słowa,należy również myć załupieżony łeb
Topek2020.02.12 22:46
Ale najpierw musimy się pozbyć rządów PiSu bo na rażie kulturą jest dla nich Bóg, horror, Smoleńsk, kościół, podział i nacjonalizm
nikt ważny2020.02.12 21:50
Na szczęście kultura narodowa znowu rozkwita. Zenon Martyniuk w filharmonii, w telewizji publicznej, państwo sponsoruje film biograficzny o Zenonie.
Marek2020.02.12 21:00
Pani Profesorze, dziękuję za - jak zwykle w Pana przypadku - niebanalną Pańską wypowiedź.
Olej2020.02.12 20:44
I jeszcze gwoli uzupełnienia do niektórych komentarzy. W rzeczy samej sąsiedzi nasi, zwłaszcza z zachodu i południa posiedli kulturę materialną w znacznie bardziej zaawansowanym stopniu niż my. I może to i dobrze, gdyż nigdy nam narodowo nie przyszło do głowy to co przyszło Niemcom po 1933 r. Nie wydaliśmy takich myślicieli jak Marks i jemu podobni. W naszej zbiorowej świadomości było dość indywidualizmu aby się nie poddać żadnej władzy, która zmusiła by nas do mordowania innych narodów. Mieliśmy w sobie silny imperatyw Boga i Jego prawa, tak inną od sąsiednich narodów ludzka wrażliwość, dobrotliwe puszczanie w niepamięć krzywd nam uczynionych. Co można uznać za naszą niefrasobliwość, kosztującą nas historycznie potwornością jaka nas spotykała. My jesteśmy narodem z głębią duszy, a ta jest podstawą kultury ducha, która jest najważniejszą z ludzkich cech. Dlatego nasz naród wydał tak wielu wielkich człowieczeństwem, heroicznych ludzi, ich było mnóstwo, my wiemy o rtm. Pileckim o Maksymilianie Kolbe. Byli również inni bezimienni, nieznani i oni są naszym wzorem, wzorem naszej kultury ducha, kultury nieśmiertelnej i nie mierzalnej materialnie.
Elzbieta2020.02.12 22:25
Wspaniała wypowiedz tego co ja cały czas myślę o naszym narodzie patriotów , katolików i ludzi z fantazją nie czyniących nikomu krzywdy .Serdeczne gratuluję.Bóg zapłać
anonim2020.02.13 15:53
"....nie czyniących nikomu krzywdy", dlatego nas tak Ukraincy wyrzynali okrutnie i te pogromy urządzane Żydom. Hahahahahaha
MARZENA K.2020.02.12 22:56
OLEJ ! Nawet nie wiesz człowieku , jaką sprawiłeś mi radośc tym swoim wpisem ! Tak trzymać ! Proszę więcej takich mądrych wpisów! To jest dokładnie to, co ja również myślę i czuję ! Piszę, ale aż się wzruszyłam. Tak masz rację, przez całe wieki mieliśmy wielu wspaniałych Polaków! A chociażby Andrzej Bobola, którego nawet obdarli ze skóry i nie wyparł się Boga , a ks. Popiełuszko -patriota, czy ks. Skorupko- który prowadził młodzież z Krzyżem w ręku, do ataku na Ruskich w Bitwie Warszawskiej ! A ilu naszych zamordowano po II Wojnie za komuny w katowniach ! Niektórzy nawet musieli uciekać po Wojnie za granicę ! ".... Pan Bóg nie rychliwy, ale sprawiedliwy ..."! Za wszystko, wszystkim zapłaci.!
Nairobi2020.02.13 7:28
Komu?
Nairobi2020.02.13 7:27
"Byli również inni bezimienni, nieznani i oni są naszym wzorem, wzorem naszej kultury ducha, kultury nieśmiertelnej i nie mierzalnej materialnie.". To prawda. Np. taki ksiądz Dołęgowski z Radziłowa i inni Radziłowianie ukryli 800 żydów przed Niemcami w czasie wojny. A dzisiaj nikt o nim nie pamięta.
