Benedykt XVI choruje na postępujący paraliż-ujawnia brat emerytowanego papieża - zdjęcie
15.02.18, 07:50Zdj. Giuseppe Ruggirello, lic. CC BY SA 3.0, Wikimedia Commons

Benedykt XVI choruje na postępujący paraliż-ujawnia brat emerytowanego papieża

Ksiądz Georg Ratzinger ujawnił w wywiadzie dla "Neue Post", że jego brat, emerytowany papież Benedykt XVI cierpi na postępujący paraliż, który może dotrzeć do serca. 

Rozmowę przytoczono na niemieckiej stronie mediów Watykanu. Jak zauważają watykaniści, jest to pierwszy raz, gdy 94-letni brat papieża-emeryta mówi tak otwarcie o jego chorobie, dając do zrozumienia, jak poważna jest sytuacja, choć pewne alarmistyczne tony pojawiały się już we wcześniejszych publicznych wypowiedziach ks. Ratzingera. 

Z powodu choroby 90-letni Benedykt XVI musi poruszać się na wózku inwalidzkim. 

"Najbardziej niepokojące jest to, że paraliż może dotrzeć aż do jego serca i to może się szybko skończyć"-powiedział brat emerytowanego papieża w wywiadzie opublikowanym w piątą rocznicę abdykacji Benedykta XVI. Papież emeryt tłumaczył wówczas swoją rezygnację brakiem zdrowia i sił. 

Ksiądz Georg Ratzinger mieszka w Ratyzbonie. W wywiadzie wyznał, że każdego dnia w modlitwie prosi Boga o łaskę dobrej śmierci  i "w dobrym momencie" dla siebie i brata. 

"Obaj mamy to wielkie pragnienie"-tłumaczył brat emerytowanego papieża. Duchowny powiedział również, że codziennie rozmawia z bratem przez telefon, a w urodziny Benedykta XVI, które przypadają 16 kwietnia, zamierza jak zawsze przyjechać do Watykanu. Jednocześnie Ratzinger zaznaczył, że "to dużo czasu".

"Kto wie, co wydarzy się do tego momentu"-podkreślił.

Wywiad z bratem Benedykta XVI ukazał się tydzień po tym, jak emerytowany papież wyznał w liście do publicysty dziennika "Corriere della Sera" emerytowany papież napisał między innymi:

"Mogę tylko powiedzieć, że w powolnym zmniejszaniu się sił fizycznych wewnętrznie pielgrzymuję do Domu". Benedykt XVI pisał również: "to wielka łaska dla mnie, że jestem otoczony na tym ostatnim odcinku drogi, niekiedy trochę męczącym, przez taką miłość i dobroć, jakich nie mógłbym sobie wyobrazić".

Emerytowany papież mieszka w dawnym budynku klasztornym w Ogrodach Watykańskich. W chwili abdykacji zapowiedział, że będzie żył "ukryty dla świata". Na zaproszenie jego następcy, Franciszka, Benedykt XVI uczestniczył w ważnych wydarzeniach z życia Kościoła Katolickiego: konsystorzach, inauguracji Roku Świętego, kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII.

Od dłuższego czasu emerytowany papież nie pokazuje się publicznie, ale przyjmuje wizyty w swym domu. Odwiedza go m.in. papież Franciszek.

yenn/PAP, Fronda.pl