Atak Macrona na Grupę Wyszehradzką. Co się za tym kryje? - zdjęcie
25.06.17, 21:15Fot. Piotr Tracz/Flickr/KPRM/YouTube

Atak Macrona na Grupę Wyszehradzką. Co się za tym kryje?

Dlaczego Prezydent Francji Emmanuel Macron atakuje rządy krajów Grupy Wyszehradzkiej? Na to pytanie odpowiadał Wojciech Przybylski, redaktor naczelny "Visegrad Inside".

Na antenie radiowej Jedynki Przybylski odpowiadał w kontekście niedawnych słów Macrona o przywódcach Polski i Węgier: "Gdy słyszę dziś niektórych przywódców politycznych z Europy Wschodniej, to widzę, że zdradzają oni Europę. Decydują się na rezygnację z zasad i odwracają się plecami do Europy" - twierdził Macron.

Przybylski zauważył w tym kontekście: "Przywódcy Francji w polityce Europy Środkowo-Wschodniej nie podoba się przede wszystkim symbolika, do której się odwołujemy. Symbolika partykularyzmów czy narodowych interesów".

W audycji "Wyszehradio" jej gość był pytany czy postawa Macrona to hipokryzja. Jak twierdził, w polityce hipokryzja jest wszechobecna, a i nam by się przydała. "W tej hipokryzji dobrze pojmowanej, w interesie państwa, czasem warto jest użyć nieco bardziej eleganckich sformułowań, odniesień do wartości, a nie tylko do egoizmów i interesów" - mówił Wojciech Przybylski.

"W naszym interesie nie jest skonfliktowanie się ani z Francuzami, ani z Niemcami. W naszym interesie jest doprowadzanie do jak najlepszych kompromisów, dbając o interesy i narodowe, i środkowoeuropejskie" - konstatował i przypominał, że w polityce europejskiej nie ma przyjaźni, a są jedynie interesy.

krp/Polskie Radio, Fronda.pl