Podczas debaty, posłowie do Parlamentu Europejskiego wezwali Komisję Europejską, do opracowania zintegrowanej strategii UE opierającej się na strategiach krajowych i regionalnych, której długofalowym celem byłoby położenie kresu bezdomności. Parlament, przyjmie rezolucję, która poprzedzona była podobną rezolucją w 2011 oraz pisemnym oświadczeniem w 2010.

"Bezdomność obraża godność ludzi i to nie tylko tych, którzy są sami bezdomni, ale całego społeczeństwa. To jest absolutnie nieakceptowalne w Europie XXI wieku. Dlatego potrzebna jest strategia i taką strategię popieram. - mówił Janusz Wojciechowski, poseł PiS do PE, pod czas debaty na sesji plenarnej w Strasburgu.

Janusz Wojciechowski przyznał, że Parlament Europejski późno się do tematu zabrał, ale uznał, że lepiej później niż wcale. Mimo iż brak wystarczającej liczby lokali mieszkalnych stanowi w Europie ważny problem, obowiązek zapewnienia lokali socjalnych ostatecznie spada na państwa członkowskie. "W tej sprawie potrzebne jest, przy zachowaniu suwerenności państw członkowskich, spełnienie pewnego minimum standardów na poziomie europejskim." - powiedział Janusz Wojciechowski – zastrzegł jednak, że "potrzebne są pomocowe fundusze, bo nie zawsze państwa członkowskie są w stanie sobie poradzić z tym trudnym problemem."

"Ważnym problem są również eksmisje na bruk. Państwa członkowskie powinny dążyć do tego, aby nikt na mocy orzeczeń sądowych czy administracyjnych nie był wyrzucany ze swojego mieszkania pod most - bo to rzeczywiście obraża godność człowieka." - mówił Janusz Wojciechowski.

Kluczowe aspekty strategii:

- regularne monitorowanie zjawisk bezdomności na szczeblu europejskim;

- badania naukowe i gromadzenie wiedzy na temat polityki przeciwdziałania bezdomności i związanych z nią usług;

- innowacje społeczne w ramach polityki przeciwdziałania bezdomności i w związku z odpowiednimi usługami.

Rezolucji wzywa:

- do zapobiegania sytuacjom eksmisji;

- do nie wykluczania osób bezdomnych ze społeczeństwa;

- do długoterminowego wspierania polityk społecznych i budownictwa socjalnego.

Dodatkowo, rezolucja apeluje do Komisji, aby potraktowała priorytetowo następujące zagadnienia strategii UE na rzecz przeciwdziałania bezdomności:

- podejście do bezdomności oparte na mieszkalnictwie/zapewnieniu mieszkania w pierwszej kolejności;

- bezdomność w wymiarze transgranicznym;

- jakość usług dla bezdomnych;

- zapobieganie bezdomności;

- regularne monitorowanie zjawiska bezdomności na szczeblu europejskim;

- badania naukowe i gromadzenie wiedzy na temat polityki przeciwdziałania bezdomności i związanych z nią usług;

- innowacje społeczne w ramach polityki przeciwdziałania bezdomności i w związku z odpowiednimi usługami;

- zjawisko bezdomności wśród młodych ludzi

oprac. sm