05.10.19, 16:30fot. Teologia Polityczna

Agnieszka Kołakowska: Biały człowiek z natury jest rasistą...

Biały człowiek z natury rzeczy jest rasistą, musi nim być i zawsze nim będzie. Nie może się zmienić; może tylko przepraszać, złożyć samokrytykę i pokornie zgodzić się na odebranie mu prawa głosu z racji bycia białym. Podobnie z nową definicją „przywilejów”. Przywilej jest to należenie do grupy, uznawanej przez strażników polityki tożsamości za uprzywilejowaną. Na przykład bycie białym albo cis-gender – pisze Agnieszka Kołakowska w kolejnym w felietonie z cyklu „Dziękuję za zrozumienie”.

Przepraszam, że zanudzam, ale jeszcze o myśleniu krytycznym. Tym razem nie tylko w Kalifornii i – spieszę uspokoić – już bez pingwinów. Choć mogłabym swoje felietony zaludniać całymi tłumami pingwinów, gdybym chciała. To przywilej felietonisty (ale niekoniecznie z pingwinami związany). Jeśli tego nie robię, to z czystej dobroduszności. Trochę wdzięczności byłoby na miejscu. Ależ proszę bardzo, nie ma za co.

Temat przywilejów felietonisty prowadzi mnie prosto do przywilejów innego rodzaju – określanych przez strażników ideologii tożsamości i związanych nie z pingwinami ani z tym, co robię (gdy np. uparcie piszę o pingwinach), lecz z grupą, do której należę – etniczną, płciową, genderową (pożal się Boże), społeczną, narodową, jakąkolwiek strażnicy tożsamościowej czystości ideologicznej upatrzą sobie jako uprzywilejowaną. Skoro felieton służy też – a właściwie głównie – do narzekania, ponarzekam sobie także o tym. Przedtem jednak powiem, że piszę to w pociągu, gdzie przed chwilą znów mi podziękowali za zrozumienie. W obliczu swoich przywilejów (do których niewątpliwie należy bycie białą i cis-gender* – czytelnik zapewne widzi już, w jakim kierunku to będzie szło) może też powinnam to uczynić. Nie, powinnam raczej przeprosić za nie; na zrozumienie jako człowiek uprzywilejowany nie zasługuję.

Nową definicję myślenia krytycznego (przypominam: krytykowanie wszystkiego, co nie zgadza się z polityczną poprawnością – o której za chwilę) można dodać do wydłużającej się listy nowych definicji. Na przykład rasizmu. Jeszcze niedawno można było ubolewać nad tym, że za rasizm była uznawana wszelka opinia, na jakikolwiek temat, niezgadzająca się z przyjętą opinią strażników polityki tożsamości. Teraz wznieśliśmy się o stopień wyżej: by być rasistą, wystarczy po prostu być białym. Białość jest rasizmem. Biały człowiek z natury rzeczy jest rasistą, musi nim być i zawsze nim będzie. Nie może się zmienić; może tylko przepraszać, złożyć samokrytykę i pokornie zgodzić się na odebranie mu prawa głosu z racji bycia białym. Podobnie z nową definicją „przywilejów”: przywilej jest to należenie do grupy, uznawanej przez strażników polityki tożsamości za uprzywilejowaną. Na przykład, jak już wspominałam, bycie białym albo cis-gender. O przywilejach więcej za chwilę. Stwierdzam jednak z żalem, że nie ma sensu tej listy wydłużać, bo wszystkie te nowe definicje brzmią bardzo podobnie.

Ale można by dodać inne definicje myślenia krytycznego. Na przykład: podporządkowanie się nakazowi potępiania wszystkich, którzy mieliby wątpliwości co do rychłego końca świata, spowodowanego globalnym ociepleniem. Albo składania samokrytyki za rasizm i przywileje. Jak łatwo zauważyć, we wszystkich tych definicjach krytyczność została odłączona od myślenia, pozostawiając samą krytykę. Ale skoro prawda obiektywna i nawet wiedza należą do narzędzi opresji, może myślenie też? Nie wykluczam, że już niedługo walka z przywilejami i opresją się rozszerzy, by objąć także myślenie.

Co prowadzi mnie z powrotem do przywilejów. Na amerykańskim uniwersytecie Evergreen w stanie Washington odbywają się obowiązkowe sesje samokrytyki dla wykładowców. Polecam osłupiające video na youtube (komentarz i podpisy z tajemniczych względów po francusku) :

Każdy mówi po parę minut albo mniej. Wymienia swoje przywileje (jestem hindusem i imigrantem, ale jestem też mężczyzną i cis-gender, a na dodatek wykładam fizykę; jestem kobietą i gejem, ale białą i cis-gender, itp.), po czym obiecuje solidarność z prześladowanymi i nieustającą walkę z rasizmem. Przerażający to widok, przypominający najgorsze sowieckie czasy – z czego oczywiście dzisiejsi amerykańscy strażnicy czystości ideologicznej nie zdają sobie sprawy. Zresztą dochodzę do wniosku, że niewiele by to zmieniło, gdyby wiedzieli.

