Abp Marek Jędraszewski: Przed Polską stoi wielkie zadanie obrony Europy - zdjęcie
04.02.19, 10:45fot. Joanna Adamik, Archidiecezja Krakowska

Abp Marek Jędraszewski: Przed Polską stoi wielkie zadanie obrony Europy

26

- Zwracamy się dziś z gorącą modlitwą do Patrona Waszej parafii – św. Stanisława Biskupa i Męczennika, który dla Ewangelii oddał swoje życie, przyczyniając się do tego, aby dla kolejnych pokoleń Polaków stać się siłą, nadzieją na odnowę i nieustającym wspomożycielem we wszystkich naszych problemach - mówił arcybiskup Marek Jędraszewski podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 25-lecia parafii w Kościele św. Stanisława BM w Krakowie-Kantorowicach.

Metropolitę przywitał proboszcz – ks. Jan Krzyżowski, który podziękował za przyjęcie zaproszenia na uroczystość i poprosił o modlitwę w intencji parafii i parafian.

W homilii, arcybiskup odwołał się do, usłyszanej podczas Liturgii Słowa, Ewangelii, w której Jezus rozmawia z Żydami w synagodze w Nazarecie. Dialog między Chrystusem a mieszkańcami Jego rodzimej miejscowości składa się z czterech części: zwiastowania, pytania, wyjaśnienia i decyzji. Zbawiciel oznajmia, że jest oczekiwanym i zapowiadanym przez proroków Mesjaszem. Nazarejczycy poddają w wątpliwość słowa Jezusa, a On cierpliwie tłumaczy im, że żaden prorok nie jest mile widziany w swojej ojczyźnie. Ich odpowiedzią jest odrzucenie Chrystusa i Jego zbawczej misji. Metropolita porównał tę scenę do wydarzeń w Nazarecie sprzed 30 lat, kiedy do Maryi przyszedł Archanioł Gabriel, zwiastując Jej, że zostanie matką Bożego Syna.

– To historia tego samego miasteczka i tych samych ludzi. Jedni, nieliczni, jak Przenajświętsza Dziewica, z wielką powagą przyjmują Słowo Boże i chcą je zrozumieć (…) Inna postawa lekceważy i odrzuca Słowo.

Arcybiskup zaznaczył, że w podobny sposób można patrzeć na dzieje Kościoła, który 2000 lat głosi Dobrą Nowinę. Konsekwencją tego faktu jest życie w miłości, o której w swoim hymnie napisał św. Paweł w dzisiejszym II czytaniu.

– Najważniejsza jest miłość, ta która jest cierpliwa, łaskawa, nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą, nie dopuszcza się bezwstydu, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego, nie cieszy się z niesprawiedliwości, a współweseli się z prawdą (…) To zupełnie nowa koncepcja miłości, którą głosi chrześcijaństwo.

Metropolita odwołał się Światowych Dni Młodzieży w Panamie, które upłynęły pod hasłem: „Oto ja służebnica Pańska”. Młodzież zastanawiała się, na czym polega postawa wierzącego chrześcijanina, który słysząc Boże orędzie miłości, stara się zrozumieć, czym różni się ono od ideologii współczesnego świata i decyduje się nim żyć. Arcybiskup podkreślił, że Ojciec Święty nawoływał do tego, aby każdy wierzący od razu odpowiedział na Bożą miłość.

– Moi Drodzy, obchodzicie dziś wspaniały jubileusz 25-lecia parafii (…) Decyzja o budowie świątyni i powstaniu parafii była Waszą konkretną odpowiedzią na Ewangelię Miłości. Byliście przekonani, że nie można jej odrzucać i stawiać pod korcem.

Na zakończenie metropolia zachęcał do trwania w postawie Maryi, która wsłuchiwała się w Boży głos i zdecydowanie odpowiadała na Jego wezwanie. Zaznaczył, że w czasie, kiedy Europa radykalnie odcina się od swoich chrześcijańskich korzeni, potrzeba jednoznacznego świadectwa wiary i miłości. Dodał, że Prefekt Kongregacji Kultu Bożego mówił mu, że przed Polską stoi wielkie zadanie obrony chrześcijańskiej Europy.

