Antykoncepcja hormonalna może prowadzić do samobójstwa - zdjęcie
19.11.19, 16:00(fot. flickr)

Antykoncepcja hormonalna może prowadzić do samobójstwa

66

Za rezygnację z przekazywania życia i stosowanie antykoncepcji trzeba niekiedy zapłacić wysoką cenę. Świadectwem tego jest rozporządzenie wydane przez Włoską Agencję Leków (Aifa). Odtąd na wszystkich antykoncepcyjnych środkach hormonalnych musi widnieć ostrzeżenie, że ich zażywanie może prowadzić do depresji lub skłonności samobójczych.

Jak podaje agencja ANSA, o nowym rozporządzeniu poinformowani zostali zarówno producenci środków antykoncepcyjnych, jak i lekarze. Włoska Agencja Leków uzasadnia swą decyzję badaniami i oceną zagrożenia wśród pacjentek stosujących hormonalną antykoncepcję w Europie. Depresja już wcześniej była zaliczana do niepożądanych skutków ubocznych środków hormonalnych. Teraz mówi się wprost o skłonnościach samobójczych. Pacjentki, które zauważą, że stosowanie pigułki powoduje u nich zmianę nastroju, powinny się skontaktować z lekarzem – czytamy w nocie Włoskiej Agencji Leków.
 

Krzysztof Bronk - Watykan

vaticannews.va

Komentarze (66):

lady chapel2019.11.20 6:54
Dziennikarz TVP tłumaczy się w sądzie z paszkwilu na dr Pikulską: „Byłem tylko narzędziem”. Sensacyjne zeznanie dziennikarza TVP, który współtworzył paszkwil o dr Pikulskiej: "Potraktowano mnie jak narzędzie". Kiedy zasugerował weryfikację źródeł, usłyszał: "Po prostu pisz". Materiał opublikowany w 2017 roku miał uderzyć w protest rezydentów. Oczerniona lekarka domaga się przeprosin od TVP. Wspiera ją środowisko lekarzy. 19 listopada 2019 rozpoczął się proces z pozwu dr Katarzyny Pikulskiej przeciwko TVP. W 2017 roku Pikulska była jedną z protestujących rezydentek i rezydentów – domagali się m.in. podwyższenia nakładów przeznaczonych na zdrowie. Z tego powodu stała się celem ataku TVP, która wyemitowała zmanipulowany materiał oczerniający ją i wszystkich młodych lekarzy. Pikulska pozwała TVP. Żąda przeprosin wyemitowanych w głównym wydaniu „Wiadomości” oraz zadośćuczynienia wpłaconego na konto Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej – to z jej ramienia pojechała na niebezpieczną misję medyczną, którą TVP przedstawiło jako egzotyczne wakacje. Owsiński i Pereira: Nie weryfikuj, po prostu pisz „Potraktowano mnie jak narzędzie” – mówił w sądzie dziennikarz, który był współautorem materiału o Pikulskiej w TVP Info. Zeznał, że linki i polecenie zajęcia się tematem”kontrowersji wokół protestu rezydentów” dostał od przełożonych: Tomasza Owsińskiego i Samuela Pereiry. Kiedy zasugerował weryfikację źródeł, miał usłyszeć: wszystko jest zweryfikowane, po prostu pisz. „Będziemy walczyć do końca” – mówiła przed wejściem do sądu Katarzyna Pikulska. Z niebiesko-białymi balonami i okrzykami wsparcia czekali na nią solidarnie inni medycy.
Wierzący2019.11.20 13:29
Ty się zdecyduj, usłyszał cyt. "miał usłyszeć",czy dopiero miał a może chciał to usłyszeć? Nie wyrokuj zanim zapadnie wyrok bo tak rozumując już jesteś winy gdyż ja jutro składam przeciw tobie pozew że nie jesteś lady chapel czyli (kaplica Matki Boskiej) i masz kaplicę, wiesz o tym a wszyscy powinni ci do niej nawrzucać.
gumowa kaczka2019.11.20 5:11
jeżeli tabletka i kalendarzyk maja za zadanie nie doprowadzenie do zapłodnienia to czym się w sumie różnią -intencje te same
Marek2019.11.20 10:57
Różnica jest zasadnicza, pigułka ma powstrzymać przed zapłodnieniem, a to co ty nazywasz kalendarzyk, chociaż obecnie mówi się o metodach wielowskaźnikowych, a one służą zaplanowaniu czasu poczęcia. Jest tu na stawienie na życie. Chcę dobrać odpowiedni czas na poczęcie mojego dziecka, ja i moja żona.
