Abp Marek Jędraszewski: Nasz polski naród będzie trwał, a wraz z nim będzie trwał Chrystusowy Kościół - zdjęcie
19.01.20, 16:00Fot. Archidiecezja Krakowska Biuro Prasowe via Flickr

Abp Marek Jędraszewski: Nasz polski naród będzie trwał, a wraz z nim będzie trwał Chrystusowy Kościół

85

Sięgając dzisiaj naszą pamięcią historyczną do wielkiego wydarzenia sprzed siedmiu wieków, a równocześnie, ożywieni chrześcijańską nadzieją, wybiegając myślą w nieznaną nam przyszłość, wierzymy niezłomnie: nasz polski naród będzie trwał, a wraz z nim będzie trwał Chrystusowy Kościół, do którego przynależność od chwili Chrztu jest naszą chlubą i radością – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w katedrze wawelskiej podczas Mszy św., którą sprawował z okazji 700-lecia koronacji Władysława Łokietka. Eucharystię koncelebrowali kard. Stanisław Dziwisz, bp Jan Zając i bp Jan Szkodoń. Uroczystość poprzedziło bicie dzwonu Zygmunt.

20 stycznia 1320 roku w katedrze na Wawelu w Krakowie arcybiskup gnieźnieński Janisław koronował Władysława Łokietka na króla Polski. W przededniu 700. rocznicy koronacji, abp Marek Jędraszewski odprawił Mszę św. w intencji króla. W wygłoszonej homilii przypomniał, że historia Kościoła wyznaczona jest przez ludzi, którzy uwierzyli w prawdę o Jezusie Chrystusie, Bożym Synu. – Są to dzieje ludzi, którzy na wzór Chrystusa w sakramencie Chrztu świętego zostali namaszczeni Duchem Świętym. W sposób szczególny są to dzieje biskupów, Bożych pomazańców, przeznaczonych do potrójnej misji w Kościele: nauczania czyli głoszenia Ewangelii, uświęcania i rządzenia poprzez służbę miłości. W Średniowieczu i aż po czasy nowożytne były to także dzieje chrześcijańskich królów, których uroczystość koronacji była nierozerwalnie złączona z namaszczeniem olejem Krzyżma świętego – zauważył i zaznaczył, że sakra, nawiązując do starotestamentalnej tradycji namaszczania królów izraelskich, czyniła z władcy Bożego pomazańca, a także zobowiązywała go do obrony i szerzenia wiary chrześcijańskiej. – Do tych właśnie zadań odwołała się suplika z czerwca 1318 roku, uchwalona na wiecach w Sulejowie i w Pyzdrach, skierowana do papieża Jana XXII, w której proszono go o wzmocnienie państwa polskiego poprzez odnowienie królewskiej godności w Polsce i ustanowienie króla w osobie księcia Władysława Łokietka, wskazując jednocześnie na zagrożenia płynące dla chrześcijańskiej Polski ze strony tatarskich i innych pogańskich sąsiadów – przekonywał metropolita.

Koronacja Łokietka, kończąca okres trwającego 182 lata rozbicia dzielnicowego, miała miejsce 20 stycznia 1320 roku, w liturgiczne wspomnienie dwóch świętych rzymskich męczenników Fabiana i Sebastiana. Władysław zmienił dotychczasową tradycję i wybrał na miejsce sakry królewskiej nie Gniezno, lecz Kraków. Od tego czasu kościołem koronacyjnym stała się katedra na Wawelu, gdzie szczególnie czczono św. Stanisława. Urosła również ranga samego Krakowa – dla Łokietka Kraków łączył się ze wspomnieniami pobytu na Wawelu, gdy jeszcze jako mały chłopiec był wychowywany na dworze księcia Bolesława Wstydliwego i jego małżonki św. Kingi. Z Krakowem związana była również postać biskupa Wincentego Kadłubka, autora „Kroniki polskiej”. W swoim dziele przekazał on potomnym wizję polskości jako syntezy republikańskiego Rzymu z chrześcijańskim ładem moralnym. Arcybiskup dowodził, że spadkobiercą tej idei był Władysław Łokietek. Całość dopełniała historia św. Stanisława, z którą wiązała się zapowiedź zakończenia rozbicia dzielnicowego. – Czy 20 stycznia 1320 roku, koronowany na władcę Polski książę Władysław Łokietek mógł nie mieć świadomości tego, że w jego osobie spełnia się zapowiedź związana z cudownym scaleniem poćwiartowanego ciała św. biskupa Stanisława? – pytał metropolita.

