Abp Pizzaballa: Chrześcijanie płacą za napięcia w świecie islamskim - zdjęcie
03.09.19, 18:24(fot. wikipedia/Domena publiczna)

Abp Pizzaballa: Chrześcijanie płacą za napięcia w świecie islamskim

4

Na terytorium naszej diecezji nie było Państwa Islamskiego, ale doświadczamy konsekwencji problemów, które ono ze sobą przyniosło, wśród nich, chociażby, ponad 3 miliony uchodźców w Jordanii. Cały Bliski Wschód przeżywa epokowe zmiany, które się jeszcze nie zakończyły. Jesteśmy w fazie długiej i powolnej przemiany, która niesie ze sobą ogromne cierpienia i dotyka wszystkie tutejsze narody. Opinię tę w wywiadzie dla Radia Watykańskiego wyraził administrator apostolski łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy.

Abp Pierbattista Pizzaballa wskazał także na problemy, z którymi borykają się chrześcijanie w Ziemi Świętej.

Bliski Wschód przeżywa ogromne zmiany

“ Chrześcijanie odgrywali zawsze bardzo ważną rolę w życiu wszystkich krajów Bliskiego Wschodu. Problemy emigracyjne zmieniają kraj po kraju. Szczególnie jest to widoczne w Syrii i Iraku, gdzie miała miejsce i toczy się jeszcze, w jakimś sensie, ta okrutna wojna. Inna jest sytuacja w Jordanii i Palestynie czy w Ziemi Świętej, ale tam problemy związane z ekonomią są bardzo poważne obok oczywiście problemów o charakterze religijnym - podkreślił abp Pizzaballa.

- Cały Bliski Wschód przeżywa ogromne zmiany i nie są to zmiany tylko o charakterze militarnym, związanym z wojnami, ale także kulturowym. Mówi się więc coraz więcej o obywatelstwie, prawach nie tylko dla chrześcijan, ale także wewnątrz świata islamskiego. Chrześcijanie więc płacą za konsekwencje napięć w tym świecie. Nie pozostawiamy jednak na boku naszych problemów, które są poważne, przede wszystkim te związane z emigracją. -dodał

Mówiąc o wyzwaniach, przed którymi stoi tamtejsza wspólnota chrześcijan, abp Pizzaballa wskazał na duszpasterstwo młodych, którzy Kościół postrzegają często jako instytucję odległą i skostniałą, a także na potrzebę pogłębionej katechezy i formacji kapłanów.

Paweł Pasierbek SJ – Watykan

vaticannews.va

Komentarze (4):

andrzejhahn32019.09.4 14:27
kosciol katolicki jest to zbrodnicza organizacja i powinien zostac jak kazda takowa organizacja zdelegalizowany
Jarek2019.09.3 18:32
Chrześcijanie z Bliskiego wschodu uciekli. Uciekali na wszystkie strony, między innymi do Kapadocji i dalej. Jordania zawsze była islamska, dzięki Królowej Ranii, chrześcijanie nie są prześladowani aż tak. A, że w Jordanii nie lubią państw zachodu? Za co? Za to, że ktoś zdecydował po II WŚ, aby zabrać im część terytorium na utworzenie państwa Izrael.
Jarek2019.09.3 18:27
No to przybędzie świętych, o co to larum.
Lech Keller-Krawczyk2019.09.3 18:26
znowu jakieś pierdyolenie gościa ubranego jak 'Drag queen'