Diabeł pali świeczki na ołtarzu. Instalacja ateisty na "Gorzkich żalach" - zdjęcie
11.02.16, 09:38fot. Marta Ankiersztejn dla 7 Festiwal Gorzkie Żale/Nowe Epifanie

Diabeł pali świeczki na ołtarzu. Instalacja ateisty na "Gorzkich żalach"

4

Jak pisze Sylwia Krasnodębska z niezlaezna.pl: "Dziś w warszawskim parku Agrykoli stanęła instalacja – koksownik w kształcie gotyckiej kapliczki. Jego autor mówi o sobie, że jest pragmatycznym agnostykiem. Dzisiejszy wernisaż otworzył festiwal Gorzkie Żale, organizowany jest przez Centrum Myśli Jana Pawła II".

Na oficjalnej stronie chrześcijańskiego festiwalu możemy przeczytać o owej instalacji m.in: "Ten nieodłączny element polskiego krajobrazu – niewielka budowla kultowa w wykonaniu artysty – staje się uniwersalnym, zlaicyzowanym i praktycznym obiektem: stalowym paleniskiem służącym do ogrzania się w mroźne dni zimowe. Sam artysta, nazywając się pragmatycznym agnostykiem, mówi, że „Coal Heart Mother“ służy momentom, kiedy pojawiają się w nim potrzeby duchowe, łączy funkcję generatora refleksji z ordynarnym koksownikiem” – czytamy na stronie festiwalu Gorzkie Żale.

Krasnodębska przypomina, że nie ma co się dziwić że pragmatyczny-agnostyk otwiera chrześcijański festiwal, gdyż jednym z głównych punktów programu festiwalu ma być spektakl „Wyznawca”. - Mam nastawienie krytyczne do religii. Nie mówię, że jest ono z założenia negatywne. Doświadczenie religijne istnieje i całość wiedzy ludzkiej nie jest w stanie pojąć tego zjawiska – mówi reżyser spektaklu „Wyznawca”, Natalia Korczakowska.

Czy tak ma wyglądać chrześcijański festiwal? Z jednej strony dobrze, że ludzie dalecy od Kościoła chca w jakiś sposób uczestniczyć w religijnym spektaklu jakim jest festiwal, ale z drugiej strony czy profanum nie przysłoni sacrum? Tego dowiedzieć się możemy niewątpliwie po całej imprezie. Po owocach ich poznacie, więc poczekajmy!

philo

Źródło: niezalezna.pl


Komentarze (4):

anonim2016.02.11 10:07
Bezradni pseudo artyści... z koksownikiem, zbytecznym w lecie. Jałowa dusza wypuszcza jałowe produkty... na siłę traktowane jak sztuka, które przecież nie ma nic do powiedzenia.
anonim2016.02.11 11:45
Udana instalacja. Niezłe wrażenie artystyczne. Idealne odpowiada tezie: "Doświadczenie religijne istnieje i całość wiedzy ludzkiej nie jest w stanie pojąć tego zjawiska".
anonim2016.02.11 12:38
Jakoś ten koksownik z niczym mi się nie kojarzy i nie zmusza mnie do żadnej refleksji. No może poza jedną refleksją: po co to wszystko?
anonim2016.02.11 12:52
dobrze że nikt z tych "artystów " nie postawił klocka artystycznego publicznie.