Jeden z tzw. etyków europejskich, szef belgijskiej organizacji zajmującej się etyką lekarską,  Peter Deconinck powiedział: - Wszyscy wiemy, że już teraz przeprowadza się eutanazję na dzieciach (...)Tak, aktywną eutanazję.

Rozmowę na temat eutanazji dzieci przewlekle chorych i cierpiących rozpoczęli belgijscy parlamentarzyści. Wśród nich najmocniej na ten temat mówi socjalistyczny senator Philippe Mahoux, jeden z pomysłodawców prawa do eutanazji przyjętego w 2002 r. Specjalny projekt odpowiedniej ustawy trafił do parlamentu w połowie grudnia zeszłego roku. Przewiduje on m.in. umożliwienie stosowania prawa dotyczącego eutanazji wobec osób niepełnoletnich, "jeśli są one poczytalne, cierpią na nieuleczalną chorobę, a ich cierpień nie da się uśmierzyć".

Jak podaje belgijska gazeta "Der Morgen" kontrowersyjny projekt zostanie szybko przyjęty przez belgijski parlament, dlatego że nie ma w nim partii, które stanowczo sprzeciwiają się zabijaniu dzieci chorych. Belgia będzie  pierwszym krajem, który dopuści eutanazję nieletnich. Obecne prawo pozwala na jej przeprowadzenie wyłącznie u osób powyżej 18. roku życia. Jedynie organizacje chrześcijańskie mocno protestują, ale są przez rządzących lekceważone.

sm/Onet