Arcybiskup przypomniał, że 600 lat po koronacji Łokietka, 15 sierpnia 1920 roku, Polska ponownie musiała zmagać się z obroną swojej tożsamości. Cud nad Wisłą był kolejną udaną próbą scalania i wewnętrznego jednoczenia kraju. W tym trudnym czasie przyszedł na świat Karol Wojtyła, który już jako kardynał, w 1974 roku napisał poemat, będący wykładnią tego, czym jest ojczyzna. – To dzięki niej – pisał o sobie kardynał Wojtyła – wyrażał on siebie, w nią się zakorzeniał i z niej się wyłaniał. Wyłaniał się zatem między innymi także z biskupa Kadłubka, swego poprzednika na krakowskiej biskupiej stolicy, z jego stawiania na szczycie życia społecznego właśnie ojczyzny, będącej szczególną wspólnotą języka, ziemi, historii i kultury, a nade wszystko wolności, którą „stale trzeba zdobywać, bo nie można jej tylko posiadać. Przychodzi ona bowiem jak dar, utrzymuje się poprzez zmaganie. Dar i zmaganie wpisują się w karty ukryte, a przecież jawne” (…). Kardynał Wojtyła wyłaniał się zatem także z Łokietka, króla o „niezłomnej i zwycięskiej ostatecznie nadziei”, który nigdy nie zgodził się na słabość i który ostatecznie doczekał dnia swej koronacji – mówił metropolita.

Arcybiskup wskazał na jeszcze jedno wielkie wydarzenie, które będzie obchodzone 7 czerwca – na beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. – Święty Jan Paweł II nazwał go Prymasem Tysiąclecia. W świadomości Polaków zapisał się on jako prawdziwy Interrex, który zwycięsko prowadził nasz naród przez najtrudniejsze lata komunizmu – powiedział i zacytował słowa kard. Wyszyńskiego wygłoszone podczas uroczystości Millennium Chrztu Polski: „Wielki to bowiem dzień, gdy lud ochrzczony, świadom swej dziesięciowiekowej drogi, głosi dzisiaj Bogu w Trójcy Jedynemu przez Maryję Wspomożycielkę i przez świętych Patronów polskich swoje wielkie Te Deum. (…) Gdy mamy już za sobą historyczne wspomnienia i rozważania, trzeba z tego Ostrowia Tumskiego, sprzed Bazyliki Archikatedralnej Poznańskiej, spojrzeć ku miastu, ku przyszłości, ku wiekom, które idą. Będą bowiem umierali Polacy, ochrzczeni przez Kościół i umocnieni Bożymi darami, ale Naród będzie trwał. Naród wejdzie w nieznaną przyszłość, a z Narodem Kościół, który w Chrystusie Panu jest z nami po wszystkie dni aż – jak wierzymy – do skończenia świata”. – Sięgając dzisiaj naszą pamięcią historyczną do wielkiego wydarzenia sprzed siedmiu wieków, a równocześnie, ożywieni chrześcijańską nadzieją, wybiegając myślą w nieznaną nam przyszłość, wierzymy niezłomnie: nasz polski naród będzie trwał, a wraz z nim będzie trwał Chrystusowy Kościół, do którego przynależność od chwili Chrztu jest naszą chlubą i radością – zakończył.

Po Eucharystii i po odśpiewaniu litanii do świętych krakowskich arcybiskup poprowadził modlitwę za króla Władysława Łokietka przy jego sarkofagu. Rocznicową liturgię pierwszej wawelskiej koronacji poprzedził wykład prof. Krzysztofa Ożoga. Natomiast na Zamku Królewskim na Wawelu otwarto wystawę „Skarby epoki Piastów”, która prezentuje wybitne zabytki złotnictwa oraz klejnoty pochodzące z okresu panowania dynastii Piastów.

Diecezja.pl

Komentarze (85):

Mól sutannowy2020.01.20 17:46
Jak długo naród polski będzie trwał tak długo Kościół będzie na nim pasożytował.
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2020.01.20 16:47
Kościół rzymskokatolicki pasożytuje na narodzie polskim.
Sbecja2020.01.20 3:15
Warto zauważyć ,że JE Jan Zbigniew Potocki intronizował na Króla Polski Jezusa Chrystusa w Kirach k/Zakopanego tym samym wypełnił śluby Narodu polskiego Szkoda ,że w reżimowych mediach przemilczano to doniosłe wydarzenie ,a nagłaśnia się jakiegoś egzorcystę - samozwańca Browna czy Brauna z piekła rodem i Kaję czy Hasię Godek z gadzinówki-Dziennika Zachodniego
Szatan (pisane z wielkiej litery)2020.01.20 9:18
a kto to jest ten Zbigniew Potocki?
anonim2020.01.20 11:03
Czy wiadomo co na to Jezus?