Psycholog2019.11.20 13:07
Różnica jest taka jak miedzy profilaktyką a chemioterapią, kumasz, czy ni w ząb?
Anna2019.11.21 10:19
Intencje te same, ale skuteczność już nie ta sama. No i do tego brak konieczności zachowywania okresów wstrzemięźliwości przez użytkowników tabletek. Niektórych bardzo boli fakt, że ludzie, którzy nie planują dzieci mogą sobie spokojnie i bezstresowo uprawiać seks kiedy tylko mają taką ochotę ;-)
Ja2019.11.19 20:43
Dobra wiadomość. Opętani na punkcie kopulacji są komuniści, zarówno ci starzy, milicyjni, jaki nowa, młoda, wykształcona, z wielkich miast "przyszłość" Europy i lasów równikowych. Tłumacząc na język zrozumiały dla mas: jest szansa, że pogłowie komuny zredukuje się samoistnie pigułką gwałtu i dobrego sampoczucia.
abrakadabra2019.11.19 19:31
Wiara w takie bzdury też mogą prowazić do samobójstwa.
Skuter2019.11.19 19:08
Polecam film Nieplanowane
anonim2019.11.19 17:34
Fundowanie sobie zaburzeń na poziomie hormonalnym jest skrajnie nieodpowiedzialne. Czytajcie ze zrozumieniem. Napisałem o kobiecie, która może urodzić, a nie imputuj mi , że jakoby musi rodzić. Po drugie jeżeli pigułka działa tak, że kobieta nie może począć to logicznie w skrócie nie może rodzić, czyli nie jest zdrowa. Poczytajcie na temat choćby przeciwwskazań stosowania tabletki, medycyna wylicza ich około 40-tu. Poza tym trzeciorzędowe cechy płciowe, do których zalicza się gospodarka hormonalna, nie podlegają wpływom środowiska. Jest to idealny układ, który możemy zepsuć m.in. pigułkami.
Niejestemrobotem2019.11.19 17:48
Mnie od zawsze uczono, że układ hormonalny podlega wpływom środowiska, gdyż właśnie taka jest jego rola: regulować działanie ustroju w odpowiedzi na bodźce środowiskowe. Czyli kobieta czekająca z seksem do ślubu jest chora Twoim zdaniem? Bo bez aktu płciowego też nie można począć i urodzić? Jasne, że są przeciwwskazania, m.in. to miałem na myśli pisząc o udokumentowanym ryzyku. Ale wszystko ma przeciwwskazania, każdy lek, a także np. ciąża.
anonim2019.11.19 19:48
Wystarczy podstawowa wiedza na temat funkcjonowania hormonów,nawet ta z Wikipedii. Dla bardziej zainteresowanych polecam endokrynologię.
Niejestemrobotem2019.11.19 22:26
Zapewniam, że posiadam podstawową wiedzę z działania hormonów. Na resztę podniesionych przeze mnie kwestii jak rozumiem nie dostanę odpowiedzi?
anonim2019.11.20 10:52
Jeżeli drążysz temat, najpierw sprecyzuj o jakie środowisko tobie chodzi. Po drugie wstrzemięźliwość seksualna nie burzy gospodarki hormonalnej i czym innym jest fakt, że taka kobieta jest płodna i może począć dziecko, a czym innym jest działanie inwazyjne pigułki na skutek czego kobieta jest czasowo niepłodna i nie może począć dziecka. Która jest zdrowa, odpowiedz sam.
