KE zajmie się belgijskim karnawałem? - zdjęcie
25.02.20, 10:10Zdjęcie ilustracyjne/YT/Raptly

KE zajmie się belgijskim karnawałem?

16

W Aalst w Belgii odbył się w ostatni weekend karnawał, który został skrytykowany przez Komisję Europejską i nazwany antysemickim.

W ubiegłym roku krytykowano fakt, że karykatury figur ortodoksyjnych żydów siedziały na workach z pieniędzmi. W tym roku poszło o ludzi w sztajmach, czyli futrzanych czapkach tradycyjnie noszonych przez chasydów podczas świąt. Uczestnicy karnawału na plecach mieli naklejki z rysunkami żydów z napisami „narzekająca mrówka”, co brzmi podobnie jak „Ściana Płaczu” w języku niderlandzkim.

Jak podają belgijskie media:

- Komitet Żydów Amerykańskich (AJC) zwrócił się do Unii Europejskiej o przyjrzenie się wydarzeniom na karnawale w belgijskim Aalst, na którym zaprezentowano Żydów w karykaturalny sposób 

Przewodniczący AJC Daniel Schwammenthal, cytowany przez flamandzką telewizję VRT powiedział:

- W tym haniebnym momencie wszyscy spoglądają na Belgię. Ponieważ władze flamandzkie i federalne odmówiły powstrzymania karykaturalnego okazywania antysemickiej nienawiści, a w niektórych przypadkach je poparły, Unia Europejska powinna natychmiast rozpocząć dochodzenie

Dodał też, że KE powinna wszcząć procedurę art. 7 traktatu, „ponieważ władze nie zrobiły nic, by zakazać antysemickich kostiumów”.

Jak natomiast wypowiadają się sami uczestnicy karnawału, dla nich był to czas tylko i wyłącznie zabawy. Kostiumy były upamiętnieniem żydów oraz ich trudnej historii, ponieważ w ubiegłym roku żydom zbyt mało czasu.

Mówili też: "Jeśli się z ciebie śmiejemy, to znaczy, że cię kochamy".

 

mp/tvp.info/ruplty/fronda.pl

Komentarze (16):