Yoshka2020.01.20 12:22
Zaraz po intronizacji Maryi na królową Polski zaczęły za to bałwochwalstwo spadać na nas plagi. Jeszcze w tym samym roku przyszli Szwedzi i potop szwedzki cofnął nas w rozwoju o ponad stulecie, nie mówiąc o osłabieniu militarnym, potem papież przy użyciu swojej nuncjatury i biskupów zlikwidował nasze państwo pierwszym w historii rozbiorem Polski. Potem dostaliśmy jeszcze 2 wojny światowe i jak widać niczego to nas nie nauczyło. Ciekawe co teraz Bóg na nas ześle.
Renata2020.01.20 0:56
Polecam obejrzeć https://youtu.be/jEtCC8txXOI cz.1 i https://youtu.be/uGPslgl0OJU cz.2
Waldi2020.01.19 22:16
Można utracić człowieczeństwo jak w krajach zachodnich, gdzie nie liczy się małżeństwo, rodzina, wspólnota, gdzie nie obowiązują żadne zasady moralne, gdzie zwierzęta mają odruchy ludzkie a ludzie zwierzęce, ale wtedy ludzkość będzie wymierała. Będą walczyć o kornika, o gwałcone krowy, będą w imię zielonej ideologii niszczyć życie człowieka, niszczyć podstawy kultury, chrześcijaństwo. Bardzo ważne, Polska pomna swej historii nigdy nie podda się temu najnowszemu totalitaryzmowi.
ect2020.01.19 22:38
Słuszne spostrzeżenie.
Etc.2020.01.20 9:45
Jeszcze twoja "troska" o naturę i "krowę i kornika" sprawią, że Twoje dzieci/wnuki umrą z głodu i pragnienia.
Atheisten sind dumm - A. Einstein2020.01.19 20:55
"Ich möchte wissen, wie Gott diese Welt geschaffen hat. Ich möchte Seine Gedanken kennenlernen; der Rest ist nicht wichtig." - Und dann flüsterte er: Atheisten sind dumm.
Albert Einstein2020.01.19 20:59
Słowo Bóg jest dla mnie niczym innym, jak tylko słowem i wytworem ludzkich słabości, Biblia zaś to zbiór znakomitych, ale raczej prymitywnych legend, które są ponadto dość dziecinne. Żadna interpretacja, niezależnie od tego, jak subtelna, nie może (dla mnie) tego zmienić. Dla mnie żydowska religia jest, podobnie jak wszystkie inne religie, wcieleniem prymitywnych i dziecięcych przesądów.
Atheisten sind dumm - A. Einstein2020.01.19 21:26
Die einzige Frage ist: Kreation oder elegantes Design? Gott will es so, meine Liebste dümmste Atheisten.
ect2020.01.19 21:27
Dla Ciebie może tak być, co nie znaczy, że dla nas jest równie prymitywnie jak dla Ciebie. Mam nadzieję, że kiedyś poznasz więcej.
Atheisten sind dumm - A. Einstein2020.01.19 21:41
Skonczyl ci sie zasob cytatow Einsteina? Poczytaj jego biografie i dowiesz sie dlaczego on uwazal ateistow za idiotow.
ect2020.01.19 21:46
Nie cytuję Einsteina. Chyba źle rozumiesz mój komentarz.
Atheisten sind dumm! - A. Einstein2020.01.19 21:53
Atheisten sind dumm! - A. Einstein
ect2020.01.19 22:36
Atheisten kennen keinen Gott.
Albert2020.01.20 10:31
To przeczytaj. Oczywiście nie mówię nawet o tym, że w oryginale, bo nie ogarniasz niemieckiego nawet w stopniu absolutnie podstawowym ("sprechen du Deutsch). Przekład na polski wystarczy, żeby się przekonać, jak bardzo się ośmieszasz takimi stwierdzeniami. Oczywiście jeśli cokolwiek z takiej książki zrozumiesz, w co bardzo wątpię. Krótko mówiąc, "Atheisten sind dumm" to jedynie twoje urojenie. Einstein nigdy takich słów nie napisał, ani nie wypowiedział.
Darek2020.01.19 22:51
Odpowiadasz na cytaty z Einsteina, no przykro mi ale Einstein chyba nie odpowie.
Sbecja2020.01.20 3:17
Einstein był kobietą teraz tylko Św Edit Stein
Śmieje się z religii 2020.01.19 19:10
W historii świata mnóstwo było różnych wierzeń i wszystkie poupadały. Katolicyzm, islam, judaizm - te religie tez czeka koniec, ale to na pewno nie będzie koniec świata tylko kolejna epoka w dziejach. Taka jest kolej rzeczy.
