Agora kupiła Radio Zet.  W tle... George Soros - zdjęcie
21.02.19, 08:13Zdj. Harald Dettenborn, CC BY SA 3.0, Wikimedia Commons

Agora kupiła Radio Zet. W tle... George Soros

0

Koncern Agora zawarł umowę ze spółką SFS Ventures. Jej przedmiotem jest zakup 100 proc. udziałów Eurozet, do którego należy m.in. Radio Zet. Według niektórych mediów pośrednio właścicielem akcji obu nabywców Eurozetu jest miliarder George Soros. 

Agora podała, że transakcja nabycia 40 proc. udziałów w spółce Eurozet została sfinansowana w części ze środków własnych, a w kwocie 75 mln złotych z sublimitu kredytowego w rachunku bieżącym. Ten zostanie natomiast skonwertowany na kredyt nieodnawialny w DNB Bank Polska. Jedynym akcjonariuszem tego ostatniego jest skandynawski Bank DNB. Oba koncerny podpisały ponadto umowę wspólników, która reguluje szczegółowe zasady inwestycji w Eurozet przez SFS Ventures jako wspólnika większościowego oraz Agorę- mniejszościowego. Określono również zasady współpracy podmiotów.  

W styczniu Agora podała, że wspólnie z czeską spółką SFS Ventures rozpoczęła negocjacje w sprawie potencjalnego nabycia udziałów w spółce Eurozet, do której należą Radio ZET, Antyradio, Meloradio (do września ub.r. działające pod nazwą ZET Gold) i Chillizet oraz serwisy internetowe, a także spółka Studio ZET produkująca reklamy radiowe i telewizyjne oraz agencja eventowa Eurozet Live. SFS Ventures jest natomiast spółką czeską, a większość jej udziałów należy do spółki zależnej Sourcefabric. Udział mniejszościowy posiada spółka Salvatorska Ventures LCC, zarejestrowana w USA spółka zależna Media Development Investment Fund (MDIF). Według informacji portalu money.pl, fundusz MDIF jest wspierany finansowo przez amerykańskiego miliardera, George'a Sorosa. Choć jego nazwisko nie pada w komunikacie spółek na temat transakcji, pośrednio jest on właścicielem akcji obu nabywców Radia Zet. Zaangażowanie w wykup stacji sprawia również, że amerykański finansista zainwestuje ok. 200 mln zł.- podaje portal money.pl

yenn/PAP, Money.pl, Fronda.pl