Abp Głódź: Potrzebujemy otwartych dłoni, nie zaciśniętych pięści - zdjęcie
19.01.19, 14:00zdj. screen TVP Info

Abp Głódź: Potrzebujemy otwartych dłoni, nie zaciśniętych pięści

29

Metropolita gdański, abp Sławoj Leszek Głódź wygłosił homilię podczas nabożeństwa pogrzebowego prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. 

"Oddajemy dziś ostatnią posługę braterstwa, szacunku i uznania śp. prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi, wyrażamy solidarność z jego rodziną i zaświadczamy o jedności naszych serc w obliczu tragedii, której padł ofiarą"- powiedział hierarcha. 

Arcybiskup Głódź wskazał, że zebrani na mszy świętej wyrażają solidarność z najbliższymi tragicznie zmarłego prezydenta, w której uczestniczy również papież Franciszek. Ojciec Święty, za pośrednictwem kardynała Konrada Krajewskiego, Jałmużnika Papieskiego przesłał rodzinie Adamowicza różańce, zapewniając, że "przytula ich do serca i modli się za nich".

"Śmierć brata naszego Pawła, którego dziś chrześcijańskim pogrzebem żegnamy, wstrząsnęła wspólnotą naszego narodu. Zda się ku naszemu miastu, ku ojczyźnie, nadbiegło dramatyczne pytanie Boga z Księgi Rodzaju, skierowane ku Kainowi, zabójcy brata swego: Cóżeś uczynił? Krew brata twego głośna woła ku Mnie z ziemi"- podkreślił metopolita gdański w homilii. To, co zdarzyło się w minioną niedzielę, abp Głódź określił jako "potężny, gwałtowny, niemilknący dzwon na trwogę", który wzywa wszystkich do rachunku sumienia. 

"Do koniecznej przemiany stylu naszego życia, stylu politycznego, wspólnotowego, społecznego, medialnego także. Do definitywnego wyrugowania z polskiej polityki, więcej, z przestrzeni życia społecznego języka pogardy, poniżania, deprecjonowania, odzierania ze czci i godności naszych braci, bliskich, czasem niedawnych przyjaciół"- wskazał hierarcha. 

Duchowny podkreślił, że język nienawiści wypływa "z serc, w których być może wygasł płomień miłości do ojczyzny i do polskiej wspólnoty".

"Wyrasta z niekontrolowanej wiarą sumienia pychy, która jest nieodrodnym dzieckiem pogardy. Tak być nie może! I mówimy stop! Włosi mówią: basta! Stop!"-mówił metropolita gdański. 

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź wskazał, że pycha buduje mury osobności i wzywa do ich obrony, przy czym jest niezdolna do autorefleksji i dostrzeżenia w swoich sercach "braku miłości, imperatywu pokoju, szacunku dla racji i poglądów innych, podważania tego, co jest rezultatem demokratycznych zasad".

Hierarcha jasno podkreślił, że potrzebujemy dziś "braterstwa serc, dłoni otwartych, a nie zaciśniętych pięści".

"Dźwięk tego dzwonu wzywa nas do odbudowy polskiej wspólnoty wedle miary miłości, zaufania, szacunku. Do definitywnego zakończenia recydywy swoistej walki klas, w nowym przebraniu i propagandowym instrumentarium; pamiętanej dobrze przez starsze pokolenie"- powiedział abp Głódź. Jak przypomniał, owa walka klas przyniosła "opłakane owoce społecznych krzywd, konfliktów, destabilizację wspólnoty polskiej wspólnoty". Hierarcha wskazał, że odnosi się to również do próby wyrugowania Kościoła z życia publicznego, mimo iż Kościół nierzadko bywał "mediatorem". 

yenn/Fronda.pl

Komentarze (29):

