Balcerowicz: PiS jak komuna, wzywam do walki ze złem!!! - zdjęcie
23.12.19, 13:06

Balcerowicz: PiS jak komuna, wzywam do walki ze złem!!!

46

Leszek Balcerowicz opublikował na łamach "Rzeczpospolitej" artykuł w formie apelu o walkę z rządem PiS. Były wicepremier i minister finansów w rządach Mazowieckiego, Bieleckiego i Buzka przekonuje, że "wszystkie dyktatury opanowywały wymiar sprawiedliwości" i dzisiaj "najważniejszym ustrojowym zadaniem jest rozumne ograniczenie władzy politycznej".

 

Balcerowicz zdaje się przyrównywać rządy PiS w Polsce do tak potwornych wydarzeń w historii Europy jak wybuch I wojny światowej czy tryumf marksisótw w Rosji. " I wojna światowa wybuchła, choć nie musiała wybuchnąć. Bolszewicy nie musieli wygrać w Rosji, ale wygrali. [...] Najgorzej jest wtedy, gdy źli ludzie mają fart. Te złe zwroty czasami wynikają z tego, że ich przeciwnicy są zbyt powolni lub nie są dostatecznie zorganizowani i profesjonalni. Gdy dostrzega się niebezpieczeństwo, o którym wiemy, że może narastać, to jedyną dobrą odpowiedzią jest jeszcze szybciej narastający opór" - pisze.

Następnie przekonuje, że niekiedy do władzy dochodzą "ludzie bez moralnych zahamowań". "Ale oni ustępują przed obywatelską presją, jeżeli tylko jest wystarczająco silna. A jeśli nie ustępują, to zwykle dlatego, że presja jest zbyt słaba" - zapewnia.

Dalej Balcerowicz broni demokracji liberalnej. Twierdzi, że ma ona kilka składników: wymienia tutaj przede wszystkim rządy prawa mające ograniczać władzę polityczną. "Największe nieszczęścia, gorsze niż katastrofy naturalne, były wyrządzane przez nieograniczoną władzę polityczną, czyli despotów. Obejmowały one ludobójstwo – np. za czasów Stalina w ZSRR" - pisze Balcerowicz.

Wskazuje dalej na przykład maoistycznych Chin, by dowieść, że to w dyktaturach dochodzi do największych kryzysów gospodarczych.

"Socjalizm, czyli zniesienie wolności gospodarczej – i w konsekwencji wszystkich wolności i rządów prawa – był skrajnym przypadkiem ataku na wszelkie ustrojowe fundamenty liberalnej demokracji. Ale wiemy – i znamy to z bliska – że są mniej drastyczne, choć bardzo niebezpieczne przypadki ataku na liberalną demokrację. Mam tu na myśli sytuacje, gdy po wolnych wyborach dochodzi do głosu partia, która nie traktuje siebie jako lokatora w państwie, ale jako jego właściciela" - pisze dalej były wicepremier.

"Najgorzej, gdy taka partia dąży do przejęcia aparatu wymiaru sprawiedliwości (policji, prokuratury, sądów), bo jeżeli będzie on przejęty, to przestaje oczywiście być aparatem sprawiedliwości, tylko staje się aparatem bezprawia. Nie ma żadnej trwałej demokracji z upartyjnionym wymiarem sprawiedliwości. Wszystkie dyktatury opanowywały wymiar sprawiedliwości" - dodaje.
I następnie nawołuje do tego, by "skutecznie odwrócić złe przemiany w Polsce" i powiedzieć "nie" "moralnemu i ustrojowemu złu" "na szczytach polskiego państwa".

bsw/rzeczpospolita.pl

Komentarze (46):

