Bitwa o 5G w Niemczech - zdjęcie
26.07.20, 10:30fot. pixabay.com

Bitwa o 5G w Niemczech

17

Kwestia udziału chińskich koncernów w budowie niemieckiej 5G jak w soczewce skupia najpoważniejsze dylematy strategiczne, z którymi współcześnie muszą mierzyć się państwa europejskie. Po wykluczeniu Huawei z udziału w tworzeniu brytyjskiej sieci 5G, kluczowe dla rozwoju wypadków w Unii Europejskiej są decyzje władz Niemiec i Francji. Technologiczna rywalizacja Chin i USA staje się w coraz większym stopniu wyborem o charakterze zerojedynkowym, wymuszając jednoznaczne opowiedzenie się po jednej ze stron. Presja administracji amerykańskiej na wykluczenie koncernu Huawei zderza się z obawami niemieckich kręgów przemysłowych o odwet ze strony Pekinu i ograniczenie dostępu do chińskiego rynku. Temat ten nieprzypadkowo budzi w Niemczech wiele kontrowersji nie tylko w przestrzeni publicznej, ale także w ramach rządzącej koalicji CDU/CSU/SPD.

Zwolennikami kompromisowego rozwiązania (zgoda na udział Huawei przy zaostrzonych standardach bezpieczeństwa) jest m. in. kanclerz Angela Merkel. W listopadzie 2019 r. kanclerz oświadczyła, że sprzeciwia się całkowitemu zakazowi: „ufam sobie, że zdołamy zdefiniować wysokie standardy bezpieczeństwa, wyższe niż w przypadku 4G, 3G i 2G, ale nie po to, by wykluczać dostawców od samego początku”. Podobne stanowisko zajął minister gospodarki Peter Altmaier, przekonując, że: „międzynarodowe stosunki handlowe nie mogą opierać się tylko na tym, jak demokratyczne jest dane państwo”. W ostatnich miesiącach na popularności zaczęło zyskiwać stanowisko niemieckich „jastrzębi” oraz zwolenników „polityki wartości”, które postuluje pełne wykluczenie Huawei. Oficjalna krytyka artykułowana jest przez takich polityków jak Norbert Röttgen – przewodniczący komisji spraw zagranicznych Bundestagu czy Paul Ziemiak – sekretarz generalny CDU. Swoje zdanie w tej kwestii przedstawił także Bruno Kahl – szef Federalnej Agencji Wywiadowczej (Bundesnachrichtendienst, BND). W przesłuchaniu przed panelem Bundestagu, Kahl zarekomendował powstrzymanie budowy sieci przez Huawei, przekonując, że 5G stanowić będzie w przyszłości element infrastruktury krytycznej państwa i jako taka nie może angażować „grup, którym nie można w pełni zaufać”. W grudniu 2019 r. przedstawiciele SPD wystosowali dokument, w którym przedstawili wizję rozwoju sieci 5G bez udziału Huawei. W listopadzie 2019 r. negatywne stanowisko zajął także Robert Habeck – przewodniczący Bündnis 90/Die Grünen, co stanowi ważny czynnik z uwagi na rosnącą pozycję tego ugrupowania na niemieckiej scenie politycznej (w lipcu 2020 r. poparcie utrzymywało się w przedziale 17-20%). Ostateczna decyzja w sprawie warunków tworzenia sieci 5G w Niemczech wciąż pozostaje niewiadomą.