Ireneusz2019.01.20 14:46
ten pan zapomniał że ma głosić ewangelię .Chce się przypodobać ludziom i sam się wyklucza ze stanu.Głosi przemówienia nie pismo święte.GW na niego nie pluje, a to żle.
xyz2019.01.20 11:36
Dlaczego nikt nie podziękował milionom Polaków za to, że sznując żałobę narodową odwołali zabawy, koncerty i inne uroczystości?
...........2019.01.20 11:41
i szkołom oddalonym o tysiące km od Gdańska, które odwołały zabawy chionkowe, narażając się rodzicom, którzy zamówili już orkiestrę, ciasta. Czy ktoś o tych zwykłych ludziach pomyślał. Nie!!!
Laura2019.01.20 10:37
Pieronek Lemański Boniecki Nycz Głódż to hańba dla polskiego Kościoła.
Bądzmy obiektywni2019.01.19 20:16
Oto fakty nt. sp prezydenta P. Adamowicza. Paweł Adamowicz do aniołów nie należał. Publicznie szerzył i uparcie kwestionował prawo do życia od momentu poczęcia, aż do naturalnej śmierci. Promował parady środowisk LGBTQP+, równocześnie podważając katolicką teologię moralną. Ponadto prezydent Gdańska gorszył społeczność wiernych Kościoła swoim postępowaniem w kwestii uczciwości. Ciążyły na nim zarzuty prokuratorskie, mataczył w kwestii sprawozdań finansowych i kooperował z twórcą piramidy finansowej Marcinem P. Adamowicz uhonorował członka organizacji jawnie stojącej w opozycji do Kościoła i Rzeczpospolitej. Jeden z gdańskich tramwajów nazwał imieniem Adolfa Butenandta. Był to niemiecki biochemik nagrodzony Noblem za odkrycie żeńskiego hormonu płciowego estronu (1929) i jego męskiego odpowiednika – androsteronu. W Gdańsku kontynuował swoje badania, wyodrębniając kolejne hormony płciowe: progesteron (1934) i testosteron (1935). I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie jeden istotny fakt. Adolf Butenandt był nazistą. W listopadzie 1933 roku, jako świeżo upieczony profesor gdańskiej uczelni, podpisał deklarację wierności Adolfowi Hitlerowi, a w 1936 roku wstąpił do NSDAP. W czasie II wojny światowej prowadził szereg badań mających znaczenie dla wojennej machiny hitlerowskich Niemiec. Był również kierownikiem instytutu, który działał na rzecz przemysłu zbrojeniowego. Butentandtowi zarzucano też współpracę z Josefem Mengele prowadzącym w Auschwitz-Birkenau „kuracje hormonalne” na kobietach. Takiego człowieka Paweł Adamowicz uznał godnym upamiętnienia.
GAY Pride2019.01.19 20:47
Bóg zapłać za promowania parad LGBT oraz obronę kobiet przed atakami zygotofilów
bogdanus2019.01.19 22:24
Masz rację ale gdańszczanie dziękują mu za budowę gdańska za ich pieniądze. Mimo że promował kulturę śmierci a nie życia z uśmiechem na twarzy.
antyprawacki bicz2019.01.19 15:13
Tylko, czy dotrze do frondopiSSdzielców?
trucker 2019.01.19 19:05
Do Ciebie nic i nigdy nie dotrze prawomyslny filozofie
Pat2019.01.19 14:54
I jeszcze jedna uwaga.Nigdy wcześniej nie widziałem tylu notorycznych kłamców przystępujących do Komunii.
orgi2019.01.19 14:52
cały czas jest walka o POKÓJ .... teraz zacznie się walka z nienawiścią , tak że kamień na kamieniu nie pozostanie .....
Jan Radziszewski2019.01.19 14:38