nie ślepy2020.02.26 18:26
Odezwał się komitet żydów amerykańskich...ten sam zapewne, co w czasie II wojny odsyłał z Ameryki statki z uratowanymi europejskimi Żydami z powrotem do hitlera!
d2020.02.25 12:23
na złodziejach czapka gore
Już nie katolik2020.02.25 11:40
Brak "troski" ? Źle: https://www.fronda.pl/a/antysemicka-parada-w-belgii-zydzi-jako-insekty-gdzie-jest-ke,140643.html Jest "troska" ? Źle: https://www.fronda.pl/a/belgijski-karnawal-antysemicki,140662.html
Berenika2020.02.25 11:23
Oni juz maja fiksum dyrdum ciekawe do czego to doprowadzi??cenzura jak w stalinowskiej Rosji
Hanys672020.02.25 11:23
Wystarczy troche rozsądku, aby zrozumieć że to nie żaden "antysemityzm" tylko zwykła karnawałowa przebieranka. +++ Nie pozwólmy sie sprowadzić przez chazarów z USA do poziomu idiotów uważająca wszystko za "antysemityzm".
Polak 2020.02.25 11:13
Lemingi z UE nie pozwolą. Można tylko Polskę atakować
Ma\305\202gorzata2020.02.25 10:59
Cóż za troska i natychmiastowa reakcja Komisji Europejskiej.? To mamy wolność słowa i artystycznych WYPOWIEDZI czy NIE. A może jedni mogą a inni nie mogą sobie żartować i korzystać ze swojego PRAWA DO WOLNOŚCI wypowiedzi. Można zapytać a dlaczego urzędnicy poprawności "kulturalnej" i "moralnej" u.e. nie REAGUJĄ jak w Polsce marsze i pochody lewaków, lgbt, homosex. obrażają UCZUCIA RELIGIJNE i bezpośrednio atakują Kościół i wierzących obywateli. Nawet inspirują - przez programy - i podsycają tego typu napaści i nękania. Czyżby Uczucia ŻYDÓW miały większą wartość [przeliczlną na pieniądze] niż uczucia innych ludzi. ? Kiedy wreszcie Unia wdroży postepowania w sprawie PRZEŚLADOWANIA KATOLIKÓW .???
YES2020.02.25 10:48
No dobrze, Żydzi to niby najmądrzejszy naród. To czemu w tej mądrości nie doszli do jakiegoś sensownego wniosku, czemu nie są lubieni od tysiącleci i gdziekolwiek tylko są. No czemu? Może by to im pomogło w relacjach z innymi. A może tak im wygodnie i nie chcą.
Darek2020.02.25 10:55
Po pierwsze to chyba nie to jest najważniejsze w życiu, aby cię wszyscy lubili. Po drugie, to akurat żydzi niewiele mieli w tej kwestii do powiedzenia, przynajmniej w Europie, bo w Afryce to sami sobie zasłużyli na opinię. W Europie zaś przez stulecia nienawiść do Żydów nie byłą ich winą a winą katolickiej ideologii, która głosiła że Żydzi zabili Jezusa więc należy Żyda nienawidzić i tyle. Ot całą tajemnica. A to że dzisiaj Żyd jest jaki jest to właśnie efekt setek lat prześladowań przez chrześcijan. Nie przepadam za żydowską mentalnością, żydowska moralność jest mi zupełnie obca, ale trzeba mieć świadomość czemu tacy się stali.
YES2020.02.25 11:13
aha, w Afryce sami sobie zasłużyli, a w Europie to nagle stali się inni? Nienawiść do KK oczy ci przysłoniła i chcesz aby ktoś to kupił i przykryć fakty.
Darek2020.02.25 12:52
W Europie to nie tyle że stali się inni co są to zupełnie inni ludzie, innej razy i karnacji nawet, mają tylko tą sama religię a i to nie do końca bo sefardyjczycy mają swojego rabina, aszkenazyjczycy swojego.
***2020.02.25 13:33
Weź sobie poczytaj trochę źródeł historycznych. Dowiesz się dlaczego, (gdziekolwiek powstawała diaspora) zawsze dochodziło do konfliktów. Czasami spory były małe, czasami były pogromy. Bardzo dobrze opisał to jeden z żydowskich autorów( nie pamiętam nazwiska), okrutnie za to wyzywany i okrzyknięty "antysemitą".
Beno2020.02.25 14:05
Darek wyluzuj, bo głupstwa piszesz. Pogrom Kielecki, pogrom żydów w Jugosławii - to też katolicy winni? A Hitler i niemieccy faszyści - to też wzorowi katolicy. W ogóle nie bierzesz pod uwagę kontekstu historycznego i społecznego w krajach Europy, gdzie dochodziło do pogromów żydów. A najpierw to żydzi prześladowali chrześcijan, a w komunistycznych władzach prawych uczciwych ludzi czy to Polaków, czy Rosjan, czy Ukraińców i do dzisiaj niestety nie zostali rozliczeni. To samo robią teraz z Palestyńczykami. Niczego nie nauczyli się z historii.
Zbychu2020.02.25 23:43
Jak słusznie zauważyłeś uważają się za mądrych..ALE ŻEBY WYCIĄGNĄĆ ODPOWIEDNIE WNIOSKI TRZEBA BYĆ INTELIGENTNYM..Żydki kochają książki a Cyganów natomiast książki w ręce parzą..Dlatego cyganów uważa się za głupich a żydków za mądrych..Natomiast żydki nie są inteligentne..są tępe.Około 90 %żydków w Polsce przez setki lat żyło w nędzy i skrajnej nędzy..Nie dość że przez setki lat większa część żydków mieszkała w Polsce to około 90 % żydków przez setki lat żyła w nędzy i skrajnej nędzy i to pomimo tego że w Polsce mieli takie przywileje o których żydki w innych krajach mogły tylko pomarzyć..
ćśoG2020.02.25 10:45
Ale wszyscy delikatni się zrobili. Z jednej strony lewactwo, które ciągle jest przez wszystko dyskryminowane, z drugiej wiecznie zagrożone prawactwo z syndromem oblężonej twierdzy. Ludzie, wyluzujcie trochę.
Dam2020.02.25 12:22
I jedni i drudzy to tzw "płatki śniegu". Reakcje na krytykę są dokładnie takie same.