14.01.20, 13:00fot. Peter Nguyen Minh Trung, lic. CC BY-SA 2.0 via Flickr, zdj. edytowane

Ojcze Benedykcie, dziękujemy Ci za obronę celibatu

Zapowiedź publikacji książki o celibacie i kapłaństwie kard. Roberta Saraha z artykułem Benedykta wywołała burzę. To zrozumiałe: papież-emeryt postanowił zabrać głos w kluczowej dla Kościoła sprawie i sprzeciwił się przy tym stanowisku reformistycznemu, które, jak się wydaje, można przypisać Franciszkowi. Z wielką mocą powróciło pytanie o zasadność abdykacji Benedykta oraz o jego aktualną rolę. Sądzę, że to mylące ujęcie problemu.

Abdykacja Benedykta jest faktem. Decyzja papieża z Niemiec jest nieodwołalna. Rzeczy są jakimi są i nie możemy zrobić nic, by to zmienić. Jest papież emeryt – i w przyszłości będą najpewniej kolejni. Niech zasadność tego przełomowego kroku Józefa Ratzingera ocenia Bóg. Nie my.

My musimy skupić się na samej istocie: czyli na celibacie.

Książka kardynała Saraha z artykułem Benedykta XVI jest swoistą odpowiedzią na skandal Synodu Amazońskiego. Na zakończonym w październiku 2019 roku zgromadzeniu biskupi poprosili papieża Franciszka o zgodę na udzielanie święceń kapłańskich żonatym mężczyznom oraz o wypracowanie nowych form posługi dla kobiet.

Synod stanowił jedną wielką manipulację. Opinii publicznej powiedziano, że chodzi o wyjątkową sytuację w Amazonii i problem rdzennych indiańskich ludów. Zgromadzenie zostało jednak skrupulatnie przygotowane nie przez hierarchów z Ameryki Łacińskiej, ale przez niemieckojęzycznych biskupów i teologów – Austriaków i Niemców. Przypomnę kilka nazwisk. Pierwszorzędne role przed i na Synodzie odgrywali między innymi kard. Claudio Hummes, bp Erwin Kräutler, ks. Paul Süss, kard. Christoph Schönborn, kard. Walter Kasper, kard. Reinhard Marx, bp Franz-Josef Overbeck, ks. Michael Heinz. Jedyni z nich działali z otwartą przyłbicą, inni zakulisowo. Dlaczego Niemcy i Austriacy tak bardzo zainteresowali się puszczą amazońską?

Odpowiedź jest prosta. Zaledwie kilka tygodni po zamknięciu synodu w Kościele katolickim w RFN rozpoczęła się Droga Synodalna. Jej głównym tematem jest przyszłość kapłaństwa. Progresywni organizatorzy Drogi chcieliby znieść obowiązek celibatu, dokonać nowego podziału władzy w Kościele, zmienić rolę kobiet i moralność seksualną. Efektem ma być nowy model kapłaństwa przybliżony do modelu posługi we wspólnotach protestanckich. Choć Droga Synodalna to koncept niemiecki, w jej cieniu reformy przygotowują także biskupi Austrii i Szwajcarii.

Synod Amazoński nigdy nie dotyczył Amazonii; od samego początku do końca chodziło w nim o Europę. Zgromadzenie zostało pomyślane jako instrument, który pomoże progresistom w ich wielkim dziele: rozbicia jedności Kościoła, przeforsowania głębokiej decentralizacji i przygotowania gruntu pod protestantyzację katolicyzmu i rychłą „jedność” z ewangelikami.

Benedykt XVI ustępując obiecał, że nie będzie zabierał głosu w kościelnych debatach. Nie dotrzymał słowa – i to już szereg razy. Dlaczego? Być może nie spodziewał się, że jego następca będzie czynił takie rzeczy, jakie czyni papież Franciszek. Publikacja adhortacji apostolskiej Amoris laetita w 2016 roku stanowiła ważną cezurę w historii Kościoła. Dokument wywołał lawinę reformistycznych dążeń. Sytuacja się zmieniła. Benedykt postanowił działać.

Książka kardynała Saraha z artykułem Benedykta – na ile można to odczytać z opublikowanych fragmentów – jest wielkim wołaniem o prawdę i wierność niezmiennej Tradycji. Kościół katolicki w ciągu dwóch tysiącleci wypracował model bezżennego kapłaństwa. Jest oparty na przykładzie samego Pana Jezusa, ma niezwykle mocne umocowanie w Piśmie Świętym, a także nieocenioną wartość duchową i moralną. Dzisiaj, pod pretekstem problemów z powołaniami w Amazonii, wszystko to miałoby zostać zdruzgotane. Katolicki prezbiter sprowadzony do roli protestanckiego pastora.

