Biuro Bezpieczeństwa Narodowego wydało w czwartek komunikat, z którego wynika, że prezydent Andrzej Duda oczekuje szybkiego zakończenia prac nad projektem reformy systemu dowodzenia i kierowania Siłami Zbrojnymi RP.

W komunikacie napisano, że do 10 sierpnia szef MON Antoni Macierewicz przedstawił prezydentowi 14 wniosków ws. nominacji generalskich. Jak podkreśla BBN, reforma to wspólny postulat prezydenta Andrzeja Dudy i rządu PiS. Według Biura, głowie państwa zależy, aby „zmiany te realizowane były w ramach racjonalnego procesu uzgodnień”. Jak przypomina BBN, 12 kwietnia, podczas tegorocznej odprawy kadry kierowniczej MON i Sił Zbrojnych RP, prezydent przedstawił swoje rekomendacje w tym zakresie. Omówiono je również podczas konsultacji roboczych między BBN i MON, zainicjowanych przez Dudę. Podczas konsultacji BBN przedstawiło własne propozycje zmian, a pod koniec czerwca przesłało uwagi do projektu ustawy autorstwa MON. 

"Reforma dowodzenia została uznana przez Andrzeja Dudę za jeden z głównych priorytetów rozwoju sił zbrojnych."- podkreślono w komunikacie. Jak przypomina również Biuro, do 10 sierpnia 2017 roku, szef MON, Antoni Macierewicz przedstawił prezydentowi 14 wniosków w sprawie awansów oficerów Sił Zbrojnych RP na pierwszy i kolejne stopnie generalskie, zaś głowa państwa odłożyła decyzję o ich rozpatrzeniu ze względu na trwające uzgodnienia w sprawie reformy systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi.

We wtorek, gdy BBN poinformowało, że 15 sierpnia nie zostaną wręczone nominacje generalskie, resort obrony zaznaczył w oświadczeniu, że nowa kadra kierownicza to warunek zmian dostosowujących polską armię do nowych wyzwań. MON wskazuje również, że projekt przywrócenia jednolitego systemu dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP został wypracowany w ramach Strategicznego Przeglądu Obronnego, a wyniki zostały przekazane BBN.

W rozmowie z PAP relacje między MON a BBN skomentował podsekretarz stanu w resorcie obrony, Tomasz Szatkowski. Jak podkreślił wiceminister, komunikacja podczas pracy nad zakończonym pod koniec maja Strategicznym Przeglądem Obronnym była bardzo dobra. Elementem przeglądu była analiza obecnego systemu kierowania i dowodzenia armią, jak również rekomendacje co do planowanej reformy tej struktury. Wiceszef MON wyraził nadzieję na współpracę na gruncie merytorycznych argumentów i interesu państwa.

Biuro odniosło się także do sprawy gen. Jarosława Kraszewskiego, podkreślając, że prezydent nie posiada informacji, które mogłyby podważyć zaufanie do generała, jak również nie otrzymał od ministra Macierewicza wyjaśnień w sprawie nieformalnych zarzutów kierowanych przez szefa MON pod adresem Kraszewskiego. O sprawie poinformowano premier Beatę Szydło oraz koordynatora służb specjalnych, Mariusza Kamińskiego. Resort obrony narodowej zapewnia, że niezwłocznie po zakończeniu postępowania sprawdzającego wobec generała, wszystkie niezbędne informacje w tej sprawie trafią do szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

JJ/PAP, Fronda.pl