Polska muzyka, kuchnia, spektakl teatru ulicznego, prezentacja wyższych uczelni i szkół języka polskiego – to tylko niektóre atrakcje Dnia Polskiego organizowanego w Mińsku 5 sierpnia przez władze miast partnerskich Mińska i Łodzi oraz Ambasadę RP i Instytut Polski w Mińsku.

„Dzień Polski” – obchody dnia Polski i kultury polskiej odbywały się w niedzielę 5 sierpnia na mińskiej Starówce, czyli tzw. Górnym Mieście w stolicy Białorusi. „Impreza jest tym bardziej szczególna, bo obchodzimy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości” – mówił ambasador RP Artur Michalski. „Po raz pierwszy organizujemy tego typu święto i liczymy, że w ciągu całego dnia weźmie w nim udział co najmniej kilka tysięcy osób”.

Uroczystości rozpoczęły się wczesnym popołudniem od występów Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Hajnówki i zespołów tańców i pieśni ludowych. Do dyspozycji gości było miasteczko dla dzieci, warsztaty kulinarne, a także liczne punkty, w których można spróbować tradycyjnych polskich dań, jak żurek czy bigos.

Na mińskiej Starówce znalazły się stoiska z polskimi książkami w białoruskim przekładzie i punkt informacyjny dotyczący nauki języka polskiego oraz warsztaty naukowe przygotowane przez Uniwersytet Łódzki. Zorganizowano także zawody sportowe, w tym pokazy gry w ringo, która – jak przypomniano podczas imprezy – została wymyślona przez Polaka Włodzimierza Strzyżewskiego w 1959 roku.

Wieczorem odbył się spektakl teatru ulicznego Nikoli z Krakowa „Impresario” i koncert zespołu Jazz Band Młynarski-Masecki, który zaprezentował międzywojenne szlagiery jazzowe w nowych aranżacjach, a także słynnego zespołu akordeonowego Motion Trio.

W ramach uroczystości w mińskiej Galerii Michaiła Sawickiego otwarto w niedzielę wystawę „Polskie dziedzictwo w spisie UNESCO”. „To jedna z wielu imprez, organizowanych w tym roku, które mają pokazać Polskę obchodzącą stulecie odzyskania niepodległości” – powiedział Tomasz Adamski, kierujący Instytutem Polskim w Mińsku.

mor/Kresy24.pl/minsk.msz.gov.pl