Zbigniew2020.03.6 19:41
POLSKOŚĆ, TO NIENORMALNOŚĆ I DLATEGO PIENIENDZY DLA POLAKÓW - NIMA I NIE BEDZIE, BO MUSICIE ZAWSZE ŻYĆ W BIEDZIE I JAK Z PO - PSL DO RZĄDU ZNOWU POWRÓCIMY, TO ŻYĆ W BIEDZIE WAS - ZMUSIMY I LEWACKIE MELINY-KASTY NOWE BUDOWAĆ BĘDZIEMY - BO RZĄDZIĆ POLSKĄ, TYLKO MY POSTKOMUNIŚCI - CHCEMY!
Dr Nobody2019.12.24 9:49
Drodzy Państwo!! Na zdjęciu powyżej widzicie mordę jednego z najgorszych przestępców! Ten zdrajca ZNISZCZYŁ powstający powolutku polski handel!! W tamtym czasie tzw. "wolności" Polacy zaczęli masowo otwierać własne małe biznesy. Ludzie uwierzyli, że Polska wreszcie jest ich krajem. Wszystko zaczęło się rozwijać. Naród był głodny zachodnich produktów. Pojawiły się produkty, których wcześniej nigdzie nie było czyli przede wszystkim owoce, słodycze, kawy itd. Polacy zaczęli również uruchamiać produkcję (makarony, przetwory, majonezy itp.). Mały biznes zwoził duże ilości tzw. "spożywki" z Niemiec. I kiedy wszystko zaczęło sie jakoś układać i ludzie zaczęli z większym optymizmem patrzyc w przyszłość ta świnia ze zdjęcia ogłosił, że "będziemy schładzać gospodarkę" !!! Po latach wszystko wyszło na jaw. Ta menda zniszczył powstający polski biznes w jednym celu, aby zachodnie ścierwo weszło tutaj jak na spaloną ziemię!! I tak się stało. Polska została sprzedana za zachodnie srebrniki. Weszły molochy jak Lidl, Kaufland, Carrefour, Biedronka, Obi i wiele innych i mamy to co mamy. Polak biedny i zahukany przez WŁASNY RZĄD dostał w pysk zanim sie obejrzał. Ten człowiek ze zdjęcia to jeden z największych zdrajców Polski!!
Karol. S2019.12.24 1:51
Słynne przysłowie mówi !: "ZAPOMNIAŁ WÓŁ, JAK CIELĘCIEM BYŁ !" Ma teraz czelność krzyczeć ! Jak on śmie ! Narozrabiał w polskiej gospodarce, rozwalił ją ! Już wtedy mówili, widząc to " BALCEROWICZ MUSI ODEJŚĆ!"
Thomas2019.12.23 23:55
Nie pomogą mądre miny,okulary,drogie garnitury czy włosy w końską grzywkę uczesane. Mentalność bandyty zawsze wyjdzie na wierzch. A wyszła podczas niszczenia naszej gospodarki i doprowadzenia ludzi do skrajnej rozpaczy i nędzy. Dlatego powinien ponieść karę, jaką wymierza się bandytom.
ekonom2019.12.23 23:18
Ale go boli - poprzednio uchodzil za geniusza, za autorytet, a tu pod nowymi rzadami wyszlo ze nieuk, nieudacznik, nie znajacy sie wogole na ekonomi, pyszalek no i wykladal powoli polska gospodarke. Na szczescie - moze tylko pokrzykiwac.
Antek z Czerniakowa2019.12.23 22:13
Perfidny drań, na tych łapach ma krew setek Polaków, powinien gnić w więzieniu do końca życia.
Bolek Sikał do Kropielnicy2019.12.23 22:05
"Profesor" Balcerowicz dostał członkostwo prestiżowej Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, mimo protestów znanych naukowców, bo miał tam spore lobby. Ale po odbiór dyplomu nie przyjechał. Wielu uczonym nie spodobała się jego skandaliczna wypowiedź: "Polscy naukowcy po raz kolejny usiłują wynaleźć koło".
tolo2019.12.23 21:56
Kolejna Ruska Onuca
Nina2019.12.23 21:42
Nie jestem zwolennikiem PiS ale ten s…. jest jednym z najgorszych ,ktorzy mogli sie Polsce przydazyc .
Nina2019.12.23 19:45
Soros wróg Polski nr 1 żydowskiego pochodzenia chciał zniszczyć Polskę gospodarczo przy pomocy dwóch koleżków opracowali tzw.Plan zniszeenia, następnie przyleciał do Polski by poszukać osobę której ten plan wręczy do wykonania. Wybrał do tego swojego rodaka Balcerowicza. Plan Balcerowicza to był plan Sorosa, a Balcerowicz się tylko pod nim podpisał. To zaraza która powinna siedzieć za swoje poczynania.Wielu Polaków życie sobie odbierało gdy likwidowali zakłady pracy, aoni nie mieli za co utrzymać rodziny. To są wrogowie Polski i Polaków.
