Alain Besancon: Polska ma w Europie wielką rolę do odegrania - zdjęcie
17.03.20, 09:00

Alain Besancon: Polska ma w Europie wielką rolę do odegrania

13

Polska może odegrać w Europie bardzo ważną rolę -uważa francuski historyk, politolog i sowietolog, Alain Besancon.

 

 

Besancon w wypowiedzi na łamach "Rzeczypospolitej" z czasów kryzysu migracyjnego stwierdził jednoznacznie, że polityka imigracyjna Francji kreowana przez lata w tym państwie zawiodła. Podkreślił, że nadzieje Francuzów na zasymilowanie mniejszości muzułmańskiej i jej swoiste "oswojenie" okazały się płonne. 

"Nasi przywódcy uważali, że współcześni muzułmanie są trochę jak katolicy pod koniec XIX wieku: wystarczy zbudować coś w rodzaju islamu francuskiego i wszystko się ułoży. Tyle że to nie była prawda" - gorzko skonstatował Francuz.

Dodał też, że przedstawiciele islamu nigdy nie byli w stanie współżyć pokojowo z wyznawcami innych religii, ani z poganami. Koegzystencja muzułmanów, chrześcijan, żydów, czy bezwyznaniowców na jednym terytorium zawsze kończyła się albo masowymi mordami, albo sprowadzeniem innowierców do rangi poddańczej.

Wg Besancona nie ma i nigdy nie było możliwości, by na jednym obszarze mogły współistnieć islam i jakaś inna ideologia. W tym kontekście uznał, powtarzając za Arystotelesem, że to homogeniczność społeczeństwa jest najważniejszym fundamentem, na którym można budować stabilne państwo. Stwierdził, że to jest wielki atut Polski, którego nie możemy zmarnować. 

Jednocześnie historyk odniósł się do powiązania problemu imigrantów islamskich z polityką Rosji względem Europy. Zauważył, że ekspansja islamu prowadzi do rozwoju ruchów nacjonalistycznych, co z kolei skutkuje rozluźnieniem więzi europejskich, co oczywiście jest na rękę Rosji, która zawsze dążyła do podzielenia Europy. Besancon przyznał też, że duża część francuskiej prawicy jest bardzo proputinowska. Dodał przy tym, że to Polska może odegrać ważną rolę w kształtowaniu nowych stosunków w Europie, o ile nasza dyplomacja zachowa trzeźwy stosunek do Rosjan.

emde/Rzeczpospolita

Komentarze (13):

anonim2020.03.26 11:54
DZIĘKI BOGU W POLSCE RZĄDZI PiS - i ANDRZEJ DUDA !!
kerr2020.03.17 14:43
Cyt.: "Dodał przy tym, że to Polska może odegrać ważną rolę w kształtowaniu nowych stosunków w Europie, o ile nasza dyplomacja zachowa trzeźwy stosunek do Rosjan." Żabojad to jest jednak Żabojad, obojętne: czy lewak czy prawak - liże rowa kacapom :(
Andy2020.03.17 9:59
Muzułmanie (Tatarzy) żyją i mieszkają w Polsce od XVII wieku a na Litwie od XIV i cały ten czas są muzułmanami, przez tyle wieków i pokoleń nie przeszli na inną wiarę pomimo, że zewsząd otaczają ich chrześcijanie (katolicy, prawosławni czy protestanci). Nawet nie zawierają małżeństw z autochtonami (o ile nie przejdzie ktoś na islam), więc niech mi nikt nie mówi że mogą się zasymilować z inną nacją, oni asymilują inne nacje. Tak to już jest, jak nie zna się historii, wtedy wysuwa się absurdalne teorie jak to robią Niemcy, Francuzi, Anglicy, Szwedzi i inni ignoranci historyczni.
Reytan2020.03.17 18:24
Jestem przeciwnikiem asymilowania sie Polakow za granica,a wiec inni powinni miec podobne prawa do zachowania tozsamosci,jesli tak chca.
anonim2020.03.17 9:57
czy p. Macierewicz ma wiedzę o broni elektromagnetycznej? Broń elektromagnetyczna Macierewicza. Electromagnetic weapon. youtube.com/watch?v=xtkwi_ewlzk STOP zorganizowanym, elektronicznym TORTUROM! youtube.com/watch?v=LuDG4lRTfNQ Odpowiedź Ministra Macierewicza w kwestii broni elektromagnetycznych - 27.07.2016 youtube.com/watch?v=hYiVoNeP9Uc
anonim2020.03.17 9:38
ale Polska (POPiS) przyjęła narrację amerykańskiego żydostwa, jako jedynie słuszną, i jak na razie, to se ne vrati, pane Havranek! Jeszcze w Polsce nie jest aż tak źle, aby polskie społeczeństwo odwołało się (zagłosowało) do chrześcijańskich narodowców.
Reytan2020.03.17 18:21
Narodowcy sa przeciwko Narodowi ,a Wolnosciowcy sa przeciwko Wolnosci.a chrzescijanskich narodowcow w ogole nie ma,chyba ,ze tradycyjnie uzywasz slowa chrzescijanski jako prusko-protestancki. TO TAK ! I owszem !
Newsroom2020.03.17 9:35
My o tym wiemy od dawna Panie Besancon, że Polska ma wielką misję do spełnienia ! Wy Francuzi i cały zachód spartoliliście to co było wam dane zaraz po II wś, a teraz głównie Polska musi brać wszystko na siebie - jak zwykle zresztą - za niezawinione błędy zachodu Polska cierpi i musi sprzątać syf !
anonim2020.03.17 9:54
"My o tym wiemy od dawna Panie Besancon' ...", ale głosujemy na lewactwo, komunistów, i POPiS? dokąd zmierzamy? tam, gdzie Francja?
Reytan2020.03.17 18:14
Komuna Konfederacja JEDNA Racja. Glosuj na Kurwina bedziesz mial Putina.
czekista2020.03.17 9:32
@ ladychapel Ma ptencjal, tylko jest pytanie, czy go wykozysta, czy zmarnuje.
anonim2020.03.17 9:29
Wśród ludzi myślących, borykających się z podobnymi problemami wygrywa zawsze najlepsza koncepcja, ideolodzy, jako ci którzy zrezygnowali z rozumu są do pominięcia. A z kryzysu wiele można wyprowadzić, nie tylko konieczność produkcji własnych leków, ale również żywności, demonopolizację, dywersyfikację, itp, itd.
ladychapel2020.03.17 9:14
To w końcu ma czy może mieć?