Jeszcze słówko o poprawności politycznej w kontekście tego wszystkiego: pora już chyba skończyć z tym zbyt łagodnie brzmiącym określeniem zjawisk naprawdę groźnych, jak polityka tożsamości i inne związane z nią przez intersekcjonalność (która łączy wszystkie „prześladowane” grupy i domaga się solidarności między nimi) ideologie. Wszystko, o czym tu mowa, z ideologii tożsamości grupowej się wywodzi, więc mówmy: ideologia albo polityka tożsamości.

Będę jeszcze wracać do mylących określeń i zwrotów, z którymi trzeba by skończyć, ale nie mam już miejsca. O zjadaniu ludzi i sprzedawaniu dzieci jako zjawiskach, do których ponoć doprowadził „liberalizm” – też następnym razem.

 ____

*Cis-gender: to tak, jak cis-Jordania, ale z genderem. Po tej, a nie tamtej, stronie genderowej. To chyba niezbyt jasne. Wyjaśniam: bycie cis-gender to utożsamianie się z płcią, z która się człowiek urodził.

Teologia Polityczna Co Tydzień

Komentarze

Stanisław2019.10.6 17:15
Wystarczy przyjrzeć się twarzy tej osoby. Korzystanie z mózgu może niektórych doprowadzić do "pokoju bez okien". Ciemność i beznadzieja. Co to za filozofia? Co to za mentalność?
max2019.10.6 13:04
Skoro "z natury", to co w tym złego.
Zenon2019.10.5 23:32
Myślę, że aby skutecznie przeciwdziałać rasizmowi na tym uniwersytecie, powinni wyrzucić wszystkich białych studentów i profesorów, bo inaczej nigdy nie poradzą sobie z tym galopującym rasizmem!
rebeliant2019.10.5 22:26
A kij - i to taki nagrzany - ci w ten żydowski odbyt Ty niewyżyta miotło. Dawno cię ktoś nie przeorał i dlatego bzdury ci się pod tym potargańcem mnożą.
Zenon2019.10.5 23:20
I to jest chyba najlepsza recenzja tego artykułu.
Zenon2019.10.5 23:26
I to jest chyba najlepsza recenzja tego artykułu. Dałeś z siebie wszystko?
taro2019.10.5 20:47
a biala komunistka jest szmata bez mozgu.
lewak2019.10.5 19:57
Ja uwielbiam być biały!!! Jestem blondynem i mam zielone oczy !!! I uwielbiam białe kobiety :) ... I uwielbiam swoją babcie która przypomina Tatarkę ( taka uroda)...
Contral2019.10.5 18:42
Biały Człowiek bywa rasistą, Czarny Człowiek bywa rasistą i Azjata też bywa rasistą. I co z tego wynika? Nic.
zatroskany2019.10.5 18:34
A Chińczycy, a Arabowie, muzułmanie, a Żydzi. Specjalistka z robienia wody z mózgu i brei z Europy i z całego świata. tak wiele pominęła czynników społecznych i ... szkoda gadać.
zmiecz2019.10.6 8:05
A kozy......?
Zyg2019.10.5 18:03
Pani Kołakowska ma rację !!! Biali są z zasady rasistami ! I to jest prawdą ! Nie ma się co czarować ! Popatrzcie tylko jeden z drugim na tutaj komentujących przygłupów. Przecież kilku z nich, białych lewackich szczochów to typowi rasiści przecowko normalnym białym. No to o czym tu gadać jak ci biali lewaccy debile zachowywaliby się przeciwko czarnoskórym ?! Przypuszczam, że jeszcze gorzej ! Ci wieprze negują wszystko - tak samo jak totalna opozycja ! I niestety tutaj konieczna jest kastracja tych osobników, aby nie płodzili takich samych potomków !
zatroskany2019.10.5 18:36
Właśnie udowodniłeś że jesteś rasistą ...
dga2019.10.5 17:22
Stara siwa baba z reguły posługuje stereotypami.
stahu2019.10.5 19:22
Doświadczenie synku doświadczenie .... waży człowiek racje ,,prawdy,, i prawdy- wyciąga wnioski analizuje by pyska nie strzępić na daremno , By słowo nie było kłamstwem bo to ujma na honorze - To takie coś dawno zapomniane
