30.10.18, 17:37zdj. screen Youtube

Będzie zmiana ambasadora Izraela w Polsce

Izraelskie media informują dziś o zmianie ambasadora Izraela w Polsce. Obecnie tę funkcję pełni dymisji ambasador Anny Azari. Ambasador Azari zastąpi Alexander Ben-Zwi. 

Izraelski dyplomata do roku 2015 był ambasadorem na Słowacji. Obecnie jest zastępcą dyrektora generalnego w resorcie dyplomacji Izraela. W ramach tych obowiązków Ben-Zwi kieruje wydziałem do spraw Eurazji. W ostatnim czasie był zaangażowany w rozmowy z Federacją Rosyjską na temat sytuacji w Syrii. 

Zmiana na stanowisku Izraela może oznaczać, że kraj ten dąży do uspokojenia stosunków z Polską oraz powrotu do współpracy obu państw. Przed kryzysem dyplomatycznym wokół nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej Polska była uważana za jednego z najbliższych sojuszników Izraela wśród krajów Unii Europejskiej. 

Alexander Ben-Zwi ma stanąć na czele misji dyplomatycznej w Warszawie już latem przyszłego roku. 

"Alexander Ben-Zvi, zastępca dyrektora generalnego w izraelskim MSZ, został mianowany nowym ambasadorem Izraela w Polsce” - poinformował na Twitterze Marek Magierowski, ambasador Polski w Izraelu. Magierowski pogratulował i życzył powodzenia izraelskiemu dyplomacie. 

To jedna z dziewięciu nominacji ogłoszonych przez władze Izraela. Zmiany nastąpią również m.in. na placówkach w Brukseli, Dublinie, Sofii, Kairze oraz Bratysławie. Nominacje muszą zostać teraz finalnie zaakceptowane przez izraelski rząd.

yenn/PAP, Fronda.pl