19.09.18, 12:00fot. US Army Europe via Flickr, cc. 0

Amerykański analityk: Tak - nadszedł czas na stałe bazy USA w Polsce

Szef mającego swoją siedzibę w Waszyngtonie Center for European Policy Analisys, Peter Doran, przekonuje: nadszedł czas na stałe bazy USA w Polsce.

W rozmowie z ,,Polską Agencą Prasową'' Doran skomentował spotkanie prezydentów Polski i USA. Jego zdaniem pokazało ono, że nadchodzi przełomowy okres w polityce amerykańskiej względem Europy Środkowo-Wschodniej. ,,Stałe rozmieszczenie wojsk amerykańskich w Polsce i w innych krajach członkowskich NATO we wschodniej Europie jest ideą, której czas nadszedł'' - powiedział Doran.

Jak argumentował analityk, zarówno ,,charakter rozmów'' jak i ich ,,poważna tematyka oraz widoczna wzajemna sympatia obu prezydentów'' są dowodami na to, że Polska jest bardzo istotnym partnerem Stanów zjednoczonych.

Według Dorana ,,Polska nigdy nie miała lepszej okazji, aby otrzymać poparcie Kongresu w swoich zabiegach o stałe rozmieszczenie wojsk amerykańskich na wschód od Berlina''.

Jak podkreślał, opracowania wymaga całe mnóstwo szczegółów, ale zasadnicza gotowość po stronie amerykańskiej do poważnej rozmowy o stałych bazach USA w Polsce jest.

mod/pap, fronda.pl