aCoToMaDoRzeczy2019.11.19 17:03
Katolicyzm również może prowadzić do samobójstwa. https://deon.pl/kosciol/wikariusz-popelnil-samobojstwo-w-tle-powazny-konflikt-na-plebanii-wierni-maja-do-siebie-zal-ze-nie-zareagowali,522174
anonim2019.11.19 16:42
Przestańcie używać argumentu a u was biją murzynów. Prawdą jest i każdy to przyzna że zdrowa kobieta to ta która może urodzić dziecko w wieku reprodukcyjnym. A co robi pigułka? Jak Działa? W taki sposób aby zdrowa kobieta nie mogła rodzić. I tu już powinna pierwsza lampka ostrzegawcza zapalić się dla tych wszystkich kobiet. Najogólniej działanie pigułki polega na blokowaniu działania niektórych hormonów i to tego, który odpowiedzialny jest m.in. za dobre samopoczucie. Fundowanie sobie zaburzeń na poziomie hormonalnym jest skrajnie nieodpowiedzialne.
anonim2019.11.19 16:51
Kobieta w wieku reprodukcyjnym nie ma wyjścia. Musi rodzić. Musi się pogodzić, że przez ok 40-50 lat jest tylko i wyłącznie inkubatorem!
anonim2019.11.19 21:58
Wcale nie ,kobieta płodna nie jest non stop ,jak ma odpowiedzialnego mężczyznę ,który ją na prawdę kocha i szanuje i nie traktuje jak tu co niektórzy nazywają puszkę na spermę to nie musi używać tego świństwa ,a jest świadoma swojej płodności i dzieci ma kiedy jest na to gotowa .
anonim2019.11.20 17:32
Szur, ale małżeństwo ma prawo sypiać ze sobą, a cykl nie zawsze działa tak jak w zegarku.
Niejestemrobotem2019.11.19 16:56
Ależ ona nie działa tak, że zdrowa kobieta nie może rodzić, tylko, że nie zachodzi w ciążę w czasie jej stosowania. Jej działanie fakt, że wpływa na układ hormonalny, ale jaki masz na myśli, mówiąc o tym odpowiadającym za dobre samopoczucie? Nie dramatyzujmy z tymi zaburzeniami, cofają się po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji, ryzyko (obiektywnie niewielkie) jest udokumentowane. Poza tym, antykoncepcja hormonalna stosowana jest również w celach leczniczych w niektórych sytuacjach. P.S. Ciąża, zwłaszcza częste ciąże są większym obciążeniem dla organizmu kobiety niż antykoncepcja hormonalna.
Maria Blaszczyk2019.11.19 17:00
Pigułki są różne, wiekszośc z nich działa wręcz przeciwnie - małe ilości progesteronu lub jego analogu sprawiają, że organizm funkcjonuje jak w ciąży. I nie owuluje. I tak, progesteron u niektórych kobiet powoduje objawy depresji - tylko że prawdziwa ciąża oznacza jego znacznie większe ilości i znacznie większe nasilenie objawów depresyjnych. Kobiety nie zostały stworzone, by przez blisko pół wieku owulować, w naturze nic takiego nie miało miejsca. Kobiety albo są w ciąży albo w czasie laktacji. Przy czym my jesteśmy tak odżywione, że laktacja nie działa tak hamując na owulację, jak w warunkach naturalnych. Ale chyba nie chcielibyśmy, by kobiety rodziły przez paredziesiąt lat dziecko co roku, prawda? Tym niemniej stosujac antykoncepcję hormonalną ciało kobiety działa bardziej naturalnie - czyli jak w ciąży - niż miesiączkując co miesiąc... Aha, i co do dobrego samopoczucia - wiele kobiet lepiej znosi stały poziom progesteronu niż co miesięczne wahania, z syndromem napięcia i miesiączką w pakiecie. Uszczęśliwianie nas tym dobrem na siłę nie jest konieczne. Jak komuś coś szkodzi - to oczywiście niech szuka innych rozwiązań. Ale dla większości kobiet sytuacja wygląda tak, ze czują się tak samo albo lepiej.
leszczyna2019.11.19 17:28
Mario, rzucasz wyzwanie biologii kobiety? "Kobiety nie zostały stworzone, by przez blisko pół wieku owulować, w naturze nic takiego nie miało miejsca. Kobiety albo są w ciąży albo w czasie laktacji. " Menarche, menopauza, owulacje, miesiączki - to wszystko nie miało miejsca w naturze? Takiej emancypacji mentalnej to nawet standardy WHO nie przewidują. Podręczniki przyrody i biologii bzdury w szkole wciskają?
