04.11.18, 13:30fot. KPRP

Andrzej Duda pięknie o odnowie Polski i pamięci o Legionach

,,W tej chwili odnawia się Polska. Polska zyskuje piękną twarz. Polska, która będzie się ambitnie i pięknie rozwijała, tak jak ambitnie i pięknie rozwijała się II RP'' - mówił dziś prezydent Polski Andrzej Duda w małopolskim Zakliczynie.

,,Każdego dnia swoją pracą możemy przyczyniać się do tego, że Polska będzie lepsza, lepsza dla nas wszystkich'' - wzywał prezydent.

Andrzej Duda mówił, że ma nadzieję iż Polska będzie taka, o jakiej marzyli idący do walki za jej wolność. ,,Pamięć tradycji legionowej tak mocno wpisana w tę ziemię jest dla mnie jako człowieka, a dziś jako prezydenta RP niezwykle istotna'' - mówił prezydent. Duda wskazał, że to z Zakliczyna wyszła w grudniu 1914 roku I Brygada Legionów, mająca wkrótce odbyć bitwę z Rosjanami pod Łowczówkiem.

,,To była pierwsza wielka bitwa i pierwsza wielka próba wojenna polskich legionistów. Próba wojenna, którą zdali znakomicie, nie pozwalając oskrzydlić wojsk austriackich'' - powiedział Andrzej Duda.

Przywołał postać bohatera tej bitwy z Rosjanami, mjr. Kazimierza Jakuba Bojarskiego, dowódcę jednego z plutonów. W bitwie tej zginęło 130 polskich żołnierzy.

Duda podziękował za odnowienie pomnila na grobie majora.

,,To jest pewien symbol. Symbol tego, że w tej chwili odnawia się również i Polska. I Polska zyskuje piękną twarz, Polska, która będzie się ambitnie i pięknie rozwijała, tak jak ambitnie i pięknie rozwijała się II RP'' - powiedział.

mod/pap, fronda.pl