ZERR02020.01.19 19:45
W tym momencie upada najbardziej zbydlęcone zw wszystkich wierzeń - humanizm laicki. Upadek jego będzie wielki, a jego truchłem pożywia się ludy azji i afryki.
ect2020.01.19 20:31
Tak Ci się wydaje śmieszku. Jak bardzo się zdziwisz, gdy po śmierci zaśmieje się ktoś z Ciebie zimnym, pełnym nienawiści głosem, "bo taka jest kolej rzeczy" jeśli się nie nawrócisz. Smutne to, ale prawdziwe.
stan2020.01.19 18:52
Małopolska może tak, ale Warszawa? Przecież tam kuria zmusza kapłana, który troszczy się o należytą cześć dla Najświętszego Sakramentu, do przepraszania pseudokatolika Hołowni, który zaprzecza nauce Jezusa, a żąda, by podać mu Krew i Ciało Chrystusa. Kuria pod obecnym zarządem sieje zamęt w umysłach wiernych, a innych zraża do takiego duchowieństwa. Arcybiskup nie wie, że grzech publiczny popełniony przez osobę ubiegającą się o najwyższy urząd w państwie powinien być publicznie odwołany? Wtedy można mówić o spełnieniu warunków spowiedzi. Przecież ten człowiek strasznie mnie i innych wierzących zgorszył i stał się powodem mojego grzechu. Niestety, tak nam brakuje wyrazistych hierarchów, a zwłaszcza Prymasa Polski. A najbiedniejsza jest Warszawa.
ect2020.01.19 20:34
Nic dziwnego, część biskupów nosi tylko polskie nazwiska, stąd brak troski i zaangażowania w sprawy Kościoła i Polski.
Człowiekwprawdzie2020.01.19 18:31
Polecam film : https://gloria.tv/post/6vonZhCJuweD4F2ns47EuynBJ
Sebastian2020.01.19 18:27
Arcybiskup zapomniał o jeszcze jednej koincydencji. 20 stycznia mam imieniny, co wobec powyższych faktów nie jest przypadkowe !
JS2020.01.19 18:21
Nic nie jest dane na zawsze. Trzeba na tej ziemi różnymi sposobami walczyć o życie i wiele państw, jak np. Niemcy walczą z innymi narodami łupiąc je a okresowo mordując. Ale czy byt jest najważniejszy ? Zbawienie od czegoś o wiele gorszego niż najgorsze rzeczy na ziemi, jest najważniejsze. Polska przetrwa nadchodzące wstrząsy jakich świat nie widział, o ile hierarchowie i władze świeckie posłuchają Słów Pana Jezusa skierowanych do Rozalii Celakówny. Niby tak nie wiele potrzeba ale poprzeczka wydaje się być jak na razie nieosiągalnie wysoko zawieszona. Czy uda nam się ją przeskoczyć ? Może wtedy jak na Warszawę spadnie bomba atomowa, Polska ucierpi fizycznie i zginie nieprzychylna intronizacji część hierarchów i władz, ocalała reszta otrzeźwieje i zrozumie, że cały naród może zginąć, wtedy intronizują Jezusa na Króla Polski ? Króluj nam Chryste Pozdrawiam
SługaKRK2020.01.19 18:17
Cały współczesny dobrobyt (oczywiście wykluczając wszelkie ideologie materialistycznie marksistowskie i neomarksistowski genderyzm)został wybudowany na wartościach katolickich . Teraz ludzie zaślepieni dobrobytem zapomnieli komu zawdzięczają całe to dobro , mają gdzieś swoją historie i ludzi którzy wkładali ogromny trud wewnętrzny w walke ze swoimi grzechami i słabościami . Dzisiejsze pokolenia chcą absolutnej wolności , a tylko Bóg jest absolutnie wolny , bo jest absolutnie wolny od zła . A człowiek bez Boga , bez Sakramentów i Łaski uświęcającej do niczego dobrego nie jest zdolny , przeważnie do nienawiści do kościoła i katolików . Dziś ludzie w swym zaślepieniu bezrozumnym myślą że w niebie żyją i że są święci pomimo grzeszenia i nie uznawania koscioła , zachowują się jak mordercy własnych rodziców którzy dali im wszystko i sobie wszystko przypisują , lub jak ktoś kto zje dobre owoce z drzewa a potem postanawia wyciąć drzewo z korzeniami . W każdym środowisku znajdą się dobrzy i źli , ale najczęściej z całego kościoła robi się siedlisko zła co jest diabelską nielogiczną ngeneralizacją
PancerCrystal2020.01.19 18:30
"Cały współczesny dobrobyt zastał wybudowany na wartościach katolickich". Nie. Został zbudowany na wartościach humanistycznych wbrew KK który zawsze był przeciwny rozwojowi, prawom człowika i humanizmowi (patrz średniowiecze). Musisz się dokształcić. Pozdrawiam.
