70 proc. wiernych diecezji tarnowskiej chodzi na niedzielną mszę św., a 25 proc. przyjmuje komunię świętą. To o 3 proc. więcej w porównaniu z poprzednimi latami. Najprawdopodobniej będą to najwyższe wskaźniki w Polsce.

Dane dotyczące praktyk religijnych opracowano na podstawie liczenia wiernych w kościołach, które odbyło się 11 października 2009 roku. Ogólnopolskie wskaźniki religijności będą znane pod koniec stycznia.

- U nas mocno zakorzeniona jest tradycja chodzenia do kościoła całymi rodzinami. Ponadto wiele osób angażuje się w działalność ruchów i stowarzyszeń, co mobilizuje do pełnego uczestnictwa we mszy św. - mówi dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego w Kurii Diecezjalnej w Tarnowie ks. Wiesław Piotrowski.

Najwięcej, bo aż 88,5 proc., regularnie praktykujących jest w dekanacie Ujanowice na Sądecczyźnie. Tam też jest największy wskaźnik osób przystępujących w niedzielę do komunii św. (34 proc.).

Wstępne, ogólnopolskie dane z tegorocznego liczenia wiernych wskazują, iż w Polsce spada liczba katolików, którzy uczestniczą w niedzielnych mszach świętych. Tylko w diecezji tarnowskiej utrzymuje się ona na mniej więcej stałym, najwyższym w kraju poziomie.

 

MaRo/Dziennik.krakow.pl

/

Podobał Ci się artykuł? Wesprzyj Frondę »