Grizzly2019.12.23 18:46
POpier.... tego buca! Szczekasz na komunę psi uju POsowiecki? Masz mętlik w kacapskim łbie?
aldo2019.12.23 17:53
Przecież to "komunistyczny flagowiec". Produkował swoje mądrości w komunistycznych "Nowych Drogach". To wysoko postawiony czerwoniec w szeregach władzy ludowej.
ANDRZEJ2019.12.23 17:49
Balcerowicz jak nazista wzywam do walki ze złem!!
sorry2019.12.23 15:52
ostatni bastion -sądy-upada to takie kreatury będą szczekać zajadle.
Anna2019.12.28 12:50
Nie ostatni, jeszcze zostały uczelnie pełne takich jak on czerwonych profesorów, które usadowiły na stanowiskach swoje dzieci i wnuki
stm.2019.12.23 15:32
Lektor KC PZPR w akcji. Proletariusze wszystkich krajów wyjdzie na ulice wraz z bolkiem olkiem i innymi ormowcami.
Mirek2019.12.23 15:21
Balcerek - Aaron Bucholtz jest największym złodziejem ostatniego 30-lecia . To on ze swoimi zagranicznymi złodziejami ograbił Polski Naród !!! . Dzisiaj zawzięcie krytykuje PiS bo wie że gdy usprawnimy sądownictwo to może trafić za kraty .
widziane wprost2019.12.23 14:53
Jakim trzeba być życiowo przegranym aby siedzieć od rana do nocy na blogach i pluć nienawiścią? Niedziela i święta bez różnicy, nienawiść nie ma "godzin pracy" Wpadając tu okazyjnie wszędzie widzę jedną i tą samą rekę debila blogowego. Pamiętam był "dzielnicowy" potem jakiś "wiking" teraz jest "stalker". A tam gdzie "dzielnicowy-stalker" tam "hahn". Z prawdziwym sadyzmem i satysfakcją "myślę" o takim kimś; masz życie kompletnie przeye...ne masz życie na jakie sobie zapracowałeś i zasłużyłeś. Nawet jak nie wierzysz w piekło - jesteś w piekle bycia nikim - życie w pustce. Mieszkasz w jakieś norze, pieniędzy niewiele, żadnej rodziny, znajomych o przyjaźniach to możesz tylko poczytać. Ale ty nie czytasz. Padniesz jak bezdomny pies, znajdzie ciebie policja jak sasiadom smród z twojej nory nie da im spać.
bogdan2019.12.23 14:43
tow. Balcerowicz, przestańcie pieprzyć. Swoimi wypowiedziami i zachowaniem naruszacie leninowskie zasady życia partyjnego. Będzie musiała się wami zająć komisja kontroli partyjnej, bo siejecie wśród członków zgorszenie
prawy2019.12.23 14:14
profesor PZPR jak zwykle pierd.... na czerwono
Bogo2019.12.23 14:00
Panie Buholtz, pan to może ztobić kupę na Jandę.
KO 2019.12.23 13:59
EKONOMISTA Z PRL ON TO SIĘ ZNA
B522019.12.23 13:58
czarodziej który z pierwszych sekretarzy zrobił biznesmenów
PO2019.12.23 13:57
NICH KTOŚ W KOŃCU WYWIEZIE Z NASZEGO KRAJU TEGO GŁUPKA ZAMKNIE TE MORDKE
Adam S2019.12.23 13:55
Stary partyjniak innym zarzuca skrzywienie komunistyczne. Niech się odczepi. Leczenie chorego wymiaru sprawiedliwości mu się niepodoba. To tacy jak on zdemolowali sprawiedliwość w Polsce. Ale ten krętacz językiem Bieruta sprzeciwia się leczeniu wymiaru sprawiedliwości. Jeszcze raz: niech się odczepi.
B522019.12.23 13:49
Wydymałeś Polaków razem z Wałęsą
Agnieszka2019.12.23 13:41
No niesamowite. Do walki z komuna wzywa stary komuch z PZPR, co uwłaszczył na naszym majątku swoich czerwonych kolesi z kraju i ZSRR oraz zachodnich gangsterów, co pod pozorem walki z komuną dobrali się do przywłaszczenia tego, co mimo wojny i komuny ocalało i udało wypracować? A czemuż to? Coś jeszcze do rozgrabienia zostało i kolejka nowego pokolenia komuchów się ustawiła po nieswoje? Ty się pochwal Balcerowicz swoją partyjną legitymacją a nie rób wody ludziom z mózgu żeś kapitalista i niepodległościowiec, zdradziecki pachołku złodziei wszelkiej maści. Obyś na końcu życia w wiezieniu do śmierci wylądował za to coś Polsce i Polakom zrobił i jeszcze śmiesz zakłamaną mordę otwierać, mając krew na rękach tysięcy ludzi