Celibat nie jest dogmatem, ale jest wpisany w samo DNA Kościoła. Jest ogromnym i niezastąpionym darem Boga, cudownym znakiem przyszłego życia, dobrze przeżywany – krzyżową drogą ofiary z siebie dla dobra wszystkich.

Zwolennicy zniesienia obowiązku celibatu twierdzą, że pomogłoby to w uzdrowieniu moralnym duchowieństwa i położyłoby kres niezdrowemu klerykalizmowi i związanym z nim patologiom. To wielka manipulacja. W tym świecie nie da się stworzyć bezgrzesznych struktur. Czy prezbiter posiadający żonę będzie cudownie wolny od pokus nieuczciwego bogacenia się, rozpusty, nadużyć władzy? To czysta utopia.

W czerwcu 2019 roku Benedykt XVI opublikował artykuł, w którym zwrócił uwagę na prawdziwą przyczynę kryzysu kapłaństwa. A przyczyny są te same, co zawsze w historii: to z jednej strony światowość, dziś nacechowana skrajnym libertynizmem moralnym, z drugiej – zanik prawdziwej wiary i czci należnej Eucharystii.

Zmiana struktur w niczym nie pomoże, usuwając obowiązek celibatu Kościół niczego nie uzdrowi. Zrealizuje tylko jedno: wyrzuci za burtę Boży skarb, który przeszkadza współczesnemu światu i utrudnia „dialog” ekumeniczny z protestantami.

Jestem niezmiernie wdzięczny Benedyktowi XVI za jego głos. Tak, rola, jaką pełni, jest dla nas nowa – i trudna. Nie może być inaczej, bo abdykując Józef Ratzinger stworzył nową rzeczywistość. Dopiero ją poznajemy. Zamiast spierać się o to, co mu wypada, a co nie, przyłączmy się do jego modlitwy o dobro Kościoła i walki o zachowanie wspaniałej tradycji. Benedykt nie chce podzielić Kościoła. On i kardynał Sarah pragną, by Kościół przetrwał, i nie uległ nowatorskim ideologom, którzy zamiast Ewangelii głoszą złudne prawdy tego świata.

Ojcze Benedykcie - dziękuję.

Paweł Chmielewski


PS. 

Benedykt XVI odciął się od autorstwa całej książki o celibacie i kapłaństwie. Jak podał abp Georg Gänswein, Benedykt XVI napisał tekst i pozwolił kardynałowi na swobodne nim dysponowanie; jest jednak nadużyciem ze strony wydawnictwa przypisywać jemu współautorstwo całego tomu.
 
To tylko potwierdza słuszność propozycji, by w tej sprawie nie skupiać się na problemie roli, jaką odgrywa papież-emeryt, a jedynie na samej istocie sprawy, czyli zamachu na katolicką tradycję celibatu.
 