Olej2020.02.13 12:12
Odpowiadam nie przyzwyczajony do pochwał, co mam powiedzieć ? Miłe to i budujące. Myślę, że jest nas wielu, mijamy się na ulicy, myślimy jedną myślą zbiorową, która nas łączy w chwilach trudnych, a teraz taką mamy. Jest walka o kształt i przyszłość Polski. W tej walce najważniejszym i podstawowym warunkiem powodzenia jest Pan Bóg. On musi być w nas, nawet gdy daleko odbiegamy, gdzieś błądząc po manowcach. On musi być, tak jak u pewnego gościa z ulicy Brzeskiej w Warszawie, który parając się różnymi niekoniecznie zgodnymi z moralnością pracami, idąc do swojej kanciapy z napisem lombard, nie zapominał wstępować do kościoła św. Krzyża, klęknąć i w modlitwie rzec; Panie wiem, że jestem drań, pomóż mi to zmienić, dziękuję Tobie za dziecko które przyszło mi na świat, za żonę, no ja wiem że drugą, ale tak się ułożyło. Skąd ja to wiem co opisuję ? Z reportażu, kiedyś obejrzanego, dawno temu, w tymże reportażu ukazującym starą warszawską Pragę z podwórkami w których na środkowym miejscu, ukryte w kapliczkach stały Madonny, Matki Boże - nieustającej pomocy, patrzące na swoje pogubione dzieci. Pogubione ale wierne tej części swojej duszy gdzie zawsze pozostaje czysto. I to jest naszą kulturą - decydującą o naszej żywotności. Przepraszam, że trochę za dużo może gadam. Ale chyba trzeba, niech czytają młodzi, którym brakuje rozeznania kierunku. Niech wiedzą, że my go mamy i jest bardzo wyraźnie zaznaczony. Nie trzeb się tylko od niego odwracać. Pozdrawiam.
Nairobi2020.02.13 20:18
"...który parając się różnymi niekoniecznie zgodnymi z moralnością pracami, idąc do swojej kanciapy z napisem lombard, nie zapominał wstępować do kościoła św. Krzyża..." To podobnie jak ten ostatnio ujawniony wielokrotny ksiądz-gwałciciel. Na pytanie, dlaczego to robił, odpowiedział, że za każdym razem się spowiadał i zawsze dostawał rozgrzeszenie. Rozgrzeszenie i spowiedź - wytrych usprawiedliwiający wszystkie draństwa.
MaxFiend2020.02.14 8:02
Niestety, nie jest tak różowo i idealnie. Nie byliśmy szczególnie przyjemni dla narodów, które podbijaliśmy i na szczęście nie mieliśmy do tego zbyt wielu okazji. We własnym narodowym zadufaniu jesteśmy mistrzami. Ciekawe tylko, dlaczego nikt w Europie Polaków nie lubi? :-D
Których?2020.02.12 20:41
@MaxFiend - "Wystarczy porównać dorobek kulturalny sąsiadów by nabrać trochę skromności"- Sąsiadów - l.mn.? Których?
Urszula2020.02.12 23:14
Choćby Rosji. Polska przy Rosji to kulturalny karzełek.
m42020.02.13 7:50
przeliczając na literackie Noble to nie bardzo...
MaxFiend2020.02.13 15:42
Przeliczając na podstawowe pozycje literatury światowej, muzyki i kina, to nie bardzo. Jeden Nobel więcej to nie wszystko :-D
MaxFiend2020.02.12 20:22
Z tą "kulturą" to bym nie przesadzał. Wystarczy porównać dorobek kulturalny sąsiadów by nabrać trochę skromności :-D
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.02.12 20:36
Z bardziej odległymi państwami tez jest problem. One również miewają wielką kulturę. Dla przykładu taki San Escobar. To właśnie tam powstało pradawne dzieło pt. "Kaczowulf"– epicki poemat heroiczny nieznanego autorstwa, będący jednym z najstarszych dzieł literatury staroeskobarskiej. Poemat opisuje legendarne pradzieje San Escobar i jej mitycznych bohaterów, waleczną Kaczkę i bohaterskiego Macieja Rewicza. Dzieło opisuje ich szlachetną walkę z magiczną brzozą i zakodowanymi potworami. Ich losy to transcendentna podróż w epicki świat popękanych parówek. Nasza literatura, przy czymś takim, to normalnie jakiś pan Tadeusz jest, niestety :((
lady chapel2020.02.12 19:53
Europosłów zalewa spam przedstawiający „prawdziwą sytuację w Polsce”. To zorganizowana akcja „Polacy czują się Europejczykami i dlatego nie chcą sądów, które są komunistycznym reliktem” – wiadomości takiej treści setkami trafiały do mailowych skrzynek europosłów i zagranicznych dziennikarzy. Za akcją stoją media powiązane z PiS niezalezna.pl i „Gazeta Polska”.