Kluczowym argumentem stojącym za utrzymaniem dotychczasowej pragmatycznej polityki są względy ekonomiczne i obawy o kondycję niemieckiej gospodarki. W 2019 r. niemiecki eksport do Państwa Środka wyniósł 108,35 mld $, a trzy najważniejsze grupy sprzedawanych towarów stanowiły pojazdy i części samochodowe (27,11 mld $), sprzęt maszynowy (22,77 mld $) i elektronika (17,36 mld $). Chiny pozostają kluczowym rynkiem zbytu dla niemieckiego przemysłu samochodowego, stanowiącego koło zamachowe dla całej gospodarki (ok. 5% PKB i 16% eksportu). W 2019 r. grupa Volkswagen sprzedała w Chinach ponad trzy miliony pojazdów, czyli prawie sześciokrotnie więcej niż w Niemczech i niemalże dwukrotnie więcej niż w całej Europie. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku koncernu Mercedes/Daimler, który na rynku chińskim sprzedał w 2019 r. 693 tys. pojazdów, co stanowi wynik lepszy niż łączna sprzedaż w USA (316 tys.) i w Niemczech (318 tys.). Przemysł motoryzacyjny należy do najważniejszych grup lobbingowych w procesie decyzyjnym RFN, dlatego będzie on naciskał na złagodzenie ostatecznego stanowiska. Podobnie wyglądają działania koncernów telekomunikacyjnych, dla których Huawei w ostatnich latach był jednym z najważniejszych partnerów. Utrzymanie bądź pobudzenie współpracy gospodarczej staje się szczególnie ważne w sytuacji, gdy recesja w gospodarce RFN w 2020 r. ma osiągnąć poziom -7,8%. W rezultacie zakłóceń wywołanych przez pandemię COVID-19, niemiecki eksport skurczył się w kwietniu o -30,7%, a poprawa sytuacji bez współpracy z Chinami będzie niezwykle trudna.

Przedstawione wyżej uwarunkowania sprawiają, że bardziej prawdopodobne jest podjęcie decyzji bliższej stanowisku francuskiemu niż brytyjskiemu. Władze francuskie ogłosiły, że będą odradzać operatorom telekomunikacyjnym współpracę z Huawei, jednakże nie wprowadzą żadnych instrumentów formalnoprawnych, które sankcjonowałyby działania koncernu. 14 lipca władze brytyjskie podjęły odważną decyzję o całkowitym wykluczeniu Huawei, jednakże z USA łączą je znacznie silniejsze więzi sojusznicze, niż ma to miejsce w przypadku Niemiec. Rosnący w Niemczech sceptycyzm wobec współpracy z USA, wynikający z różnic w odniesieniu do: gazociągu Nord Stream 2, kwestii przeznaczenia 2% PKB na obronność, polityki handlowej czy porozumienia paryskiego, utrudniać będzie przyjęcie stanowiska promowanego przez władze amerykańskie. Ponadto, 1 lipca rozpoczęła się prezydencja RFN w Unii Europejskiej, której jednym z priorytetów jest wynegocjowanie z Chinami do końca 2020 r. Kompleksowego Porozumienia Inwestycyjnego (CAI – Comprehensive Agreement on Investments). Toczące się od 2013 r. negocjacje rozbijają się o kwestie „wzajemności” (reciprocity) i „równego pola gry” (level playing field), a przyjęcie twardego kierunku wobec Huawei wyeliminowałoby szansę na osiągniecie porozumienia. Wciąż istnieje niewielka szansa na zwycięstwo frakcji sprzeciwiającej się udziałowi Huawei, czemu sprzyjają działania Pekinu w Hongkongu i Xinjiangu oraz pogarszający się odbiór Chin w społeczeństwie niemieckim. Większość czynników wskazuje jednak, że najważniejsze państwo Unii Europejskiej pójdzie drogą środka, a opór wobec „systemowego rywala” zostanie ograniczony do płaszczyzny dyskursywnej.

 

Źródło: warsawinstitute.org

Komentarze (17):