Komentarze

wujek dobra rada2020.01.16 10:14
Skoro bylemu papie dziekuja za obrone celibatu, to nich sami daja przyklad i zyja jako celibatariusze. Wiekszosc religijnych fanatykow funkcjonujacych w malzenstwach zdziera sobie gardla domagajac sie zakazu uprawiania seksu przez innych. Co za go.no!
Katolik2020.01.15 22:17
Do Leszka i jemu podobnie myślących. Tą Eucharystię przyjmujesz po Sakramencie Pokuty i Pojednania, czy tak na widzi mi się?( Świętokradztwo i profanacja to przecieżkie grzechy- cięższe od zwykłego grzechu śmiertelnego ale po wyznani może być odpuszczone) Nie wystarczy tak sobie żyć pracować, trzeba żyć w zgodzie z przykazaniami i Ewangelią, nie wybiórczo to mi odpowiada a tamto nie. Trzeba robić rachunek sumienia w odniesieniu do przykazań bożych, (najlepiej wzorować się na przykładzie rachunku sumienia w książeczkach kościelnych) poważnie traktować wszystkie Sakramenty-również Sakrament Małżeństwa. Weź na przykład modlitwę Ojcze Nasz i sprawdź czy stosujesz zawarte tam zalecenia Chrystusa, bo tą modlitwę sam Chrystus przekazał apostołom. Ojcze nasz, któryś jest w niebie święć się imię Twoje; przyjdź królestwo Twoje; bądź wola Twoja jako w niebie tak i na ziemi; chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj; i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom; i nie wódź nas na pokuszenie; ale nas zbaw od złego. Amen Czy święcisz, imię Boże, nie lekceważysz, nie wstydzisz się wiary i nie wymawiasz go daremnie? Czy zgadzasz się z wolą bożą i pozwalasz by zakrólowała ona we wszystkich aspektach twojego życia? Czy odpuściłeś swoim winowajcom wszystkie winy i nie chowasz żadnej urazy? Tak samo jak Ty, Bóg Tobie odpuści. Szczęść Ci Boże
MędziSmędziPopierdujeDziadygaWZłotychPeniuarach2020.01.15 19:05
Dziad obłożony watą nie pamięta już, do czego służył mu fiut. Gdyby ze starości przestał walić kupę, będzie pisał pierdy za sakramentem bezkupowia.
Miod2020.01.15 10:07
Katolicki beton histerycznie broni celibatu jak dogmatu wiary. Dziwnym trafem nie zauważają zmian jakie zachodzą w Kościele. Ciekawe jakby zareagowali 15 lat temu gdyby ktoś im powiedział, że będą mieli dwóch papieży jednocześnie.
Yoshka2020.01.15 12:02
Nie mają dwóch papieży jednocześnie - Ratzinger nie jest już papieżem, nie jest też emerytowanym papieżem. Jest emerytowanym kardynałem, z racji najwyższej funkcji sprawowanej w przeszłości przyznano mu specjalne dożywotnie prawo do korzystania z rezydencji - papiestwo nie polega na użytkowaniu nieruchomości. Pierścień i pieczęć Benedykta XVI oraz ich matryce zostały zniszczone tak jak się to dzieje po śmierci papieża.
jestem robotem a12020.01.15 16:41
no wasz postepowy kk skonczy w piekle razem z falszywym ,
andrzejhahn3 Wizerunek Frondy2020.01.15 21:18
Te miodzik ty nie pisz o katolikach bo gowno o tym wiesz. Pisz raczej o swojej zboczonej rodzince, wprowadz kilka nowych klaczy i ogierow i zapros jakich pedalow, lesby i transa, niech wam przeprowadzą doswiadczalne publiczne szkolenia w lizaniu dopy itd.
Natalia2020.01.16 0:42
hahnie! "gejku" ! Nie udawaj " inteligenta", bo nim nie jesteś! O, widać po twoim wpisie, że: " GŁODNEMU CHLEB NA MYŚLI" ! TAK? Wszystko co piszesz, to dotyczy ciebie i tylko ciebie ! Czyli zgodnie z tym powiedzeniem !
Michal2020.01.15 2:11
Jakie to nieciekawe. Dziękujemy Ci, za te nudy jak flaki z olejem.
ed2020.01.14 23:32
Sorry ale Benedykt XVI dopuszcza celibat, pozostawił żonatych księżny którzy przeszli z kościoła anglikańskiego, dopuszcza święcenia żonatych diakonów "daleko na wyspach" Celibat jest może wartością ale nie dogmatem. Jest to sprawa drugorzędna dla kościoła.
