Zdaniem dziennikarza, Msgr Battista Ricca zapewnił lokum i pracę męskiej parze, gdy w latach 1999-2001 pracował w watykańskiej dyplomacji w Urugwaju. Miał też odwiedzać bary gejowskie i raz zostać pobitym w barowej sprzeczce.

Sandro Magister zarzuca ofjcjelom Watykanu, że chociaż incydenty w jakie wdał się Msgr Ricca były powszechnie znane, nie zostały ujęte w osobistej dokumentacji kapłana – przypuszczalnie dlatego, że otrzymał odpowiednie wsparcie od urzędników Watykanu.

Ostatnio Msgr Ricca pełnił funkcję dyrektora Domu św. Marty, który papież Franciszek obrał za swoją siedzibę. Kapłan zyskał zaufanie papieża i w kwietniu otrzymał prałaturę Instytutu Dzieł Religijnych, Banku Watykańskiego.

Według dziennikarza L’Espresso, papież nie został poinformowany o skandalach związanych z nowym prałatem. Obecnie pojawiły się na ciski na Msgr Riccę, by zrezygnował z urzędu.

Jednak inny watykanista, Andrea Tornielli, nie zgada się z tymi doniesieniami twierdząc, że Msgr Ricca cieszy się pełnym poparciem papieża.

PCh/catholicculture.org