Antoni Libera: Rosja rozgrywa Polaków - tak, jak było zawsze - zdjęcie
22.11.14, 14:40Antoni Libera: Rosja rozgrywa Polaków - tak, jak było zawsze (fot. YouTube)

Antoni Libera: Rosja rozgrywa Polaków - tak, jak było zawsze

8

Antoni Libera udzielił wywiadu „Rzeczpospolitej”, gdzie opowiada o polskiej tożsamości oraz podejmowanych próbach, by tę tożsamość sztucznie zmienić. Pisarz odniósł się między innymi do Marszu Niepodległość.

Przekonuje, że zamieszki, do jakich na tych marszach regularnie już dochodzi, to nie „wyraz autentycznego podziału polskiego społeczeństwa, ale skutek prowokacji wywołanej przez wrogie naszemu krajowi siły”. Prowokacja ta jest „bezmyślnie lub nieświadomie” wspomagana przez „elementy rodzime”.

A kto za nią stoi?

„Głównym rozgrywającym jest oczywiście Rosja” – mówi Libera. I dodaje: „Zawsze zresztą nim była, nawet w czasach zaborów, rozpowszechniając na całą Europę czarny PR o Polsce. Pisał o tym w swoich wykładach w College de France Adam Mickiewicz. I nie powinno to dziwić, bo Rosja mniej więcej od początku XVIII wieku realizuje wielki imperialistyczny projekt”.

Pisarz twierdzi, że konieczny jest krytyczny i chłodny stosunek do Federacji – to po prostu polityczny elementarz. A kto ten elementarz odrzuca albo go nie rozumie, „daje świadectwo naiwności, by nie powiedzieć głupoty. Ale jak się te oczywiste prawdy powtarza, to się, niestety, uchodzi za rusofoba” – dodaje artysta.

„Dzisiaj w Rosji u władzy jest dawne KGB. To, co w Sojuzie było jedynie częścią systemu, teraz stoi na czele - jest główną siłą państwa” – mówi dalej Libera.

Na pytanie, w jaki sposób Rosjanie nas rozgrywają, odpowiada, „trawestując słynną kwestię Hamleta: w taki, o jakim się nawet nie śni naszym politykom”.

Wyjaśnia też, na czym polegają naprawdę te zabiegi. „Trwa proces rozmiękczania poczucia tożsamości. Przez podkreślanie wad, przez „stawianie do kąta”, przez nieustanną sugestię, że Polacy powinni przede wszystkim się wstydzić - własnej historii, tradycji, religijności, zwyczajów. Krótko mówiąc: wszystkiego”.

Polacy nie powinni zdaniem Libery „fetyszyzować ‘katechizmu’ politycznej poprawności”. Nie powinni też „ufać nadmiernie temu, o czym trąbi Bruksela”. Trzeba „obserwować uważnie, jak postępują rządy zachodnich demokracji, gdy widzą, że ich interes – materialny, społeczny – staje się zagrożony”.

bjad/rzeczpospolita

Komentarze (8):