ZERR02020.01.19 19:40
Tak. Współczesny dobrobyt, zbudowany po zniszczeniach wojennych, wypracowały społeczeństwa chrześcijańskie, religijne w stopniu dla was, nieudaczników, niepojętym. I ta Europa była liderem całego świata. Dzisiaj, gdy do żłoba dopchało się pokolenie mega-frajerów i popaprańców lewackiego buntu 68, Europa zanika w szybkim tempie, a o roli lidera dawno już zapomniała.
Niejestemrobotem2020.01.19 21:38
Społeczeństwa, które odbudowywały się po wojnie to: komunistyczny ZSRR, zawsze twierdziliście, że komunizm jest ateistyczny, a teraz twierdzicie, że jednak chrześcijański, hmmm... Zachód zaś odbudowywał się za pieniądze USA. Nie przeczę, że ówczesne społeczeństwa włożyły ogromny trud i wysiłek, ale nie była to zasługa chrześcijaństwa, ani chrześcijańskich wartości, a potrzeba czasów. Później zaś dobrobyt zapewniły wartości humanistyczne, równości, otwartości, współpracy, wolności. Okazało się niestety, że takie społeczeństwa mają istotną wadę: nie są przystosowane do przyjmowania dużej ilości osób nie podzielających tych wartości. Szczególnym problemem są tu fanatycy religijni. I teraz to szkodzi Europie. Co nie zmienia faktu, że kultura europejska, zdołała dość szybko po wojnie osiągnąć więcej niż wciąż pozostające pod dominującym wpływem katolicyzmu kraje ameryki południowej do tej pory. Wiara definiuje mniej niż się wydaje, zarówno dla poszczególnych ludzi jak dla całych społeczeństw.
Fakt2020.01.19 18:11
Brawo! Abp Jędraszewski niczym prawdziwy Prymas Polski(prymas się gdzieś ukrywa). Polska i Naród Polski z Bogiem przetrwa
ect2020.01.19 20:29
Prymas Polski ukrywa się duchowo u swoich ziomków, w Polsce jest tylko ciałem.
Suweren2020.01.19 17:54
Poglądy na ten temat jak widać są podzielone. Osobiście skłaniam się ku wizji wyrażonej ostatnio przez p. Terlikowskiego - stopniowa laicyzacja społeczeństwa oraz marginalizacja znaczenia i wpływu wspólnot religijnych, w tym (siłą rzeczy przede wszystkim) Kościoła Katolickiego. Obstawiam, że kiedy ja będę w wieku biskupa, w PL będzie może 40% katolików. No ale pożyjemy - zobaczymy.
ect2020.01.19 20:28
Ja też skłaniam się do pierwszej części opinii Terlikowskiego o stopniowej laicyzacji ale dodam do tego optymistyczne zakończenie o ostatecznym zwycięstwie Chrystusa przez Kościół.
Yoshka2020.01.20 6:09
Już jest w Polsce jedynie 33% katolików. Reszta nawet jeśli figuruje w statystykach to kościoła nawet raz na rok nie odwiedza.
Ateistyczna Kretynizacja Polski2020.01.20 12:57
Marzyciel :)
anonim2020.01.19 17:10
"Jak sobie narysujesz".
ja2020.01.19 17:17
Narysowałem. I co teraz już nie masz nic przeciwko.
anonim2020.01.19 17:18
Nic a nic, z przyjemnością obejrzę inne prace w twoim portfolio.
ja2020.01.19 17:50
Pozdrawiam :-) , cieszę się że bardzo miło i bez obrażania można pożartować na forum
anonim2020.01.19 18:30
A pewnie. https://www.space.com/spacex-crew-dragon-launch-abort-test-success.html
antek.b2020.01.19 17:06
Niedoczekanie!
ja2020.01.19 17:15
"niedoczekanie" czego ? bo nie rozumiem ? Niedoczekanie żeby Polka przetrwała ?