Maria Blaszczyk2019.11.19 19:13
No menarche pewnie najczęściej, bo wiele kultur chroniło dziewczynki przed menarche. Menopauza zdarzała się rzadko, bo kobiety aż tak długo nie żyły, co po części zawdzięczały wyżej wymienionym... Owulacje się oczywiście zdarzały, choć było ich znacznie mniej niż obecnie, ale już miesiączki bardzo rzadko - bo, jak napisałam, kobieta była w ciąży albo karmiła. W warunkach naturalnych miesiączka jest ewenementem - a dobrze odkarmiona europejska kobieta może ich mieć jakieś paręset na przestrzeni życia. Z biologicznego punktu widzenia miesiączka sama w sobie nie ma przecież sensu, wręcz przeciwnie. Jest to efekt uboczny mechanizmu obrony organizmu kobiet przed zarodkami, bo ludzkie zarodki są bardzo kosztowne dla swych matek; i drugiego mechanizmu pozwalającego jej organizmowi rozpoznawać nieprawidłowo rozwijające się zarodki. Mechanizm, który my określamy jako menstruację, pozwala się ich pozbyć wcześniej niż większości innych zwierząt. Te miesiączki, które miały kobiety pierwotne miały tę funkcję- kończyły ciąże biochemiczne, czyli większość z nich. Współczesne kobiety bowiem bardzo różnią się od tych, u których wykształciła się - rzadka zresztą bardzo, dzielimy ją tylko z innymi naczelnymi i nietoperzami bodajże - przed setkami tysięcy lat menstruacja jako cecha gatunkowa. I tak, to jest napisane w wielu podręcznikach. Dziwi mnie Twoje zdziwienie.
leszczyna2019.11.19 20:09
Miesiączka jako "efekt uboczny mechanizmu obrony organizmu kobiet przed zarodkami" - przed zarodkami, których nie ma, kobieta się miesiączką broni? Miesiączka to złuszczanie endometrium wskutek braku zapłodnienia i zaniku ciałka żółtego. Miesiączka to skutek braku ciąży. I jeszcze to: miesiączka to "mechanizm pozwalający jej organizmowi rozpoznawać nieprawidłowo rozwijające się zarodki". Miesiączkę z poronieniem pomyliłaś. Kobiety pierwotne miały "miesiączki" kończące ciąże biochemicznie? Czyli tabletki RU 486 nie były im potrzebne, we własnym zakresie się obsługiwały biochemicznie. A te współczesne nie potrafią, co za regres ewolucyjny. Dużo zdrowia życzę :)
Maria Blaszczyk2019.11.19 21:05
No ale rzecz w tym, że w naturze kobieta jest na okrągło w ciąży. I nie. Miesiączka nie jest skutkiem braku ciąży, jest wyłąćznie efektem ubocznym. Inne zwierzęta w większości nie menstruują, a w ciążę zachodzą. Endometrium budowane PRZED zajściem w ciążę jest rzadkością. Służy właśnie obronie przed zarodkiem. U gatunków, u których zarodki nie są tak obciążające dla organizmów matek, nie eksploatują ich tak, jak zarodki naczelnych, endometrium budowane jest dopiero w ciąży. Jest to rodzaj bariery, dającej organizmowi matki pewną kontrolę nad tym, do jakich zasobów zarodek będzie miał dostęp. Tabletka RU nie kończy przecież ciąży biochemicznej, ona się sama kończy z definicji, co to za bzdura? My też mamy takie miesiączki, kończy się przecież nimi większość ciąż - tych "biochemicznych" własnie. Po prostu statystycznie jesteśmy dużo rzadziej w ciąży, więc procent tych pseudomiesiączek w wyniku ciąż biochemicznych jest dużo niższy. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3528014/
leszczyna2019.11.19 22:03
Ja pisałam "biochemicznie", a Ty "ciąże biochemiczne". Nie wiem, co to jest "ciąża biochemiczna". RU zaś kończy ciążę biochemicznie, bo dostarcza mifepristonu, który jest związkiem chemicznym o działaniu anty-progesteronowym, czyli RU to w skutkach kompozycja bio-chemiczna. Gdyby nie ta tabletka, ciąża by wcale się nie kończyła i dziecko by się urodziło. Większość ciąż kończy się poronieniem? Kto to policzył?