Anonim2020.07.27 8:40
Memento Niemców i cała prawda o Nich- cyt." międzynarodowe stosunki handlowe nie mogą opierać się tylko na tym jak demokratyczne jest dane państwo" - czyli handlować nawet z diabłem , byle by tylko zarobić kasę. - i to mówi członek najważniejszego państwa w UE. Polacy czy wy jeszcze macie jakieś złudzenia co do demokratyzmu w UniiE.???
Hanys GórnoŚląski2020.07.27 5:54
Tablet "huaweii" zepsuł mi się dokładnie w drugim tygodniu po upłynięciu 2-letniej gwarancji, zaś smartfon "huaweii" uszkodził mi się 3 razy w ramach dwuletniej gwarancji - to mój komentarz do jakości produktów tej firmy. Unikajcie huaweiów i xiaomów ile się da.
Viking2020.07.26 12:08
Pieprzyc usa lepsze umowy na wolnym rynku dają Chrl i każdy to wie
Bojkotuj amerykański internet!2020.07.26 12:21
Poczekaj aż mao da internet.
Anonim2020.07.26 12:03
W książce "Stealing fire", autorzy twierdzą, że 5G można wykorzystać do emitowania fal, które mogą blokować lub pobudzać pewne fale mózgowe u człowieka. Na przykład będzie możliwe wprowadzenie ludzi w stan euforii, bądź depresji. Kto będzie miał nad tym kontrolę w poszczególnych krajach, bo urządzenia te mogą stanowić potężną broń?!
UWAGA UWAGA2020.07.26 11:53
𝟓𝐆 - 𝐂𝐎𝟐 - 𝐂𝐇𝐄𝐌𝐓𝐑𝐀𝐈𝐋𝐒 𝐰 𝐏𝐎𝐋𝐒𝐂𝐄 ! 𝐁𝐈𝐋𝐋 𝐆𝐀𝐓𝐄𝐒 𝐌𝐎𝐑𝐃𝐔𝐉𝐄 𝐋𝐔𝐃𝐙𝐈 𝐒𝐙𝐂𝐙𝐄𝐏𝐈𝐎𝐍𝐊𝐀𝐌𝐈 ! 𝐌𝐀𝐒𝐙 𝐖 𝐃𝐎𝐌𝐔 𝟓𝐆 𝐈 𝐂𝐇*𝐉 𝐂𝐈 𝐍𝐀 𝐂𝐙𝐎𝐋𝐄 𝐖𝐘𝐑𝐎𝐒𝐍𝐈𝐄 !
Europejczyk2020.07.26 11:18
NIE BĘDZIE UISRAEL MÓWIŁ EUROPIE JAK MA SIE GOSPODAROWAĆ Z KIM ROBIĆ INTERESY , OD LAT PRÓBUJĄ CAŁY ŚWIAT ZAWŁASZCZYĆ A NIEPOKORNYCH NISZCZĄ WOJNAMI CZYM SIE RÓŻNIĄ OD REŻIMU HITLERA I STALINA
katolicka deratyzacja Polski2020.07.26 11:39
Komuchy zawsze przeciwko Stanom.
Taka prawda2020.07.26 12:05
spadaj z tond szwabska świnio wolisz chinoli od usa co ?
Piotr Nowak 🖐🏻2020.07.26 15:19
Z kond? 😂😂😂😂
To ja Piotr Nowak2020.07.26 21:42
Ja Piotr Nowak wyjeżdżam z kraju. Sami po je bcy, bezmózgi i jeszcze ten Duda. To koniec, bye, bye ! I te blendy.
JanP2020.07.26 11:11
Jak Niemcy zgodzą się na Huawei, to zostawią resztę Europy kilka lat do tyłu. Hamburgery są ciency w technologii 5G a jak żółtki nałożą sankcje na Ericssona i Nokię, to będzie wesoło.
Mam 5G! Made in the USA!2020.07.26 11:59
Żryj kaszankę bo ci stygnie!
JanP2020.07.26 12:06
Made in USA - nie ma czegoś takiego. Gdyby nie malutkie żółte rączki, to te amerykańskie 5G nigdy by nie wystartowało. Amerykańska kaszanka jest nie do przełknięcia.
Dream on, dream on ...2020.07.26 12:19
"Amerykańska kaszanka jest nie do przełknięcia." ----- https://www.verizon.com/5g/coverage-map/ ---------- https://www.att.com/5g/coverage-map/ -------- https://www.t-mobile.com/business/coverage/5g-coverage-map ---- Made in the US, by the US for the US!
JanP2020.07.26 13:51
No dobra, co jest dobre dla USA nie musi być koniecznie dobre dla Europy. Wojna konkurencyjna między USA a Chinami jest skrajnie niekorzystna dla Europy. USA nie są w stanie konkurencyjnie wygrać z Chinami, Nie dość, że są zacofani technologicznie w 5G, to jeszcze strasznie drodzy.
"Nie dość, że są zacofani technologicznie w 5G..."2020.07.26 14:05
Qualcomm - the end of the story! Żryj kaszanke już ci ostygła!