Ateistyczna Kretynizacja Polski2020.01.20 12:55
Chyba twoje :)
ja2020.01.19 16:50
Jeśli Bergolio zaczyna zbaczać na lewo to kościół niemiecki idzie za nim w ciemno, ale kościół polski jedzie dalej prosto i to Bergolio się odrywa od Kościoła. Polska staje się Watykanem świata i to na nas patrzą katolicy co powie biskup z Krakowa królewskiego miasta. To że Polacy emigrowali przez ostatnie 200 lat an cały świat jest planem Bożym, bo nie ma państwa gdzie nie ma jakiegoś Polaka i w trudnych czasach ludzie będa szukać Polaków aby im opowiedzieć o Maryji i naszej kulturze i królestwie Bożym
PancerCrystal2020.01.19 17:16
Musisz wiedzieć że nie ma też państwa gdzie nie ma żadnego Niemca. I Rosjanina. I Chińczyka. I Włocha. I Japończyka. Itd. I co ty na to?
ja2020.01.19 17:21
Nic , co niby ma być. Różnica jest taka że nikt nie będzie szukał w potrzebie Niemca , bo i tak mu nie pomorze, no chyba że szuka jakiś ukradzionych pamiątek z Polski. Nikt też nie poszuka Rosjanina , no chyba że chce coś nielegalnego załatwić, itp.
PancerCrystal2020.01.19 17:44
"pomorze" jest na północy Polski. Znajomość podstawowej ortografii języka polskiego powinna być przymiotem każdego Polaka.
ja2020.01.19 17:56
No tak jak nie ma się nic merytorycznego do powiedzenia to zawsze pozostaje jeszcze czepnąć się ortografii. Przyznaje się czasem mi się literki zamieniają.ale to nie ortografia stanowi o tym kim są Polacy.
PancerCrystal2020.01.19 18:05
Ani też deklarowane wyznanie, jak chceliby katolicy. Co do merytorycznej odpowiedzi, trudno mi sobie wyobrazić że w czasie Apokalipsy ( meteor, mega wulkan itd.) np. miliard Chińczyków szukałoby garstki Polaków zamieszkałych w ich kraju, żeby im opowiadać o Maryji.
ja2020.01.19 20:22
Były już takie przypadki np. w Japonii.
ect2020.01.19 20:22
Nie sądzisz, że masz już obsesję na punkcie papieża? Nie przeczę, że w niektórych kwestiach błądzi, ale religia katolicka nie ogranicza się tylko do błędów, które popełniamy my sami lub inni.
RHQQ22020.01.19 16:47
W skrócie: Kościół będzie trwał i trwa mać! Nie ma za co.
jozef2020.01.19 16:42
Faraon przy tych słowach to już nie jest fikcja literacka, to prawda objawiona.
ja2020.01.19 16:55
Powiedział to co cała Małopolska i Podkarpacie wie od wielu wielu lat, a o czym nie zdaje sobie sprawy cały królewski naród Polski.
PancerCrystal2020.01.19 16:35
Dojenie Polski przez watykan niestety będzie trwało. Przykład. Przeciętne miasto w Polsce. Radni, chcąc pdratować budżet, wystawiają na sprzedaż atrakcyjną działkę. Zgłasza się kilku Polaków chcących zapłacić spore pieniądze za nią. Niestety w grę wchodzi Watykan poprzez lokalną kurię i dzięki ustawie poddańczej wobec kościoła wykupuje działkę za 1% wartości rynkowej. Następnie sprzedaje ją za miliony deweloperowi który stawia tam mieszkania. Efekt? Miasto traci atrakcyjną działkę za bezcen. Kilkadziesiąt polskich rodzin ma pętle kredytową na szyi za marzenia o własnym mieszkaniu. Watykan zarabia miliony nie odprowadzając do polskiego budżetu ani grosza. Jest to sprawiedliwe wg. was, katolików? Pozdrawiam.
ja2020.01.19 17:49
Bzdury gadasz. Pomyliło ci się ze świadkami Jechowymi i ich centralną w NY. W przypadku zakonów i kościołów katolickich w Polsce właścicielem gruntów nie jest Watykan, tylko naród Polski który nie mając możliwości zachować ziemi przed zaborcami , wojna i PRL przekazał ziemię zakonowi. Sytuacja o której mówisz że sprzedaje się grunt za 1% wartości jest spowodowany tym że kościół musiałbyć właścicielem tego terenu i niesłusznie mu go odebrali, więc teraz gdy deweloper chciał zbudować mieszkania to okazuje się że nie jest właścicielem terenu, nie jest nim też gmina, więc aby rozwiązać problem zakłąd a się księgę wieczysta które była zniszczona i sprzedaje się daną nieruchomość dawnemu właścicielowi.