Maria Blaszczyk2019.11.19 22:51
Ciąża biochemiczna to ciąża obumarła zanim zarodek się zagieździł. Kończy tak 60% zapłodnionych komórek jajowych. Można ją stwierdzić wyłącznie na podstawie przesłanek biochemicznych, takich jak poziom betaHCG we krwi lub w moczu. Nie widać jej jeszcze na USG czy jest niewyczuwalna w badaniu ginekologicznym. Praktycznie mało odróżnialne to jest od miesiączki. RU nie ma tu nic do rzeczy, bo nikt nie przerywa ciąży biochemicznej. A policzyli to naukowcy. https://www.fertstert.org/article/S0015-0282(16)46579-9/pdf Potem dochodzi jeszcze jakieś 15% ciąż poronionych na późniejszym etapie.
leszczyna2019.11.20 10:10
Dzięki, teraz wiem, co miałaś na myśli pisząc o ciąży biochemicznej. Ale powiedz, jak można wykryć taką ciążę za pomocą beta HCG we krwi, a tym bardziej w moczu? Przecież HCG to gonadotropina kosmówkowa, a kosmówka powstaje wtedy, gdy żywy zarodek się zagnieździ, jak nie w macicy, to chociaż w jajowodzie czy gdzieś w jamie brzusznej. Beta HCG nie może się wydzielać, gdy nie ma kosmówki, a kosmówki nie ma, gdy się zarodek nie zagnieździł, a zarodek się nie zagnieżdża, gdy obumiera. PS. Za link do badań dziękuję, może znajdę inne wydrukowane, może to te same. Do tych wydrukowanych mam trochę zastrzeżeń. Porównam oba materiały.
Maria Blaszczyk2019.11.20 13:09
??? Po pierwsze, to produkcja HCG rozpoczyna się jeszcze w trofoblaście, przed powstaniem kosmówki. Po drugie - zagnieżdżenie to proces, który moze się nie powieść. A w trakcie tego procesu wydziela się ten hormon. Wykrywalny jest przy poziomie, który skutecznego zadnieżdżenia nie umożliwia. Chodziło mi o skuteczne zagnieżdżenie. Stąd istnieją testy, nawet domowe, pozwalające na wykrycie ciąży po 6 dniach od stosunku, czyli w momencie, gdy zarodek dopiero co znajduje się w macicy... podczas kiedy krwawienie implantacyjne związane z pełnym zagnieżdżeniem ma miejsce na ogól jakieś 2 tygodnie później. Nie, żebym polecała, w kontekście tego, że ta ciąża ma małe szanse przeżyć, ale ja np. takie badanie miałam kiedyś przypadkiem - wyłącznie w celu wykluczenia ciąży - wykonanie i wyszło pozytywnie.
katolicki czosnek2019.11.19 17:04
Zachęcasz do stosowania tradycyjnego kondomu, Pani(e) No Name?
Piotr Nowak2019.11.19 16:40
Też tak myślę, dlatego wielki apel do lekarzy : Przepisujcie tą antykoncepcję hormonalną tylko PO-je-bom !!!
MirekT2019.11.19 17:59
Ty się Nowak wiejski obciągaczu śmierdzącego zwisu proboszcza nie martw. I tak ci ku-rwo nie staje !!!!
Skuter2019.11.19 19:11
Typowo rynsztokowa wypowiedź lewackiego szczocha no i oczywiście polecam film Nieplanowane
MirekT2019.11.20 22:31
Skuter to już nie reklamujesz filmu?
MirekT2019.11.19 16:33
Włoska Agencja Leków, a u was to murzynów biją !!!!!
Piotr Nowak2019.11.19 16:42
Ty miruś, mówili na mieście, żeś bielański debil ?! Prawda ?
MirekT2019.11.19 17:50
Napisałem do ciebie, przy okazji artykułu, jak to Ziobro ocenia klęskę.........itd. Czytałeś to dzisiejszy artykuł. Dowiesz się prawdy o tobie. Ty nawet nie wiesz po której stronie Wisły są Bielany !! U nas takich wiejskich cweluów, dalej sobie dopowiedz. .