Hanna2019.12.23 13:41
W wieku 22lat członek PZPR- chyba gorliwy , bo szybkie awanse i wyjazdy do po studiach. On na komunie się zna a tak umie kłamać jak o finansach w latach 90-siątych.
anonim2019.12.23 13:40
Likwidacja kasty jest konieczna, jednak w wersji PiS to nie likwidacja - tylko podmiana jednej kasty na drugą tą swoją...
Jahirama\304\2072019.12.23 14:44
Swój deficyt masz od urodzenia czy nabyłeś go potem
Memento2019.12.23 13:29
Panie Balcerowicz, jak będzie pan pokazywał palcem na zło, z którym trzeba walczyć, to niech pan uważa, żeby sobie oka nie wybić!
Cool2019.12.23 13:25
Balcerowicz i Bolek to dwie największe mendy naszych czasów!
Marcin2019.12.23 14:05
Największe kanalie IIIRP to Balcerowicz, Lech Wałesa TW .Bolek i Prof.Strzembosz
Nina2019.12.23 19:46
Jeszcze TUsk z POniemiecka partią PO.
alcapone2019.12.23 13:21
Jeśli ktoś jest twardym nazi hitlerowcem to właśnie Balcerowicz. Zawsze gdy dostał władzę przeprowadzał zaplanowaną, świadomą gigantyczną destrukcję potencjału gospodarczego i materialnego Polaków. Równolegle z tymi wstrząsami i falami nędzy ( falami samobójstw i masowych śmierci bezdomnych po kanałach i krzakach ) nastąpił ogromny spadek liczby urodzeń w Polsce. Wydarzenia te mają efekt niszczycielski porównywalny z II Wojną Światową. Ja absolutnie nie wierzę że Balcerowicz ( z całym środowiskiem politycznym zwanym obecnie PO ) robił to nieświadomie. To okrutny sadystyczny człowiek ( popatrzcie na jego twarz i mimikę ), to nazi hitlerowiec zdolny do największych zbrodni. Jemu sprawia przyjemność zadawanie innym cierpień.
Maria2019.12.23 13:14
Chyba za komuny żyło się wam nienajgorzej.
2019.12.23 13:18
Nie. Raczej chu­jowo.
Marian kędzior2019.12.23 17:08
co to znaczy "nienajgorzej"?czy to znaczy że źle?
LULEK2019.12.23 13:14
Ekonomiczny degenerat komunizmu
Agnieszka. 2019.12.23 13:18
A co ty pisowska, bezrobotna, kurvo, pisowska, wiesz o polityce i ekonomii LULUŚ !!!!!!!!!
Marek2019.12.23 14:17
a ty cokolwiek wiesz o ekonomii?,bez mózga Agnieszko,po twoim krótkim wpisie widać analfabetyzm ekonomiczny,nie będę się rozpisywał na temat anty rynku Balcerowicza i dla kogo jego plan został stworzony,ale jeśli już mówimy o gospodarce rynkowej,to przerób sobie, trochę Milton Freemana,zobaczysz różnicę,między podejściem do rynku jego a marksistą Balcewiczem,chociaż wątpię żebyś znała tego pana i cokolwiek zrozumiała z tego o czym pisze
Baardzo rozbawiony2019.12.23 17:33
Potrafię się poprawnie wysłowić, tudzież... używać właściwie znaków interpunkcyjnych ;) Sądząc po tonie i zawartych w wypowiedzi emocjach, bezrobocie zaczyna grozić Tobie Agniesiu. Ps: Ku..wa to określenie kobiety... :))
Polak Ateista Dumny Gej 2019.12.23 18:10
agnieszka ty pedale ---zboczeńcu jesteś synem swej matki czyli skurw,,,,nem
wars2019.12.23 13:13
Na powyższym zdjęciu arcymagus Balcerowcz wskazuje kierunek ruchu wojsk magusa Sarumana na Gondor.
polak2019.12.23 17:26
i kto to mówi sekretarz pzpr ---stalinowskiej organizacji zbrodniczej
poPO=kurw...i zodzieje2019.12.23 13:09
a to gówn...ma jeszcze czelność sie pokazywać i bełkotać , nauczyciel Petru Żońcy hahahah -uczniowie nie przerosli zbydlęceniem swojego mistrza!!!