PancerCrystal2020.01.19 17:54
Bzdury to Ty piszesz. Zgodnie z prawem Kościół Katolicki ma prawo do pierwokupu wystawionych przez samorządy RP i Skarb Państwa ziem i nieruchomości na sprzedaż za 1% wartości rynkowej. Powinieneś się dokształcić. Pozdrawiam.
PancerCrystal2020.01.19 17:57
Po za tym to co piszesz w drugiej części swojego postu to jest logistyczny bełkot.
ja2020.01.19 20:11
Co za bzdury. Podaj no ten artykuł. Kościół może handlować ziemią rolną ponieważ posiada jej dużo, a pierwszeństwo pierwokupu ma zawsze duży sąsiad, nie ma to znaczenia że jest to jakiś zakon. Ale 1% wartości dotyczy tylko zwrotu własności niesłusznie odebranej, ostatnio również Zamojscy za 1% wartości odkupili dworek pod Zamościem.
PancerCrystal2020.01.19 20:36
Proszę. Ustawa o gospodarce nieruchomościami z 21 sierpnia 1997 roku art.68.1.6. Przykład. Wykupienie nieruchomości w krakowskich łagiewnikach przez kościół katolicki z 98% bonifikatą kosztowało miasto ok. 3.8 mln straty. Wykupywanie atrakcyjnch działek przez kościół katolicki za 1-2% wartości jest tak powszechny że nie wzbudza już zainteresowania mediów. I oto kościołowi chodzi- można łupić Polskę na rympał. Dokształć się.
Dam2020.01.19 19:47
Nie wstyd ci tak kłamać? Kościół ma prawo wykupu za 1% na "cele sakralne". A że robione są na tym spore wałki to tajemnica poliszynela
R.I.P2020.01.19 18:08
Kto Cie tu trzyma?Jedz chłopie do Francji lub Niemiec , tam katolicyzmu nie ma . Będziesz miał w pakiecie zboczenia , agresywny islam , brak wolności do jakiegokolwiek dobra moralnego za free , jeszcze jak lubisz kolesiostwo i podlizywanie się i wstąpisz do masonerii i będziesz zwalczał Kościół Katolicki to dostaniesz profity a na 33 stopniu przejdziesz na islam jak przysłowiowa chorągiewka na wietrze która nie ma własnego kręgosłupa moralnego tylko ze strachu zrobi to co większość . Nie mówiąc już o wierności Bogu jedynemu Chrystusowi o wierności której można zapomnieć z takim podejściem jak prezentujesz
PancerCrystal2020.01.19 18:23
Jestem Polakiem i chcę mieszkać w Polsce. R.I.P. nie będziesz mnie wyganiał. Nie znaczy to że mam być bezkrytyczny wobec tego jak państwo watykańskie rozkrada mój kraj. Tobie może to się podoba, mnie nie. Dlaczego wy, katolicy tak nienawidzicie tych którzy krytykują rozbestwiony kler?
Niejestemrobotem2020.01.19 21:18
Bo to mój kraj. Wkurza mnie wiele rzeczy w nim to fakt. Ale to wciąż mój kraj. I chcę dla niego jak najlepiej. Wpływy Watykanu sięgają głęboko, ale to też się w końcu skończy!
Ateistyczna Kretynizacja Polski2020.01.20 12:54
Żaden rusek niczego nie zmieni pisząc tu bzdury. To zwyczajnie bez sensu, więc zamiast zdzierać sobie paluchy, spakuj walizy i wracaj do Woroneża, albo innej zapyziałej ruskiej dziury. Żaden z ciebie Polak. Polak nigdy nie występuje przeciw Kościołowi, bo Kościół zawsze był i będzie ostoją Polskości, a twoje pieerdolenie jest ostoją antypolskości i wszelkich bolszewickich rewolucji i ludobójstwa. Jesteś szkodnikiem i pasożytem. Tyle w temacie.
PancerCrystal2020.01.20 14:28
Wg. Ciebie jeżeli krytykuje ciemne interesy kościoła to nie jestem Polakiem? A kim Ty jesteś żeby mnie osądzać? To że Tobie nie przeszkadza złodziejstwo Watykanu w Polsce nie oznacza że innym się podoba. Piszę o rozkradaniu Polski przez watykan dając świadectwo prawdzie. A jak chcesz zobaczyć pasożyta i antypolaka to idź na kazanie np. Jędraszewskiego czy innego Głodzia.
PrzymknąćKleroDziadaWLochuNiechWreszciePości2020.01.19 16:15
Watykański klero-pasożyt pałacowy podczepił się pod jubel koronacji króla polskiego. Pewnie skasuje władze Krakowa na 100 tysięcy za bredzenie i popierdywanie w złotych peniuarach. Setki dzieci z krakowskich sierocińców przez miesiąc będą kładły się spać głodne.
ja2020.01.19 16:53
Warszawa jest stolicą Polski, ale Kraków to stolica Polaków. Tak było przez wieki i tak będzie i teraz.