bogdanus2020.01.14 22:42
Dlaczego Franciszkowi zależy na destabilizacji KK? po co to robi i wymyśla bajki dla swojego destrukcyjnego działania.
Miod2020.01.15 10:12
To nie Franciszek destabilizuje Kościół, ale Benedykt. Rzekomy "papież emeryt" (cokolwiek miałoby to znaczyć) kwestionuje inicjatywy legalnego papieża. Celibat to nie dogmat wiary. Tak jak został w średniowieczu wprowadzony, tak może zostać zniesiony. Dwóch papieży jednocześnie to dopiero aberracja!
Yoshka2020.01.15 14:50
Już nie Benedykt ale emerytowany kardynał Ratzinger.
leszek2020.01.14 18:58
Przecież celibat to zwyczaj, który nie jest znany w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Czyżby sakrament małżeństwa był czymś gorszym? Dziwny jest dla mnie ten spór. Myślę że największym zagrożeniem dla nas jest klerykalizacja KK. Oni Pasterze i my owieczki które się chrzci zanim się uwierzy. Zaszczyty szaty pałace i uwiedzenie władzą. Hierarchia jest tak odporna na świętość jak skała bazaltu na deszcz. Dzisiaj w KK w Polsce mamy albo zwyrodniały udający konserwatystów Kościół albo ludzi o niestabilnej psychice pędzącymi za kolejnymi objawieniami lub uzdrowieniami. Wszyscy są tak pewni swego że KOŚCIÓŁ dla nich to za mało. Jezus ze swoją Ewangelią to za mało. A przecież wystarczy żyć, pracować i uczestniczyć w sakramentach świętych zwłaszcza w Eucharystii i na adoracji Jezusa. Wystarczy uwierzyć
Katolik2020.01.15 22:08
Leszku a tą Eucharystię przyjmujesz po Sakramencie Pokuty i Pojednania, czy tak na widzi mi się? Nie wystarczy tak sobie żyć pracować, trzeba żyć w zgodzie z przykazaniami i Ewangelią, nie wybiórczo to mi odpowiada a tamto nie. Trzeba robić rachunek sumienia w odniesieniu do przykazań bożych, (najlepiej wzorować się na przykładzie rachunku sumienia w książeczkach kościelnych) poważnie traktować wszystkie Sakramenty-również Sakrament Małżeństwa. Weź na przykład modlitwę Ojcze Nasz i sprawdź czy stosujesz zawarte tam zalecenia Chrystusa, bo tą modlitwę sam Chrystus przekazał apostołom. Ojcze nasz, któryś jest w niebie święć się imię Twoje; przyjdź królestwo Twoje; bądź wola Twoja jako w niebie tak i na ziemi; chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj; i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom; i nie wódź nas na pokuszenie; ale nas zbaw od złego. Amen Czy święcisz, imię Boże, nie lekceważysz, nie wstydzisz się wiary i nie wymawiasz go daremnie? Czy zgadzasz się z wolą bożą i pozwalasz by zakrólowała ona we wszystkich aspektach twojego życia? Czy odpuściłeś swoim winowajcom wszystkie winy i nie chowasz żadnej urazy? Tak samo jak Ty, Bóg Tobie odpuści. Szczęść Ci Boże
ja2020.01.14 18:15
"Ojcze Święty Benedykcie" , nie bójcie się tego napisać.
Yoshka2020.01.15 14:49
Nikogo na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem, jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. (Mt 23,9)
weqrwer2020.01.14 15:45
No patrzcie, a prawosławnym nie przeszkadza, Nawet grekokatolikom nie przeszkadza...
thp2020.01.14 15:44
Współczesny świat ma wiele bożków, a jednym z nich bez wątpienia jest seks bez zobowiązań. Czy więc może dziwić frontalny atak na tych, co nie tylko uważają inaczej, ale też żyją nie oddając pokłonu temu bożkowi. Młodość w czystości, bez przypadkowego seksu, później wierność małżonkowi aż po grób, albo wierność w życiu w celibacie. To jest przecież obraza dla wyznawców bożka seksu. Ale jest to też wyrzut sumienia dla tych słabych, co często upadają w grzechach. Jedni i drudzy najchętniej wiec zlikwidowaliby i wierność małżeńską i celibat. I z tym pierwszym niestety im się już udaje.
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2020.01.14 15:44
