Ambasadorowie Polski i Izraela krytykują Ukrainę - zdjęcie
02.01.20, 18:50

Ambasadorowie Polski i Izraela krytykują Ukrainę

18

Ambasadoriwe Polski i Izraela na Ukrainie, Bartosz Cichocki oraz Joel Lion, skrytykowali Kijów i Lwów za ich politykę historyczną. We wspólnym oświadczeniu wskazano, że Ukraińcy celebrują postaci i wydarzenia, które zasługują wyłącznie na potępienie.

 

Idzie przede wszystkim o niedawną decyzję władz Lwowa. Tamtejsza rada obwodu postanowiła opłacić upamiętnienie Andrija Melnyka, nazistowskiego kolaboranta, oraz Iwana Łypy, antysemity i polakożercy, syna Jurija Łypy, tówrcy ukraińskiego rasizmu. Ponadto w Kijowie wyeksponowano na gmachu Państwowej Administracji Miejskiej baner z wizerunkiem Stepana Bandery.

"Z wielkim zatroskaniem i smutkiem odnotowaliśmy, że władze różnych szczebli Ukrainy, w tym Rada Obwodu Lwowskiego oraz Państwowa Administracja Miasta Kijowa, wciąż celebrują historyczne postaci i wydarzenia, które należy raz na zawsze potępić. 24 grudnia Rada Obwodu Lwowskiego przyjęła uchwałę, która zmierza do przeznaczenia środków publicznych w 2020 roku na uczczenie pamięci nazistowskiego kolaboranta Andrija Melnyka, a także ksenofobicznego, antysemickiego i antypolskiego pisarza Iwana Lypy oraz jego syna Jurija Lypy, który jest twórcą rasistowskiej teorii ukraińskiej rasy. Ponadto 1 stycznia Państwowa Administracja Miasta Kijowa wyeksponowała na swoim gmachu baner z wizerunkiem Stepana Bandery" - napisali ambasadorowie.

"Pamiętając o naszych niewinnych braciach i siostrach zamordowanych w latach 1939–1945 na okupowanych terytoriach Polski, które obecnie stanowią część Ukrainy, my, Ambasadorowie Polski i Izraela, uważamy, że wynoszenie do chwały osób, które aktywnie promowały czystki etniczne, jest obrazą, która przynosi efekt przeciwny do zamierzonego w walce z antysemityzmem i w procesie pojednania naszych Narodów.

"Obecnie nasze rządy dokładają najwyższych starań, aby przeciwdziałać kolejnym atakom wobec Żydów, które mają miejsce w różnych krajach, a także aby zapobiec próbom fałszowania historii drugiej wojny światowej" - dodali.

"Dlatego oczekujemy, że także Rada Obwodu Lwowskiego i Państwowa Administracja Miasta Kijowa przyłączą się do dialogu w celu poszukiwania prawdy. Z naszej strony jesteśmy gotowi ułatwiać współpracę z odpowiednimi instytucjami w Izraelu i Polsce, w tym z Yad Vashem i Instytutem Pamięci Narodowej" - stwierdzili na koniec.

bsw

Komentarze (18):