– To nie hasło, ale treść życia, które mamy realizować za przykładem Matki Najświętszej.

Kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika wzniesiono w Kantorowicach w latach 1985-90. Świątynię, należącą wtedy do parafii w Raciborowicach, poświęcił w 1989 roku biskup Kazimierz Nycz. Parafię w Kantorowicach erygowano w 1994 roku. W głównym ołtarzu znajduje się obraz Apoteoza św. Stanisława, nad którym umieszczono krucyfiks z XVII w., a w oknie nad wejściem – witraż św. Jadwigi.

Joanna Folfasińska | Archidieecezja Krakowska

diecezja.pl

Komentarze (26):

MARIANKOWALSKI2019.02.4 21:33
WASZA EKSELENCJO! Kto ma dać nam broń.Dukający ksiądz z kartki czytający że należy kochać BOGA inie grzeszyćApo wyjściu kościłakolega mówi że właściwie to wszystkie religie są tożsame.Nie słyszałem homili natemat wyższości naszej relligi.Dlaczego czcimy MATKĘ BOSKĄ itp,itp...Należy na nowo zredagowacEWANGELIĘ,aby mowiła językiem naszych czasów.Pogaństwo było bardziej wierzące i bojące sie bogów. Dlaczego,przynajmniej w dekanacie nie ma biblioteki katolickiej z Jean Frossardem,Messorim, Jean Gitton"em itp,itp....Te książki znikają z ksiegarń a w biblotekach ich nie ma.Dlaczego biskup w czasie wizyty duszpasterskiej wygłosi EKS KATEDRA mówkę i znika na suty obiadek.A może by porozmawiał zwiernymi,jakie mają problemy z wiarą, zproboszczem!
POLAK 2019.02.4 14:08
PRECZ LEWACKIE TROLE Z FRONDY
edi2019.02.4 14:02
WSPANIAŁY KAZNODZIEJA - DZIĘKUJĘ ZA KOLEJNE WAŻNE I PROFETYCZNE SŁOWO
anonim2019.02.4 13:55
Kiedy cytuje się cytującego, to wypada wskazać autora, a nie cytującego. Warto też, by w treści jasne było, że wniosek, nie pochodzi ani od autora cytatu, ani tego, który go przytoczył, ale od redakcji. A kazanie i ewangelia, dotyczyło tego, że Jezus wbrew oczekiwaniom, zignorował podział narodowy i za to miał zostać skazany. Dobrze byłoby, by Polacy nie wcielali się w skórę "nowych Żydów", ale w przyjęli optykę Jezusa - daleką od troski własnego narodu.
Lech Keller-Krawczyk2019.02.4 13:54
Nazywam sie Lech Keller-Krawczyk jestem gejem i Żydem. Przez całe życie ukrywałem się ze swoją seksualnością. Dopiero Biedron dodał mi odwagi. Ten inny gej tu na blogach należy do tych chamskich homoseksualistów; obrzydliwych fizycznie.
Stanisław znad Dunajca2019.02.4 13:09
Do wojującego atesty i bezwstydnego geja! Jak sobie wyobrażasz Polski bez około 90 procent społeczności, bo są katolikami i członkami Kościoła? Taką "Polskę" już mieliśmy. Był nią... Komitet Centralny PZPR!
Polak Ateista Dumny Gej2019.02.4 13:31
Stasiu nie piernicz, podzielających katoideologię jest 30%, z czego max 5% ją stosujących w życiu prywatnym. Ja też jestem ochrzczony, jestem w twoich "90%" Stasiu :D
Jahu2019.02.4 13:41
Podzielających lewohomo ideologie jest 0,1% także jako homo jesteś w d...
Polak Ateista Dumny Gej2019.02.4 15:26
Zonk. Ponad połowa Polaków jest za wprowadzeniem związków partnerskich :)
waldi2019.02.4 13:02
panie jedraszewski Europa sama się obroni, ale jest pytanie kto obroni POLSKE
Stanisław znad Dunajca2019.02.4 13:15
Jesteś pewny, że Europa się obroni, naprawdę? Nie zauważasz w niej destrukcyjnych procesów? Sam minister francuski /.../ życzy sobie, by w Europie zintensyfikować aborcję dla przyjęcia więcej migrantów islamskich! To uratuje Europę?