Psycholog2019.11.20 12:55
Mireczku nie bój się u nas w pl murzynków nie biją i wiesz nie pisze się "cweluó" tylko- cweli. Nie używaj tego więziennego zwrotu bo cię zdradza i naraża na pogardę i krytykę. "Cwel, cwer, poszkodowany – obraźliwe pojęcie używane w gwarze więziennej, degradujące określenie osoby zmuszanej w więzieniach do odbywania stosunków seksualnych z innymi współwięźniami."
Torchwood2019.11.19 16:27
Ciąża ma wyższe ryzyko śmierci niż antykoncepcja hormonalna.
Jana2019.11.19 17:16
Nie wierz temu facetowi,który ci to powiedział,a najlepiej spław go od razu.
anonim2019.11.19 16:15
Do depresji mogą doprowadzić też różne inne leki :D Na ulotkach każdego leku są baaardzo długie listy skutków niepożądanych :D Ale to nie znaczy, że nie należy ich brać!
Piotr Nowak2019.11.19 16:43
Słusznie, bo PO-je-by powinni je brać nadal !!!
anonim2019.11.19 16:49
Tak, bo leki biorą tylko ludzie z chorobami psychicznymi :D Nie ma chorób układu krążenia, oddechowego, żadnych. Ni mo.
Sebastian Lorenc2019.11.19 16:11
Po to kobieta nim zacznie brać takie leki idzie do lekarza, robi badania, stosuje się do zaleceń,żeby uniknąć takich skutków ubocznych. Antykoncepcja to odpowiedzialność. A przyczyny depresji mogą być różne, częsta jest depresja poporodowa. Ale jakoś z tego powodu nie rezygnujemy z posiadania dzieci, prawda?
Piotr Nowak2019.11.19 16:44
Aleś ty durna kobito !
Sebastian Lorenc2019.11.19 16:47
A może jakiś argument? Bo póki co to Ty z siebie robisz kogoś niezbyt mądrego.
Niejestemrobotem2019.11.19 17:33
Agnieszko, doceń że napisał aż 4 wyrazy i popełnił tylko błąd interpunkcyjny.
katolicki czosnek2019.11.19 16:59
Podszywaczu, co będzie, gdy fronda.pl zablokuje twój ajpik?
Naczelny2019.11.19 17:05
Nie zablokuje raczej, Piotrowski aka Cedzidło robi tu 90% komentarzy a to tyle klików!
Martyna2019.11.20 12:01
Ponieważ depresja poporodowa mija a po zabiciu dziecka przez aborcję nie mija. Twoja sprawa jaka chemia się faszerujesz ale skutki uboczne każdego warto brać pod uwagę.
Sebastian Lorenc2019.11.20 13:09
Nie piszemy tu o aborcji.
Wierzący2019.11.20 13:55
Aborcja to temat pokrewny i poważniejsza przyczyna depresji niż poród o czym tu piszesz. Ściągnij okularki i poczytaj jak kolesiostwo wypisuje tu o aborcji ale i o księżach, LGBT a nawet upokorzeniach jakie doznali w więzieniu. powodzenia
Sebastian Lorenc2019.11.20 16:03
Aborcja nie jest tematem pokrewnym. Jestem bardzo przeciwna aborcji na życzenie, jednocześnie bardzo popieram świadomą antykoncepcję, w przypadku, gdy nie możemy, nie chcemy, nie powinniśmy zajść w ciążę. Jaki związek z tym tematem mają księża,LGBT, czy jacyś więźniowie nie mam zielonego pojęcia. Uprzedzając niegrzeczne uwagi, jestem matką 2 synów. Pozdrawiam.
Wierzący2019.11.20 19:22
Gratulacje Agnieszko a synowie w co wierzą jeśli można? Bóg mówi bądźcie płodni oraz że niszczenie nasienia jest grzechem, znajdziesz w Biblii. Kościół ustanowiony przez Jezusa dostał od niego władzę odpuszczania lub nie odpuszczania grzechów ale nie dostał władzy ich promowania a tym bardziej zmieniania słowa Bożego- więc grzech ten, odpuścić może ale dać na niego przyzwolenia nie może. Nie chce być niegrzeczny ale niezbyt uważnie czytasz nie tylko mnie ale i pow. posty inaczej wiedziała byś o czym tu się mówi i nie pytała o związki.