anonim2014.11.22 15:46
„Trwa proces rozmiękczania poczucia tożsamości. Przez podkreślanie wad, przez „stawianie do kąta”, przez nieustanną sugestię, że Polacy powinni przede wszystkim się wstydzić - własnej historii, tradycji, religijności, zwyczajów. Krótko mówiąc: wszystkiego”. A ja naiwnie myślałem, że to wszystko jest dziełem Brukseli, wspieranej przez środowiska GazWyb i TVN, a okazuje się, że to Rosja ze złowrogim Putinem.
anonim2014.11.22 15:58
@.enrque111.Nie mam za bardzo czasu by rozwijać temat ale o ile dobrze pamiętam to Bruksela,podobnie jak Moskwa,była(jest) siedzibą którejś tam międzynarodówki.Z międzynarodówkami jest zaś tak,że pewne ich interesy mogą być sprzeczne,lecz są i takie,które zgadzają się,a w każdym bądź razie są do uzgodnienia(podobnie jak interesy narodowe).Tak że jedno nie wyklucza wcale drugiego.
anonim2014.11.22 17:13
Eccehomo - zakładasz więc, że Bruksela z Moskwą jest w zmowie w "rozmiękczaniu poczucia tożsamości" Polaków oraz, że wspólnie Unia z Rosją wmawiają, że "Polacy powinni przede wszystkim się wstydzić - własnej historii, tradycji, religijności, zwyczajów. Krótko mówiąc: wszystkiego” ???
anonim2014.11.22 19:23
@enrque111.O takim porozumieniu w sensie formalnym nic mi nie wiadomo,chociaż są przykłady takich układów z historii zawieranych przez Rosję z Berlinem(traktaty rozbiorowe i porozbiorowe,pakt Stalin-Hitler).Jest jednak jeszcze i to,że "po owocach ich poznacie".I nie chodzi tu bynajmniej o niesprzedane owoce.Co innego jest za to sprzedawane i na wschód i na zachód,o czym także poucza nas nasza historia.
anonim2014.11.22 19:37
Obywatelu Libera czy podobnie jak Sakiewicz otrzymaliscie juz odznaczenie z banderowskiego ukrainskiego SBU- Medal honorowego kolaboranta UPA ??!!!
anonim2014.11.22 20:43
Eccehomo - sugerujesz zatem, że Unia jest w zmowie z Rosją przeciwko Polsce, a te wszystkie sankcje, rezolucje, embarga, złorzeczenia, pouczenia i krytyka wobec Rosji i Putina, to tylko takie duraczenie głupich "polaczków" ?
anonim2014.11.22 21:15
"Posłanka Krystyna Pawłowicz zadała bardzo przytomne pytanie, mianowicie spytała, czy już mamy do czynienia z wojną hybrydową na ziemi polskiej." WH - "Amerykański Departament Obrony dość ogólnie zdefiniował nieregularne działania wojenne jako "preferowanie niebezpośrednich i asymetrycznych metod, które mogą łączyć w sobie cały zestaw możliwości, zarówno wojskowych jak innego typu, a mających na celu doprowadzenie do erozji siły przeciwnika, jego wpływów i woli" http://orwellsky.blogspot.com/2012/02/wojna-hybrydowa-co-to-takiego.html ja taką WH rozumiem też jako zawoalowany i trudno rozpoznawalny atak na struktury państwa, powodujący jego paraliż i umożliwiający jego sterowanie przez inne państwo w tym głownie inicjatora ataku w taki sposób, by agresor odniósł konkretne korzyści polityczne i finansowe. To może trzeba spokojnie przeanalizować jakie skutki by ta wojna przynosiła i jakie byłyby jej objawy czy symptomy...? Z pewnością zostałaby obsadzona na szczytach władzy zaatakowanego państwa władza spolegliwa wobec agresora. Zostałyby opanowane środki masowego rozpowszechniania informacji, które robiłby wszytko by zablokować lub zmanipulować informacje i analizy mogące zdekonspirować atak i rozpoznać jego skutki i autorów oraz wykonawców. Potem za pośrednictwem ww. władzy zostałaby ubezwłasnowolniona i rozbrojona armia zaatakowanego kraju - zostaliby wyeliminowani zdolni i wierni zaatakowanemu krajowi dowódcy wojskowi i zastąpieni tubylczymi wojskowymi współpracującymi lub mającymi kontakt w przeszłości z agresorem. Rozpoczęła by się niczym nieuzasadniona grabież lub transfer środków finansowych zaatakowanego państwa pod płaszczykiem kontraktów gospodarczych z ukrytym agresorem, afer finansowych (mafia, przekręty na giełdzie, parabanki) oraz niszczenie dobrze prosperujących gałęzi gospodarki napadniętego kraju, by osłabić jego zdolności do zorganizowania odwetu na atak jeśli taki zostanie w końcu wykryty. No i wreszcie wprowadzenie i utrzymywanie gigantycznego chaosu społeczno-politycznego (divide et impera m.in. poprzez blokowanie opozycji by skutecznie zdobyła władzę w legalny sposób), pozwalającego zakonserwować i uzasadnić trwanie wyznaczonej przez agresora władzy, która pod pozorem ochrony stabilności państwa będzie skutecznie i wszystkimi metodami i pod pozorem przestrzegania prawa (które sama będzie ustanawiać) trwać u steru zaatakowanego państwa. Jeśli to dzieje się w Polsce to znaczy, że zostaliśmy zaatakowani i musimy się bronić. Do tego wszystkiego powinniśmy wykryć agresora lub ich koalicję tak by nasze działania obronne były skierowane we właściwym kierunku. Źr. http://niewierzepolitykom.salon24.pl/617328,zajefajnie-czyli-demokracja-hybrydowa
anonim2014.11.23 9:57
@enrque111 Widziałeś relacje w rządowych, moskiewskich mediach, pokazujące Marsz Niepodległości w Warszawie? - szczególnie ciekawe były komentarze odnoszące się do polskiego RN. Tak ostro to nawet GW sobie nie poczyna. Akurat rosyjska propaganda stawia na tej samej płaszczyźnie polskich narodowców (tym razem bez cudzysłowu) i ukraińskich "banderowców".