z innej beczki 2020.02.12 19:24
podaj dalej link Ten film obala wszystkie "argumenty" lewactwa na temat seksedukacji. Ci patologiczni zboczeńcy, mieniący się naukowcami, za seksedkacją lobbowali już w końcu lat 40 ub. wieku. Ich guru zboczeniec kinsey to gwiazda badań na seksualnościa człowieka, a jego "prace" są dokumentami programowymi opracowań WHO. To się k.... we łbie nie mieści, co to za chore zwyrole narzucają "trendy" ludzkiej moralności i seksualności. Obejrzyjcie i podawajcie dalej, dziwie się że to w TV nie leci, ludzie by tych zboków od lgbt przegnali gdzie pieprz rośnie https://www.youtube.com/watch?v=csm9qKKnwu4
v2020.02.12 21:14
kopara opada juz po 15 minutach filmu
ZERR02020.02.12 22:01
To nie dotrze. Wszystko, każda intryga, której złożoność przekracza złożoność budowy cepa, jest nazywana Teorią Spiskową. I dalej będą jednym tchem nadawać o konieczności pouczania 9-latków o ich prawach do wyrażania zgody na seks, i wcale im się to nie kłóci z rytualnym pokrzykiwaniem o pedofilach, ale TYLKO w Kościele. Pedofil poza Kościołem to już dyskryminowana mniejszość seksualna.
Olej2020.02.12 18:50
W istocie mamy. Jesteśmy lub byliśmy potwornie stłamszeni komunizmem, biedą i brakiem wolności, brakiem dostępu do informacji, brakiem swobody komunikacji i przemieszczania się, sponiewierani pauperyzacją i cywilizacyjnymi kompleksami , w które wpędził nas sowiecki system barbarzyństwa. Kultura lub jej przywilej była określona przez komunistów dla wybranej części społeczeństwa, nobilitowanej partyjnym wyznaniem wiary, i eksportowaniem tylko tego co zyskało akceptację wydziału kultury KC. Obecnie nastąpił ogromny rozkwit indywidualizmu, ludzkiej aktywności twórczej na rozmaitych poziomach, od tzw. kultury wysokiej po naszą tradycję, pamięć przodków, poszukiwanie tradycji z której wyrośliśmy, i w której trwamy lub chcemy trwać. Z podziwem postrzegam aktywność młodych ludzi, wszechstronność zainteresowań, kreatywność, twórcze działanie. Jesteśmy narodem mobilnym, energicznym i nie poddającym się biernemu trwaniu. I ta cecha którą komunizm zatłukł ponownie odżyła, w sposób niebywały. Wymknęła się z głównego warszawskiego nurtu jedynej racji i płynie swoją niezależną siłą, spychając mody i tryndy do lamusa.
anonim2020.02.12 19:03
wolność jeszcze mamy, ale ... jak długo? "brakiem dostępu do informacji" - nie zgodzę się, informacja jest w internecie, problem w tym, że ludzie bez jakiejkolwiek zastanowienia, weryfikacji, krytycyzmu, a może z lenistwa, łykają przygotowaną i wyselekcjonowaną dla nich informację jaka leje się w mediach głównego ścieku, tak krajowych, i tych żydowskich światowych. A media te są stronnicze, załatwiają swoje interesy.