Niejestemrobotem2019.11.19 16:09
Ok, a jak często się to zdarza? Bo obecnie na każdym leku jest wiele informacji o działaniach niepożądanych, nawet jak jest to bardzo rzadkie, 1 na wiele milionów pacjentów (np. w ulotce ibuprofenu też jest informacja o tym, że może powodować depresje). Także informacja bez podania częstości jest tylko czczym straszeniem.
JONASIK2019.11.19 16:09
W Polsce ponad 90% samobójców to ochrzczeni katolicy. Przypadek????
JONASIK2019.11.19 16:11
Zapomniałem dodać, że w większości to mężczyźni. A w tej grupie odsetek stosujących hormonalną antykoncepcję jest marginalny.
Zyga2019.11.20 11:53
Jest dokładnie odwrotnie to ateiści się nagminnie haratają w psychiatrykach jest podobnie i zapomniałeś dodać że tymi samobójcami są głównie tzw. męskie dziwki. Tyle nauka kosztowała i na nic u ciebie się zdała. Czy wszyscy ochrzczeni są katolikami? Czy katolik musi być ochrzczony jak myślisz a raczej zmyślisz?
iza2019.11.19 16:05
Do samobójstwa to doprowadzają katolicy, pisząc takie bzdury. Depresja ma wiele czynników, ale nie antykoncepcję. Do ilu samobójstw doprowadził kościół ofiary pedofilii, pary, które nie mogą mieć dzieci, młodzież LGBT prześladowaną kościół i katolicką rodzinę?????
terapeuta2019.11.20 12:23
Izuniu masz racje deprechy nie wywołuje metoda tylko chemia w niej użyta. Gdybyś tak samo celnie chciała określić jej przyczyny nie pisała byś bzdur o katolikach, bo tak myśląc każdy kto przeczytał kryminał musiał by zaraz stać się mordercą, większość tak nie ma ale.... Co do twojego zarzutu kościelnych ofiar pedofilii, to zaledwie 1 promil a to znaczy że za 99,9%ta tych ofiar winna jesteś ty i tobie podobni niewierzący dewianci.
iza2019.11.20 13:52
Kościelnych pedofilii jest od 4-7% w krajach, gdzie problem pedofilii w kościele badała niezależna od kościoła komisja. W Polsce mamy jedynie dane Fundacji " Nie lękajcie się" i episkopatu, który bredzi o niecałych 400 przypadkach w ciągu 30 lat. W Polsce prokuratorzy umarzają śledztwa przeciwko biskupom mającym na koncie współudział w pedofilii- przenoszenie sprawcy na inną parafię to współudział. Cały episkopat powinien być za kratami, a nie robić za autorytet moralny. W Polsce kościelnych pedofilii może być nawet 15% ze względu na zidiocenie religijne społeczeństwa, traktowanie księdza jak Chrystusa i przenoszenie księży-pedofilii na inne parafie. W każdym zawodzie może zdarzyć się pedofil, ale tylko w kościele nie idzie do więzienia, tylko jest przenoszony na inne miejsce i ukrywany przed policją przez swoich przełożonych - biskupów. Depresji nie powodują tabletki antykoncepcyjne, tylko okoliczności życiowe
Martyna2019.11.20 16:00
Ty Iza jakie prochy brałaś? Idiotką można rzeczywiście stać się przez okoliczności ale niektórzy się nimi rodzą. Z tobą jak było kochanie że takie brednie zmyślone powielasz? Czy ty chcesz nam wmówić że komunistyczna kasta sędziowska jakimś cudem przeszła na katolicyzm i chroni księży? w to nawet poprochach trudno uwierzyć, no chyba że to z urodzenia.
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.11.19 16:02
Do samobójstwa doprowadzają katolicy, niszcząc psychicznie kobiety, które dokonały aborcji.
stm.2019.11.19 16:08
Och idiotów jednokomórkowców mamy dość. Szkoda prowadzić jakiejkolwiek dyskusji jak w głowie pucha..
Skuter2019.11.19 19:07
Po aborcji nikt tych kobiet nie niszczy same się niszczą
Zyga2019.11.20 11:36
Tobie to sperma nie tylko oczki zalała ale mały móżdżek też.