KLECHA ZGWAŁCIŁ 22 MINISTRANTÓW! https://bochnia.naszemiasto.pl/wykorzystal-22-ministrantow-byly-proboszcz-parafii-w-grobli/ar/c1-7505567?fbclid=IwAR1lKBHB6FefmPVgJ6rHamRmV1Bu1_IYHW2wl8sAh3WxbVeRDR75zvxrksg
anonim2020.01.14 21:05
A co to ma do celibatu ,ojciecpotrafi molestować swoje dzieci https://www.tvp.info/46120622/ojciec-10-dzieci-molestowal-swoje-corki-sprawa-ponownie-w-sadzie
Jolka2020.01.15 14:46
Jakoś w kościołach w których celibat jest dobrowolny albo w ogóle nie występuje problem pedofilii nie występuje tak powszechnie. Statystyka dowodzi bezpośredniej korelacji - albo pedofile lgną do kościoła z celibatem - więc rezygnacja z celibatu znacznie zmniejszy problem pedofilii w kościele, albo celibat wywołuje lub aktywuje pedofilię - wówczas rezygnacja z celibatu praktycznie wyeliminuje problem pedofilii w kościele.
Yoshka2020.01.15 14:49
Ojciec 10 dzieci - to typowy beneficjent 500+, zapewne przykładny katolik. Zobaczył że jego idole gwałcą to kultywuje katolicyzm na całego. po prostu jest konsekwentny w swoim katolicyzmie. Co w tym zaskakującego?
Konrad2020.01.15 21:26
ciebie tez musial zgwalcic ale w oko bo muzg ci wyparowal
Natalia2020.01.16 0:29
Lechu K. "..geju.." Kłamiesz, jak zwykle ! A ten artykuł, to Gazety "Wybiorczej"??? Jesteś pedałem ! Pedaliłes dzieci, siedziałeś za to, to teraz sobie chcesz poprawić humor, a może trochę swoje sumienie wybielić? Prawda ???
katoprawaki2020.01.14 15:39
Ojcze Benedykcie, dziękujemy Ci za zbrodnię celibatu. Ojcze Benedykcie, dziękujemy Ci za obronę pedofilii. Ojcze Benedykcie, dziękujemy Ci za rozwalenie Kościoła od środka. Dziękujemy!
athos2020.01.14 16:20
Miej świadomość, że to, co piszesz, to są same kłamstwa. Kiedyś zostaniesz z tego rozliczony.
Monika2020.01.15 0:02
No i co powiesz? Pedo-lewaku ? Jakoś słabo dziękujesz !? Widzę ,że tylko jedna łapka "za" ! Czyli inni też się na tobie " durny geju" poznali ?! Za mały masz rozumek ! Ośmieszasz się jak zwykle ! To nie nowina.
jestem robotem a12020.01.15 16:39
pisz swom imieniu tzw katoliku . POpieram papieza BENEDYKTA X VI to jest prawdziwy , niz ten wasz posoborowy falsZywy pies
RHQQ22020.01.15 17:28
Ale Benedykt XVI też jest posoborowy, podobnie jak Jan Paweł II, więc co Ty bredzisz?
saine2020.01.14 15:32
Ciekawe, że nikogo nie gorszy celibat, jaki nakładają na siebie np. działacze Opus Dei jako świeccy, czy inni poświęcający się służbie publicznej, świadomie rezygnując z rodziny i życia światowego. Albo nic wam nie przeszkadza celibat mnichów buddyjskich i mistrzów wschodu! Ale zajadle plujecie na celibat księży, bo wiecie, że gdy go zniszczycie, KK straci Fundament Sakramentalny, bo Kapłan zajęty doczesnym wyścigiem szczurów nigdy nie będzie Pasterzem tylko co najwyżej marnym najemnikiem. Każdy argument przeciw celibatowi, to plucie Katolikom w twarz. To odstępstwo od Wiary katolickiej, to bezrozumna zabawa w słowa . . .
robaczek 2.02020.01.14 15:33
hmmmm moze dlatego ze z powodu celibatu u nas mnisi buddyjscy nie ruchaja ministrantów!!!????? tak tylko mi przyszlo do glowy....
saine2020.01.14 15:47
Wpływowy buddyjski mnich oskarżany o molestowanie. Chińska policja wszczęła śledztwo: https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-08-23/wplywowy-buddyjski-mnich-oskarzany-o-molestowanie-chinska-policja-wszczela-sledztwo/ Były buddyjski mnich skazany za gwałt: https://niezalezna.pl/241022-byly-buddyjski-mnich-skazany-za-gwalt-przetrzymal-i-wykorzystywal-seksualnie-13-latke
Urszula2020.01.14 21:16
