Apel sędziów Izby Kontrolnej SN. Chcą wyciszenia sporu - zdjęcie
26.11.18, 16:58Zdj. David Berkovitz, zdj. CC BY SA 2.0, Wikimedia Commons

Apel sędziów Izby Kontrolnej SN. Chcą wyciszenia sporu

Sędziowie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego opublikowali stanowisko w sprawie sporu wokół reformy wymiaru sprawiedliwości. 

"Zwracamy się, aby w obliczu sporu wokół wymiaru sprawiedliwości opanować emocje i nie spychać sądów i sędziów na ścieżkę wyniszczającego konfliktu"- podkreślono w oświadczeniu opublikowanym na stronie Sądu Najwyższego. Pod stanowiskiem podpisało się 14 z 19 sędziów tej Izby, w tym p.o. jej prezesa, sędzia Dariusz Czajkowski. 

"Jest ono datowane na 15 listopada, ale do I prezes SN Małgorzaty Gersdorf zostało przekazane w piątek"- wyjaśnił Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego Sądu Najwyższego.

"Z głębokim niepokojem odbieramy podważanie skuteczności powołania przez Prezydenta RP sędziów SN"- czytamy w komunikacie. Oświadczenie zostało wydane "w związku z próbami faktycznego odsunięcia niektórych nowo powołanych sędziów SN od orzekania, których przykładem jest zarządzenie z 5 listopada o zdjęciu z wokandy sesji sędziego SN w Izbie Karnej".

Prezes SN, kierujący Izbą Karną, Stanisław Zabłocki 5 listopada wydał zarządzenie, na mocy którego sprawy wyznaczone w listopadzie i grudniu do rozpoznania przez Wojciecha Sycha, powołanego do Izby przed miesiącem, zostały zdjęte z wokandy. Decyzją Zabłockiego wstrzymano również wyznaczanie sędziego Sycha do składów orzekających. 

W stanowisku Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych sędziowie apelują o "umiar i rozwagę" do wszystkich, którzy kwestionują skuteczność powołania sędziów. Sygnatariusze zwracają uwagę, że jest to podważenie konstytucyjnych prerogatyw głowy państwa. 

yenn/Polsat News, Fronda.pl