PałacBiskupaMagazynemKrochmalu2019.02.4 12:56
Obrona przez nauką i oświatą, żeby klecha nadal był panem życia i śmierci? To już se ne vrati, panie ładny w złotym opakowaniu. Oczywiście jeszcze będziecie bronić się w pałacach, wczepieni upierścienionymi pazurami w fotele, ale oderwiemy was, oderwiemy wspólnym wysiłkiem... I puścimy w lot. Przez okna. I który ma rzeczywiście jakieś bliższe znajomości z pambukiem, tego anieli - choćby i najbardziej odęty był od nieumiarkowania i pychy - uniosą żywcem w niebiosa. A który pierdoły pociska, że pambuka jest pełnowartościowym plenipotentem, ten marnie skończy na bruku podpałacowym, bo trudno od pambuka oczekiwać, żeby w uzurpatorach i figurantach samozwańczych miał upodobanie.
Wojtek Polak2019.02.4 13:16
nie strasz nie strasz bo się zes.... tak się boimy lewackiej ochlokracji że już kupujemy walizki żeby się móc jak najszybciej pakować.ha ha ha
Prawy2019.02.4 11:58
Obrona przed wiedzą i nauką, to generalnie atak na Europę, atak na człowieka. Przez wieki byliśmy terroryzowani przez kościół i zabobony. Chrześcijaństwo jest dziś ponad 500 lat starsze niż Islam i nie jest już tak agresywne. Walczmy o świeckość państw, ale nie bójmy się mówić źle o Islamie, religii, która wciąż mentalnie tkwi w średniowieczu.
anonim2019.02.4 11:45
Ciekawa była historia cudu w Kanie Galilejskiej, Maria wiedziała, że przyszedł czas, a Chrystus jeszcze nie!
Polak Ateista Dumny Gej2019.02.4 11:02
Przed Polską stoi zadanie sprowadzenie kościoła katolickiego do tego czym w zasadzie jest - sektą,pozbawioną wpływu na sprawy państwa świeckiego, która nie ma prawa ingerować w życie ludzi wolnych od religii, ani wszystkich tych, którzy kierują się w swoim życiu wartościami prodemokratycznymi i prawami człowieka.
Zbychu2019.02.4 11:22
Nie pal tego, to ci szkodzi
anonim2019.02.4 11:23
"... którzy kierują się w swoim życiu wartościami prodemokratycznymi i prawami człowieka." Powinno być: "...i prawami członka." Taka mała errata:)
Polak Ateista Dumny Gej2019.02.4 11:37
Cierpisz na syndrom niedopchnięcia. Znajdź faceta!
Wojtek Polak2019.02.4 12:00
demokracja i rządy, prawa ty nie masz pojęcia ani o rządach prawa ani o demokraci .tobie się wydaje że rządy prawa albo demokracja to ''róbta co chceta'' .ty uważasz że grupka zboczeńców i dewiantów może narzucać swoje zboczenia reszcie.ale człowiek który używa du...y zamiast głowy tak ma odwraca wszystko do góry du...ą
Polak Ateista Dumny Gej2019.02.4 12:31
Następny przygłup z obsesją analną, który uważa, że ślub dwóch gejów zniszczy jego heteryckie małżeństwo :)
Wojtek Polak2019.02.4 13:06
następny przygłup który uważa że dwóch pederastów tworzy jakkolwiek małżeństwo. widać że co niekturym nie tylko w głowach ale i w du...ch się poprzewracało.
ZERR02019.02.4 13:17
Oczywiście, że zniszczy instytucję małżeństwa. Po to się na chama wprowadza te patologie, żeby normalni ludzie czuli się sprowadzeni do poziomu bydła, gojów albo gejów.
ZERR02019.02.4 13:08
Precz ze 'świeckim państwem', ingerującym i łamiącym nasze niezbywalne prawa człowieka i obywatela. Precz z teofobiczną indoktrynacją
kosa2019.02.4 14:03
Zacznij myśleć głową nie odbytem
edi2019.02.4 14:19
a z czego jest DUMNY gej ??