Nikt nie pluje na celibat, co najwyżej na sprośnych księży. A tak na marginesie Jezus ani nie nakazywał celibatu ani nie zakazywał. Pochwalał celibat, ale jednocześnie mówił, że jeśli ktoś nie potrafi zapanować nad swoją pożądliwością to lepiej niech się ożeni. I tylko o to chodzi tym, którzy w tej chwili krytykują celibat. A nam wsio rawno.
saine2020.01.14 21:59
Katolikom nie jest "wsio rawno"! Celibat był stanem życia samego Jezusa, a jego tradycja sięga czasów apostolskich. Jezus powiedział „…są i tacy bezżenni, którzy dla królestwa niebieskiego sami zostali bezżenni. Kto może pojąć, niech pojmuje!” [Mt 19,12]. Z samych kart PŚ wynika, że drogę bezżenności wybrali m.innymi Jan Chrzciciel, Jan Ewangelista, Tytus, Tymoteusz oraz Święty Paweł. JP II pisze o celibacie: „Chrystus, ustanowiony Pośrednikiem między Ojcem i rodzajem ludzkim, pozostał celibatariuszem, aby całkowicie poświęcić siebie służbie Bogu i ludziom. Komu dane jest uczestniczyć w godności i misji Chrystusa jest wezwany, aby podzielał również to całkowite oddanie.”
Dodeka2020.01.14 22:11
Celibat nie jest wprawdzie nakazem, a jedynie radą ewangeliczną skierowaną do ludzi dążących do ewangelicznej doskonałości, ale dla Kościoła Chrystusowego wielką wartością jest to, iż "są i tacy bezżenni, którzy dla królestwa niebieskiego sami zostali bezżenni" (Mt 19,12). Apostoł Paweł wyjaśnia, że małżeństwo jest czymś dobrym, ale celibat jest czymś lepszym, bo "Człowiek bezżenny troszczy się o sprawy Pana, o to, jak by się przypodobać Panu. Ten zaś, kto wstąpił w związek małżeński, zabiega o sprawy świata, o to, jak by się przypodobać żonie" (1 Kor 7,32n). Stąd też zniesienie celibatu dla duchowieństwa byłoby czymś wysoce niewskazanym, i tu Benedykt XVI ma rację.
bezrobotna menda Nowaczek-robaczek2020.01.14 15:16
Menda 𝐍𝐨𝐰𝐚𝐤-𝐫𝐨𝐛𝐚𝐜𝐳𝐞𝐤 grilling and trolling, getting fuck in the ass and jerking off vigorously - multitasking asshole.
robaczek 2.02020.01.14 15:20
;] ile razy? nie znam zadnego nowaczka !! ;] za reszte cieplych slow dziekuje i rownież pozdrawiam ;] znaczy trafiam. caly czas trafiam w sedno. i boli pisiurków. ;] MUA!! ****** buziaczki w wasze male siusiaczki
robaczek 2.02020.01.14 15:32
a tak na marginesie. skad ty te pomysly seksulane bierzesz misiek? ;] oj niegrzeczny ;]
athos2020.01.14 15:07
Ojciec Święty Benedykt XVI jest prawdziwym papieżem, który z łaski Opatrzności żyje po dziś dzień. Bogu niech będą dzięki. Głos tego Papieża ma pierwszorzędne znaczenie i stanowi punkt orientacyjny nauczania Kościoła. Ważne jest również to, że Papież Benedykt XVI jest duchowo niezależny od całej tej niemieckiej zgrai heretyków, których red. był łaskaw wymienić z imienia i nazwiska. To oni faktycznie rządzą Kościołem, a Franciszek krok po kroku przyklepuje ich heretyckie posunięcia. Nic więc dziwnego, że w tych kręgach zawrzało. No tak, Papież Benedykt pokrzyżował im plany, co do których spodziewali się, że zostaną zrealizowane szybko i gładko. Teraz może być nieco trudniej. Więc wyruszają na wojnę z Benedyktem.
ja2020.01.14 22:21
Dokładnie, tylko na wojnę z Benedyktem wyruszyli już dużo wcześniej kręcąc film z netflixem
Bebik2020.01.16 13:54
Stańmy murem na papieżem Benedyktem i brońmy go.
Yoshka2020.01.21 10:16
W dniu 25.02.2013 Międzynarodowy Trybunał ds. Zbrodni Kościoła i Państwa wydał wyrok skazujący głowę kościoła katolickiego Josepha Ratzingera (i poniekąd sam kościół katolicki jako organizację) na 25 lat bezwarunkowego pozbawienia wolności oraz na konfiskatę dóbr. W przypadku papieża konfiskata ma dotyczyć dóbr Watykanu, dlatego papież musiał ustąpić, gdyż wiedział o spodziewanym wyroku karnym. Wyrok uprawomocni się 4 marca 2013 roku, stąd abdykacja w trybie nagłym z dniem 28 luty 2013, przed uprawomocnieniem się wyroku karnego. Jest to wyrok na mocy orzeczenia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) z siedzibą w Brukseli nr. 022513-001.
