Odtajnione dokumenty z tzw. zbioru zastrzeżonego IPN potwierdzają, że Bogusław Bagsik był inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa w PRL.

Współzałożyciel spółki Art-B był pod obserwacją SB. Potwierdzają to dokumenty operacyjne, których pełna nazwa brzmi „Materiały operacyjne przechowywane poza teczkami operacyjnymi. Dokumenty b. Biura +B+ MSW dot. obywatela PRL Bogusława Bagsika od 09.11.1989 r. do 04.04.1990 r.”. 

W teczce dotyczącej Bagsika znaleźć można 25 kart. Głównie są to raporty z obserwacji dokonywanej w jednym z warszawskich hoteli. 

Tak rozpoczynają się akta - raportem z listopada 1989 roku, który zawierał informacje z prowadzonej wcześniej obserwacji Bagsika: 

"Bagsik przyjechał do hotelu 15-letnim „Mercedesem” nr rej. BNC-101, który zaraz odprowadził do garażu. Około godz. 20 tablicę rejestracyjną wspomnianego samochodu wymienił na polską o nr KLY-4698" – zapisano w raporcie.

Materiały operacyjne dotyczące Bagsika to jedna z prawie 6,5 tysiąca jednostek archiwalnych tzw. zbioru zastrzeżonego, których wykaz pod koniec stycznia opublikował IPN. 

emde/tvp.info