zatroskany2019.10.5 19:26
Człowieku tej kobiety się to nie tyczy... masz kompleksy
Jack Em2019.10.5 17:21
A czarni ludzie z natury pracowici i miłosierni :-))))) :-))))) lewe debile :-)
KKK2019.10.5 17:02
Prosimy wszystkich czytelników i komentatorów o ignorowanie sku-rwiela (powyżej), który wabi się "dzielnicowy". Ten przygłup kasuje pinądze od PO i będzie robił hejt tak długo jak będą mu płacić ! Ten osobnik to typowy upierdliwy wsiak, psychicznie chory. Prosimy nie czytać i nie komentować jego wypocin. Prosimy go ignorawać i przechodzić do swoich komentarzy !!! Napisaliśmy już petycję do moderatora Blogu o indentyfikację jego IP numeru, odnalezienie danych personalnych i blokadę czy ewentualne ukaranie tego szczocha.
katolik2019.10.5 16:59
A śmierdzący katolik nie dosyć że rasista to do tego homofob i zboczeniec!
kamila2019.10.5 17:14
twoja matka nie dosc ,ze dziwka to jeszcze cuhnie ubeckimi fekaliami....
arbiter elegancji2019.10.5 17:40
Po polsku "cuhnie" piszemy inaczej chłopcze.
29.02019.10.5 22:40
LECZ SIE PSYCHOLU . ZUPELNIE MASZ JUZ ODLOT ,PO 13 TO BEZ CYSTERNY MALPEK NIE PRZYZEJESZ DNIA . TWOI RASIZM TO MA KORZENIE LEWACKIE ,ODWIEDZ PILNIE LEKARZA NIECH ZAPISZE STERYDY TAKA DAWKA JAK DLA SLONIA ,ONA CI POMOZE
tango2019.10.7 9:50
W końcu ktoś do ciebie zapuka. Możesz spokojnie spać?
2019.10.5 16:56
Chyba Ty...
Konfederata2019.10.5 16:51
— Tato, ale ta gorylica jest niesympatyczna. — Synku, to nie gorylica. To pani Kołakowska.
realista2019.10.5 16:55
Ty Konfederata, ty chyba pochodzisz od innej małpy ?!
KKK2019.10.5 16:50
Prosimy wszystkich czytelników i komentatorów o ignorowanie sku-rwiela, który wabi się "dzielnicowy". Ten przygłup kasuje pinądze od PO i będzie robił hejt tak długo jak będą mu płacić ! Ten osobnik to typowy upierdliwy wsiak, psychicznie chory. Prosimy nie czytać i nie komentować jego wypocin. Prosimy go ignorawać i przechodzić do swoich komentarzy !!! Napisaliśmy już petycję do moderatora Blogu o indentyfikację jego IP numeru, odnalezienie danych personalnych i blokadę czy ewentualne ukaranie tego szczocha.
arbiter elegancji2019.10.5 16:53
"Tego szczocha" ? Niedzielne ciastko już przestało działać? "Napisaliśmy już petycję" My czyli kto? Royal we? "do moderatora Blogu" Do czego?
SzukaWzrokiemRobactwaŻebyPrzetrwać2019.10.5 16:39
Na zdjęciu widzę rekonstrukcję znaleziska kopalnego materiału jednego z wielu przodków białego człowieka. Samica. Lat 26 -28. Puszka mózgowa o pojemności ok. 600 - 650 ccm.
realista2019.10.5 16:58
Cudaku cuchniesz lewakiem tak okropnie że nawet mój kot to wyczuł i prysnął na balkon! No i pewnie też flejtuch z ciebie niczego sobie.Wnioskuję to po tej niechlujnej pisaninie przepełnionej błędami i głupotą.
Reytan2019.10.5 16:39
Ciekawe. Zydom ,chociaz sa Semitami,i Polakom,chociaz sa Slowianami,nadal wciaz chodzi po glowie zludzenie,ze sa Bialym Czlowiekiem.
realista2019.10.5 16:53
Reytan, czemu ty to robisz ?! Przecież ty się ośmieszasz na własne życzenie - przestań !
ff2019.10.5 16:32
gdzie jesteś dzielnicowy do roboty obiboku ... mówią że ponoć pełniący tu dyżur dzielnicowy to ten pajac co pas kozy Trzaskowskiego na wyspie ...
JS2019.10.5 16:59
... chwilowo poszedł jedną kozę zakopać !
kamila2019.10.5 17:12
gdyby nie kopulowal z kozami nie musialby ich zakopywac...