robaczek 2.02020.01.14 15:07
uffffffff juz bylo ryzyko ze bedize dziedziczenie majątku. na szczescie wszystko zostaje w "rodzinie" ;] ij miski miski a wy dalej myslicie ze to o powolanie chodzi ;] eh nawet nie wiecie ........ jak oni was jadą!!!!!! specjalisci z koziej d .. od swojej wiary poczytajcie kiedy wprowadzono celibat i z jakich przyczyn poczytajcie jak ustalani i kiedy które znane księgi bedą tworzyly nowy testament poczytajcie jak pokojowo narzucano wiare chrzescijanska poczytajcie ktore religie byly i są najmniej tolerancyjne i najbardziej agresywne 9 podpowiem ze to nie islam) oj miski miski az tak pięknie żyć w nieświadomosci az tak pięknie życ jako idiota moze zaczniecie samodzielnie a nie to co ksiadz powie? ;] sprobujcie nie boli
Monika2020.01.14 23:57
A CO TY BIEDNY "ROBAKU" MOŻESZ NAM RADZIĆ !? Kellerze, hahnie, przypomniałeś sobie o starym nicku??? Zgadnij , co cię to obchodzi !? My cie nie pytamy ! Jesteś ostatnią osobą, od której coś chcielibyśmy ! To na nic ! Wiesz, kim jesteś i my wiemy ! Więc idź do swoich pedolewaków, a nas zostaw ! Uspokuj się, weź na wstrzymanie ! I tak nikt nie wybijesz nam naszej Wiary ! Jesteś do tego za mały, chłopie ! Żebyś tu jeszcze ze 100 dni o tym pisał, to i tak nic nie wskórasz !
robaczek 2.02020.01.15 12:53
wybic wam wasza wiare!!!????? ależ ja tego w zadnym razie nie chce!!!!!! no co wy!?!? Mi sie bardoz podoba wasza wiara ;] taka ..........: - zakłamana, - infantylna, - smieszna, a księżulki??? toż to same brylanty!!!! niech tylko nie przestana sie wypowiadać!!!! ich wypowiedzi skutecznie zniechecaja mlodzierz do KK. nasgtepne pokolenie bedzie normalne/ laickie. IRLANDIA CZECHY tera PL ;] no! tak ze ja nigdy nie chcialem was od waszej wiary odciagac. mi sie ten obrazek baaaardzo podoba ;] wysatarczy poczytac to forum i wylania sie obraz POLSKIEGO "CHRZESCIJANINA!!!" - zgorzknialy, zapluty, dziadek w kaszkiecie. nierozumiejacy gospodarki, sluchajacy slepo ksiedza i polityka ktory poowiedzial ze to nie jego wina ze jest niudacznikiem. to wina sasiada ktoremu sie udalo !! ;] no powiedzcie ze tak nie jest ;] miśki kochane ;] piękny obraz!!! warcholki moje kochane ;]
Natalia2020.01.16 0:20
Robaku, mały, nieszczęsny! Lechu Keller..... ! NAWET NIE WIESZ JAK BARDZO CIESZYMY SIĘ, ŻE JESTEŚMY W TEJ WIERZE ! NIGDY, PRZENIGDY NIE ZAMIENIŁABYM SIĘ NA ŻADNĄ INNĄ ! POWODEM JEST TO, ŻE MAMY BOGA I MARYJĘ ! A TO JEST: N A J W A Ż N I E J S Z E ! NIE OBCHODZI NAS ,ŻE SIĘ KTOŚ ŚMIEJE, TO JEGO KRZYWDA, NIE NASZA! Czy sądzisz, że robienie przez ciebie krzywdy dzieciom, poprzez pedałowanie jest lepsze? Nie ! Wręcz odwrotnie !
robaczek 2.02020.01.16 10:50
;] natalio kochana ;] nie wiem o co chodzi z tym keller ;/ ale wazne ze ty wiesz i dobrze ci z tym ;] oczywiscie ze najwazniejsza jest wasza wiara w te bajki ;] trwacjcie w niej i wspierajcie swoje organizacje przestępcze ;] moje pedałowanie? rozumem ze probujesz obrazic mnie nazywajac "pedalem" ;] babciu kochana, no nie jestem gejem, ale nazywanie mnie nim wcale mnie nie obraza ;] to ty masz z tym problem, nie ja ;] krzywde dzieciom? no nigdy takowej nie wyrządzilem rozumiem ze probujecie taki argument wyciągnąc zeby wasi księzulkowie nie byli tacy wyjatkowi z tym molestowaniem ale są jacy kapłani, taka wiara ;] misiaczki moje kochane ;] pozdrowionka. nmo i jako ten pedal, przesylam tez buziaczki w siusiaczki ;]
bunia 2020.01.14 15:00
Jeżeli aż musi być fundusz kościelny na nieślubne dzieci księży to chyba nie ma czego bronić.