Olej2020.02.12 19:25
Proszę czytać ze zrozumieniem tekstu. Brak dostępu do informacji istniał ponad 50 lat. Obecnie trzeba tę informację umieć weryfikować, do tego potrzebna jest wiedza, rozum i inteligencja. Niemniej informacja jest pośród dezinformacji, propagandy i najzwyklejszego chłamu. Ja jednak oddzielam ludzi myślących jako elitę kształtującą się w nowych czasach, ludzi młodych którzy bardzo aktywnie się kształcą, rozwijają i mają naprawdę poważną wiedzę w tematach o których mówią. I to jest proces bardzo budujący na przyszłość. Nie jesteśmy społeczeństwem jednorodnym i tak być musi. różnimy się poglądami, sposobem życia. Łączy nas, lub powinna łączyć wspólna idea Polski wolnej i silnej, również w zakresie kultury, wolności wyznania, swobody która daje człowiekowi przestrzeń wolności osobistej. w MYŚL HASŁA ŻYJESZ, POZWÓL ŻYĆ INNYM. Taka była Rzeczpospolita I, takie też powinny być następne. Nikt nikogo nie powinien zmieniać pałką.
MARZENA K.2020.02.12 23:12
Olej ! Znów nie mogę się nadziwić ! Tak wspaniale piszesz ! Przed chwilą czytałam twój wpis w art. " Bo wy Polacy, macie taką wielką kulturę ...." ! Też się tam, pod twoim nickiem dłużej rozpisałam, ale zresztą nie ja jedna ! Zobacz sobie. Bardzo miło wyrażasz się o naszej Polsce ! Tak trzymaj ! Pozdr.
Nairobi2020.02.13 7:34
Marzena K. - to jest wpis w art. "Bo wy Polacy, macie taką wielką kulturę...". Aż tak bardzo w d..pę Oleja wchodzić nie musisz. Chyba, że Marzena K. i Olej to jedno.
PiS = PRL BiS 2020.02.12 18:48
Córka Andrzeja Dudy wyemigrowała do Londynu, czy może być większe świadectwo na to że PiS kłamie i prowadzi Polskę do ruiny ? Nie zdziwiłbym się gdyby to sam ojciec zalecił jej wyjazd, w końcu każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. W domu mógł ściągnąć wszystkie maski, porzucić propagandę sukcesu i powiedzieć córce prawdę
MARZENA K.2020.02.12 22:38
ODBIŁO CI ! ??? ILE RAZY TO SAMO MOŻNA POWTARZAĆ !? TROCHĘ SZACUNKU DLA CZYTELNIKÓW ! ZUPEŁNIE SIE MYLISZ! Wkurzyłam się na ciebie ! W Poprzednim artyk.: " 1,5 mln. podpisów dla Dudy...." odpisałam ci na ten temat! Obszernie, poczytaj !
katolik2020.02.12 18:48
Kultura Polaków przejawiająca się w kulturze osobistej społecznej i religijnej była za komuny, ludzie byli zjednoczeni. Dziś z powodu rozbrykania i szatańskiej pychy opierającej się o hasło Róbta co chceta - dno mor-społ-polit popslsldwiosnanowoczesna Polacy Polakom fundują polskie obozy śmierci w programach wyborczych -eutanazja aborcja lgbt gender, profanacja Jezusa i Matki Bożej , niszczenie Kościoła- to świnska kultura dna. Takie dno ma propozycje dla Polaków. mJakim dnem trzeba być ,żeby społeczeństwu oferować coś poniżej poziomu i godności człowieka.Jest powiedziane kłade przed toba błogosławieństwo albo przekleństwo Dno i ci co na nich głosują zaciągają grzech społeczny i osobisty Polaków, JUZ zaciągnęli kare przekleństwa. Kard Wyszyński módl się za Polske!
Reytan2020.02.12 18:45
Dopoki nie wyciszymy Komuny,Polacy nie beda sie czuli bezpiecznie ,i dlatego nie dojdzie do rozkwitu naszej kultury.
anonim2020.02.12 18:56
rozkwit kultury za panowania PiS?, chyba mówisz o żydowskiej?
Urszula2020.02.12 19:11
Nieważne kto kim jest z punktu widzenia polityki czy religii, ważne aby każdy był po prostu uczciwym człowiekiem, a uczciwy człowiek nie będzie kradł, nie będzie pomawiał innych, nie będzie szukał zwady, nie będzie czynił nic przeciwko drugiemu człowiekowi i zawsze będzie mieć na względzie fakt, że "tam gdzie zaczynają się prawa twoje, tam kończą się prawa moje".
anonim2020.02.12 19:56
ważne jest, kto kim jest, i jaką religię wyznaje
Nairobi2020.02.13 7:22
A jak żadnej nie wyznaje, bo durny nie jest?