Agnieszka2020.01.3 15:46
O Polakach wspomnieli. No niesamowite. A to to co niby? "Obecnie nasze rządy dokładają najwyższych starań, aby przeciwdziałać kolejnym atakom wobec Żydów, które mają miejsce w różnych krajach" Jeśli chodzi o kwestie słownej nagonki, to gdzie to takie ataki na Żydów większe od ataków na Polaków dokonywane przez Żydów? Dlaczego polskie władze nie skupiają się na obronie Polaków przed Żydami tylko z tego obecnie bardzo agresywnego narodu robią wiecznych męczenników, którym wszystko można? Bo jeśli chodzi o kwestie ataków fizycznych, to od lat od Żydów cierpią je Palestyńczycy uwięzieni we własnym kraju w gettach a świat milczy... Żałosne, ze polska władza sama nie umie walczyć tylko sobie za zbyt wysoka cenę i własną zgubę podpórkę izraelską znajduje.
klaus2020.01.3 8:16
a banderowcy mają daleko w powazaniu to co im nieudolnie napiszą Polskie władze, po prostu jawnie sobie szydzą, prowadzą bardzo niezależną politykę mając Lachów za panów idiotów, tłumaczenie że to Ruscy to tłumaczenie chorego na umysle ze swojej bezsilności,wobec bardzo agresywnego wroga, scisle wsółpracującego z niemcami, a nie z ruskimi.
Pisowiec2020.01.3 8:19
Paszoł won onuco za Don do swoich paszoł won!!!! Nie zniszczysz naszego sojuszu z naszymi braćmi Ukraińcami!!!
Pisowiec2020.01.3 7:07
Oj nasz ambasador zrobil błąd!!! Mam nadzieję że Pan Premier i Pan Prezes szybko go przywołają do porządku!!! Taka krytyka to woda na młyn ruskim!!!! Za wszelką cenę należy utrzymać sojusz polsko-ukraiński!!!! Wróg do Rosja a nie Ukraina!!! Sława Ukrainie!!! Sława Polsce!!! Ruskie onuce won za Don!!!!!
Mirek2020.01.2 20:42
Z tymi Ukraińcami jest tak że oni nigdy nie mieli własnej państwowości . Nie mieli również nigdy szlachty tak jak to było w Polsce i nie mają praktycznie żadnych bohaterów narodowych ....... poza zbrodniarzami z czasów ostatniej wojny . Ukraińcy są narodem chłopów
Janek2020.01.2 22:34
To co, z tego powodu mają wychowywać młode pokolenia Ukraińców na bestialstwie i ludobójstwie Polaków? Mają wyssać nienawiść do Polaków z mlekiem matki? Tylko czekać na jakiegoś "hiltlerka" i potwory powrócą, bo w takiej sytuacji nie może być inaczej. Taka jest kolej rzeczy!
Janek2020.01.2 19:57
Grupa Ukraińców wysłała do Prezydenta Czech Milosza Zemana list „w obronie Stepana Bandery”. Takie odpowiedzi się nie spodziewali. — „Szanowni Ukraińcy, — otrzymałem od was list w obronie Stepana Bandery. Pozwólcie mi zatem zadać dwa pytania” — rozpoczyna swój list Zeman. Następnie dodaje: — „Po pierwsze, czy znacie rozkaz Bandery: — „Zabijcie każdego Polaka między szesnastym a sześćdziesiątym rokiem życia? Jeśli nie znacie, nie jesteście Ukraińcami. — A jeżeli znacie, to czy się z nim zgadzacie, czy nie?” — pyta prezydent Czech. „Jeżeli się zgadzacie, tu kończy się nasza dyskusja” — czytamy. Zeman kontynuując daje naszym wschodnim sąsiadom lekcję historii: — „Dla Waszej wiedzy chciałbym stwierdzić, — że Stepan Bandera miał zamiar stworzyć wasalne wobec Niemiec państwo ukraińskie. Miał poparcie Alfreda Rosenberga, — ale dlatego, że Hitler zdecydował, że po wygranej wojnie zasiedli Ukrainę niemieckimi rolnikami, projekt został anulowany, a Bandera został wysłany do luksusowej partii obozu koncentracyjnego. Coś podobnego stało się zresztą na naszym terytorium w przypadku Jana Ryse Rozsévača, założyciela Flagi” — pisze Milosz Zeman. I dalej: — „Ponadto chciałbym zwrócić uwagę, że już prezydent Juszczenko ogłosił Banderę bohaterem narodowym, — a teraz jest w przygotowaniu podobna deklaracja w sprawie pana Szuchowycza, — znanego z tego, że w 1941 roku we Lwowie rozstrzelał tysiące Żydów”. Zeman dodaje również: — „nie może gratulować Ukrainie takich narodowych bohaterów”. „Cieszę się, że mogłem poszerzyć Waszą wiedzę i życzę wielu sukcesów w pracy” — kończy list. Neon24
vivi2020.01.2 21:14
Nasi postaliby się w pory a nie odważyli. Takie tchórzliwe, biedne szczurki, wiecznie histeryczne i służalcze, pędzące z walizkami pełnymi polskich pieniędzy na dzikie pola a Czechy państewko małe, Węgry tak samo ale odwinąć się potrafią. I są szanowani nikt na nich nie leje,tak jak na Bolandę.
Agnieszka2020.01.3 15:50
Jeśli to nie fejk to zagłosuje na tego pana, jeśli będzie się ubiegał o bycie Prezydentem Polski, bo my takich mężów stanu niestety nie mamy.
warszawiak2020.01.2 19:56
I tak się dajemy rozgrywać. Rosji przeciw sojuszowi Polski z USA - przez Izrael. Rosji przeciwko Ukrainie - przez Izreael i Rosję. Ukrainie przeciwko niej samej przez Rosję i Izrael. Brawo !
Janek2020.01.2 19:59
marucha.wordpress.com/2013/06/27/frgmenty-uchwaly-krajowego-prowidu-organizacji-ukrainskich-nacjonalistow-oun-podjetej-22-czerwca-1990-r/
KATON STARSZY2020.01.2 19:54
Wiele razy pisałem że z Ukrainą będziemy mieli więcej kłopotów i za 10 20 lat dojdzie do walk zbrojnych między nami.Za wszelką cenę starajmy się polepszyć stosunki z Białorusią.
vivi2020.01.2 19:37
A ten ich nowy prezydent klaun wygłosił noworoczne przemówienie w języku upadlińskim, rosyjskim, tatarskim i węgierskim, czyli uwzględnił różne mniejszości a największą mniejszość - wolską. zlał, bo państwo które za nimi powinno stać jest słabe i siedzi w ukraińskiej du*ie, nie dopominając się o swoją mniejszość jak robią to np. Węgry.
killpedryll2020.01.2 19:32
Stjepan to był pedzio.
Reytan2020.01.2 19:00
Ani slowa jednak o antypolonizmie !
Stalker2020.01.2 19:08
A po h-u-j ci te słowa ?!
wicek2020.01.2 22:53
Uczysz się ale jesteś wulgarny a to znaczy, cham.
Tenula2020.01.2 22:47
Nieprawda! Trzeba uważnie przeczytać tekst!