Monika2020.01.14 23:46
bunia! Lepiej nie buń! OK !!? Nie lej pomyj ! Bo się upodobniasz do nich ! Zorientuj sie, na co jest utworzony Fsz Kościelny ! A potem pisz! Tak się nie buni , bunia ! ?
Maciej2020.01.15 18:39
Istnieje kościelny fundusz alimentacyjny Muniu
Matwiej Łagodny2020.01.14 14:12
@ Katoli CELIBAT to BRAK Powołania,Puste Kościoły. Tego problemu nie ma w Prawosławiu.
s. Anawim2020.01.15 16:13
ciekawe, byłam i widziałam i u Grekokatolików i u Prawosławnych nie ma już wielu powołań. Są za to rozwody popów, batalie o dzieci itp.
Amelia2020.01.15 21:24
no nie bo w prawosławiu to nawet kościołów brak a te co sa to są w opłakanym stanie
asshole - pisane z małej litery 2020.01.14 14:02
@Szatan (pisane z wielkiej litery) asshole - pisane z małej litery
Dell2020.01.15 22:17
"pisane z wielkiej litery" , "pisane z małej litery" Po polsku mówimy: pisane wielką literą, pisane małą literą.
robaczek 2.02020.01.16 13:02
czy to ty kochanie??? ;]
2020.01.14 13:53
Celibat jest przeciw naturze.
Lobo2020.01.14 15:24
I powoduje przerost prostaty.
captcha2020.01.14 16:56
U kobiet też?
Dell2020.01.15 22:14
Pytasz o Roberta Biedronia?
ja2020.01.14 18:17
I bardzo dobrze , ponieważ natura stoi po stronie zła. Tzw. raj to nie naturalny las, a ogród który człowiek miał doglądać i o niego dbać. To co pozostawisz naturze idzie w chaos.
anonim2020.01.14 19:49
To, co przerabiasz po swojemu, jest sztuczne i nudne. Nawet ptaki już od dawna ustawia się sztuczne, bo prawdziwe zostały wypłoszone.
ja2020.01.14 22:19
Tym co się zachwycasz np, w Białowieży wygląda sztucznie ? A to praca leśniczych od 100 lat
RHQQ22020.01.15 17:27
I przeciw Bogu, który nakazał: Idźcie i rozmnażajcie się. W oparciu o ten boski nakaz Kościół w 1968 roku zakazał stosowania antykoncepcji, którą uznał za grzech. To są tak zwane podwójne standardy.
Szatan (pisane z wielkiej litery)2020.01.14 13:40
Łatwo mu bronić innych przed czymś, co w najmniejszym stopniu od lat mu nie zagraża. Typowa postawa psa ogrodnika.
andrzejhahn3 Wizerunek Frondy2020.01.15 21:23
ale ten pies jak zdechnie będzie miał tysiackroć lepiej niż ty
Dell2020.01.15 22:16
"pisane z wielkiej litery" Po polsku mówimy: pisane wielką literą. :)
and1232020.01.14 13:38
Ale katolewaki wyją do spółki z ateistami , antyteistami , i całą szumowiną dewiantów.
katolik2020.01.14 13:15
Pochylcie głowy, a jak kto może idźcie do kościoła, klęknijcie i dziękujcie Bogu za Papieża Benedyktowi XVI za obronę celibatu w kościele, to przyszły Święty, dlatego na kolna i módlcie się i nawracajcie się by ochronić tradycję, i wiarę katolicką przed zakusami modernizmu który wprowadza szatan i mąci umysły wierzących w Boga.
Urszula2020.01.14 14:03
Żyjesz w celibacie?
brak słów2020.01.14 16:37
A co z twoim celibatem? Seks jest dla ciebie pierwszą potrzebą?
katolik2020.01.15 13:29
może wszyscy podpisujmy się katolik
Maciej2020.01.15 18:35
Celibat nie jest częścią wyznania wiary katolickiej. Może jest najlepszym rozwiązaniem, ale odejście od niego nie byłoby herezją. Znamy inną drogę zarówno w Piśmie Świętym, jak i historii kościoła również współczesnego, jak chociażby w kościele grekokatolickim.
MAVERICK JONASIK2020.01.14 13:09
Benedykcie, dziękujemy Ci za rozwalanie KK od środka i "wbicie" noża w plecy Franciszka.
Yoshka2020.01.14 13:11
Hitlerowiec zanim umrze, musi wykonać ostatni podły uczynek - tradycja zobowiązuje - na tym polega ortodoksja konserwatyzmu.
Pablo Kraków2020.01.14 13:31
Benedykt XVI - ostatni kanonicznie wybrany Papież - Ostoja Kościoła Katolickiego - prawdziwy Pasterz owczarni Chrystusowej..... Żyj Sto Lat