Andy Semicki Rabin2020.02.13 9:57
Nie ma takich ludzi. Bo kto nie wyznaje mądry nie może być.
Nairobi2020.02.13 20:14
Tak... "Katolicka nauka kościoła" to oksymoron nad oksymoronami. Lepszego nie znajdziesz.
Urszula2020.02.13 9:37
Znam wielu katolików nieuczciwych i wielu niewierzących uczciwych. Niedawno byłam u pewnej pani doktor. Kobieta, zagorzała zwolenniczka PiS, radziła mi jak zdobyć pieniądze na leczenie: Weźmie pani jakąś laskę, niech syn weźmie panią pod rękę i zaprowadzi do lekarza w ZUS. Poudaje pani trochę, przekona lekarza, że nie może sama mieszkać i musi mieć opiekę i ma pani załatwione. odpowiedziałam lekarce, że nie należą mi się jakieś ekstra pieniądze bo mój stan zdrowia nie jest tak dramatyczny. Wtedy lekarka odpowiedziała: No, nie bądź pani taka durna. Trzeba wykorzystać okazję. Nie wie pani jak to sie robi? Odpowiedziałam, że nie wiem i nie chcę wiedzieć. Dodam, ze lekarka ta często radzi się modlić o zdrowie bo to pomaga. Lubie tę kobietę, ale widać jakie jest jej morale. Przez nią przejechałabym się na drugi świat. Taki to lekarz.
anonim2020.02.12 18:40
W czasach transformacji, a zatem żydzi i komuniści w Magdalence (banda czworga), uznali, że polska chrześcijańska kultura nie jest z punktu widzenia żydów już dla Polaków ważna, bowiem razem z religią stanowiła tarczę w czasach niewoli. A to dziś nie mieści się w żadna rubryka!
Katolicka Kretynizacja Polski2020.02.12 18:37
Obecne rządy są najlepszą gwarancją nietykalności kleru za ich czyny PEDOFILSKIE oraz przekręty finansowe typu rydzyk!
ff2020.02.12 19:12
Kacap sowiecka onuca KKP nadaje ... a w domu wszyscy zdrowi gnido?
MARZENA K.2020.02.12 22:32
ff..! No i się dałeś nabrać ! Pod tym nickiem, jak pod wieloma innymi, pisze tu teraz " du....ny gej", czyli Lech Keller ! Pewnie nie wiesz, że występuje on też pod żeńskimi imionami, oraz "andrzejhahn3"....itd....itd! W domu, to on nikogo nie ma ! Pisał wcześniej, że jest starym Żydem, samotnym gejem, bez rodziny i znajomych ! Ma już grubo po 70latach ! Nic dodać ! Prawda ? Zainteresowałam sie i znalazłam dużo o nim w necie i w IPN / jako SB-k/ !
anonim2020.02.13 0:12
Dał się nabrać, czy nie, ale jezyk jest typowo pisuarski !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
APo2020.02.12 19:43
Zmień nick na Lewacko Zryty Łeb
Krzysztof2020.02.12 21:35
A jakież to przekręty finansowe "rydzyk" zrobił? Proszę wyliczyć Na czym ta kretynizacja polega? bo jakoś w moim otoczeniu jej nie dostrzegam. Chamstwo tak, góruje, widzę to gdy czytam rydzyk z małej litery
Topek2020.02.12 23:06
Na przykład omijanie podatków bo przecież on nic nie ma, auto bezdomnego, żerowanie na biednych ludziach, cudowne zniknięcie milionów złotych na ratowanie stoczni i wiele innych kombinacji Rydzyka pseudonim ojciec
księgowa2020.02.13 7:30
Omijanie podatków jest karalne. Jeśli wiesz coś o jakichś przekrętach, zgłoś to, inaczej jesteś współwinny, chronisz przestępcę. Ale jeśli nic nie wiesz o żadnych przekrętach, tylko tak sobie roisz, to jesteś kłamcą i oszczercą.
Urszula2020.02.13 9:29
Te miliony na ratowanie stoczni nie zniknęły. Rydzyk przegrał tę kasę na giełdzie. Gracz giełdowy się znalazł. I kto mu co zrobi?