Suweren2020.01.19 17:46
Mam wrażenie, że niektórzy żyją w jakiejś alternatywnej rzeczywistości. Dlaczego nie Gniezno czy Płock, sprawujące funkcję stolicy KP na długo przed Krakowem? Czy dla mnie jako Mazowszanina stolicą powinien być Czersk? Być może Płock? A może Warszawa?
ja2020.01.19 19:58
Po prostu nie znasz historii , to się zdarza. Kraków był stolicą zanim Poznań stał się ważnym ośrodkiem , na Wawelu stało 7 kościołów murowanych , gdy w Poznaniu był tylko jeden drewniany, Gniezno nigdy nie było stolicą, Gdy Polska się rozpadała na ponad 100 lat Łokietek pozbierał znów nasz raj i znów odrodził jak wcześniej Kazimierz Odnowiciel na skale jaką jest Kraków. I tak jest zawsze gdy Państwo się rozpada co jakiś czas, zawsze odbudowuje się znów operając się na narodzie Lachów i Krakowie.
Suweren2020.01.19 22:36
Najwyraźniej uczyli mnie w szkole innej historii. Zbóje jedne. Ale może jednak przy niej zostanę, zanim dojdziemy do Turbosłowian. Poza tym należałoby może wyjść od tego, ze w tamtych czasach, stolica to rzecz bardzo umowna. Jak i sam naród z resztą.
ja2020.01.19 16:54
Czy ty myślisz że gdyby odebrał wszystkie pieniądze bogatym i dał biednym to biedni stali by się dobrzy i majętni. Naiwniak.
szaleniecBoży2020.01.19 18:10
Kto Cie tu trzyma?Jedz chłopie do Francji lub Niemiec , tam katolicyzmu nie ma . Będziesz miał w pakiecie zboczenia , agresywny islam , brak wolności do jakiegokolwiek dobra moralnego za free , jeszcze jak lubisz kolesiostwo i podlizywanie się i wstąpisz do masonerii i będziesz zwalczał Kościół Katolicki to dostaniesz profity a na 33 stopniu przejdziesz na islam jak przysłowiowa chorągiewka na wietrze która nie ma własnego kręgosłupa moralnego tylko ze strachu zrobi to co większość . Nie mówiąc już o wierności Bogu jedynemu Chrystusowi o wierności której można zapomnieć z takim podejściem jak prezentujesz
Niejestemrobotem2020.01.19 21:42
Czemu wyganiasz Polaków z ich ojczyzny? Niech Watykańscy agenci zostaną usunięci i wygnani, a nie Polacy. Tak będzie lepiej dla kraju i narodu.
Ateistyczna Kretynizacja Polski2020.01.20 12:47
Najpierw trzeba usunąć ruskich agentów, takich jak ty. Żaden Polak nie pisałby takich głupot, więc sprawa jasna. Nie pasuje ci w Polsce? To zapraszam, wypieerdalać!
Niejestemrobotem2020.01.20 16:57
Mam dla Ciebie propozycję. Wybierz się do Polski, zobacz jak myślą i mówią Polacy. To taka propozycja, myślę, że Ci się ten kraj spodoba ;)
Arturo2020.01.19 16:05
Umarli, bardziej niż żywi, są kierownikami narodu - oni ustanawiają naród. Dziedziczność oraz myśli przodków 
Darek2020.01.19 16:49
Ten Naród, jak i cała ludzkość odetchnie jak Jędraszewski zostanie tym kierownikiem, ale przodkiem to raczej nie ma szans, bo on wolał męski pośladki zawsze, czego dowiódł jako manager zespołu Paetz Sex Boys, a z tego nie ma potomków by być dla nich przodkiem.
ja2020.01.19 16:52
Nie uda ci się zamieszać , są czewoni biskupi którzy splamili sięgrzechem homoseksualizmu, ale Małopolska i Podkarpacie to zupełnie inny niezłomny naród Lachów.
kretynom mówię STOP2020.01.19 19:07
Co za kretyńskie twierdzenie. Zreszta pewnie to nawet nie są twoje słowa tylko pochodzą z jakiejs idiotycznej książki. Umarli są kierownikami narodów Haha, czyli co, Hitler jest kierownikiem Niemiec a Stalin Rosjan i powinni kontynuować ich dzieło?
Ateistyczna Kretynizacja Polski2020.01.20 12:43
A co, ślepy jesteś? Czy raczej kretyn?