14.03.19, 08:07

Andrzej Adamczyk: Walczymy z komunikacyjnym wykluczeniem Polaków

To nie będzie tworzenie nowych podmiotów przez państwo, czyli przedsiębiorstw transportu samochodowego, to przede wszystkim współpraca z samorządami. Bez niej nie jesteśmy w stanie walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym - mówił na antenie radiowej Jedynki Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Odtwarzając połączenia autobusowe, postanowiliśmy zmierzyć się z problemem cywilizacyjnym - powiedział premier Mateusz Morawiecki. - Przeznaczymy kwotę 800 mln zł na dofinansowanie deficytu w przewozach autobusowych - poinformował na środowej konferencji minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W "Sygnałach dnia" minister tłumaczył, że państwo będzie dofinansowywać istniejące firmy transportowe. - To nie będzie tworzenie nowych podmiotów przez państwo, czyli przedsiębiorstw transportu samochodowego, to przede wszystkim współpraca z samorządami. Bez niej nie jesteśmy w stanie walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym. Używam takiego języka wojennego, mówię to wprost - walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym Polaków w części miejscowości w naszym kraju - mówił. - Nie uczynimy tego bez współpracy z samorządami. Mamy tak zbudowany ten projekt ustawy, że wychodzimy wręcz naprzeciw oczekiwaniom samorządowców - dodał.

- Państwo dofinansowuje deficyt w połączeniach autobusowych. Dlaczego zlikwidowano część linii, dlaczego linie nie powstają? Ponieważ są deficytowe. Uznaliśmy, że jeżeli tak jest, to państwo jest w obowiązku zapewnić obywatelom transport z ich miejsc zamieszkania, transport do pracy, transport do lekarza, do szkoły. Państwo mu si uczestniczyć w likwidacji tego deficytu - zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Źródło: PolskieRadio.pl

Komentarze

Marek2019.03.14 11:39
Ja proszę żeby znowu można było jeżdzić PKS-em do Hruszowic. Przynajmniej raz dziennie połączenie Przemyśl - Hruszowice przez Stubno. Dajcie ludziom szansę żyć godnie!
michu2019.03.14 10:20
W ChRL swego czasu były dostępne rowery dla klasy pracującej
xyz2019.03.14 10:14
A olej napędowy coraz droższy.