Jak można pochować wroga Boga w Kościele a tym bardziej w Bazylice - Pouczenia Pana Jezusa i Orędzia dla Polski, Kościoła, świata wtorek, 15 stycznia 2019 15 i 16 I (po północy) 2018 Pewne upomnienie dla S. i M. Krajskich i innych/ - Tak dziecko, to kolejna inscenizacja. Prezydent Adamowicz nie został zabity. Pouczenia Pana Jezusa i Orędzia dla Polski, Kościoła, świata czwartek, 17 stycznia 2019 16 I dokończenie - Zmyłka złego, 17 I 2019 Jeszcze o inscenizacji śmierci Adamowicza i rzeczach związanych. Chandra. Pan "Lecz tego nie robią. Trumna ma być zamknięta aby społeczeństwo przyzwyczaiło się do kłamstwa i wiele nie żądało. Lecz czas jest krótki. Krótki dla tych, którzy walczą z Bogiem. A Adamowicz walczył z Bogiem. Ja każdemu chcę podać rękę. Lecz musi uznać swe winy i przyjąć pokutę. - To wygląda jednak, Panie Jezu, na walkę agentur. Oto tzw. stronnictwo pruskie uruchomiło swoją agenturę, aby wracać do władzy kontra PiS.
Auferetur Inferunt Insaniam2019.01.19 14:43
Czyli Bóg=PiS ??? Co na to Bóg?
na pohybel!2019.01.19 14:46
mama powinna ci morde zaklajstrować taśmą
Jan Radziszewski2019.01.19 15:00
na pohybel jesteś naiwny + To są, już ostatnie dni przed Oczyszczeniem świata w Potopie ognia i siarki /Łk 17,26-30) co myślisz że ty i Adamowicz lub żydzi i Masoni ujdziecie kary + Diabły będą żywcem wydzierać wam dusze z ciał w ogniu piekielnym tzw. Trzy dni ciemności i nie dalej niż 3337 dni - te które upłynęły od listopada ubiegłego roku + Nawróć się póki czas!!!
Urszula Lipska2019.01.19 19:44
No i ciebie taka sama kara nie ominie. Za nienawiść, za łgarstwa, za urąganie Bogu. Bóg nie potrzebuje takich ludzi jak ty. Pierwszy spłoniesz w ogniu piekielnym.
ela pawłowska2019.01.19 14:36
Zakończył staropolskim "s..dalaj"?
Pat2019.01.19 14:32
Zapomniał dodać głębokie kieszenie otwarte na grosz publiczny, które dominowały wśród żałobników.
Brokrak2019.01.19 14:29
Czy ktoś się poczuwa, że te słowa skierowane są do niego???
Brokrak2019.01.19 14:23
Wszyscy nawołują do miłości bliźniego, otwartych dłoni - nie zaciśniętych pięści a problem jest w zasadzie jeden!!! Nikt nie poczuwa się do tego - że do niego skierowane są te słowa. A wystarczyłaby zwykła uczciwość.
Auferetur Inferunt Insaniam2019.01.19 14:16
Dziś w Gdańsku padło wiele mądrych słów, słów ważnych dla Polski i dla Polaków. W końcu w Kościele padają słowa dobra, słowa o tolerancji, miłości i równości. Gdański Kościół przemówił głosem Chrystusa. Mam nadzieję, że te słowa odnowią oblicze tej ziemi. A jeśli chodzi o frądle to tej nadziei nie mam zbyt dużo. Frądla chyba jednak zostanie w łapach diabła, zbyt dużo tu nienawiści i nietolerancji....
gosc2019.01.19 14:33
Twoja wiara cie zbawi nie twoj czyn, ktory jesli jest pochodzi od Boga, nie od ciebie. My potrafimy tylko zło czynić, jeśli jest inaczej to jest to zasługą Dobrego Boga
Jan Radziszewski2019.01.19 17:38
Co mędrcze nie potrafisz czytać ze zrozumieniem? gdzie tam jest " "Bóg=PiS ???" to Orędzie przekazuje Bóg - co nie rozumiesz słów ? " To wygląda jednak, Panie Jezu, na walkę agentur. ? Oto tzw. stronnictwo pruskie uruchomiło swoją agenturę, aby wracać do władzy kontra PiS. - dalej - Obie formacje szkodzą Polsce, chociaż w inny sposób, z czego bardziej wroga jest ta z której wywodził się niedoszły nieboszczyk. (czyli PO) ? Ale każdy chce władzy, choćby iluzorycznej. Jest to też to co nazywacie korytem gdzie tam masz "Czyli Bóg=PiS ??? " mówiąc wprost - twoja chora wyobraźnia nabija cię w butelkę
trucker 2019.01.19 19:04
Naucz sie czytac a przedewszystkim myslec a nie pajacowac niepowazny czlowieku
bogdanus2019.01.19 14:13
Czynienie humanitarnego dobra bez ewangelii jest oszustwem. Jest to sposób szatana na wprowadzanie zamieszania pojęć, kłamstwa z prawdą.
A2019.01.19 14:22
Co za bzdura....
Auferetur Inferunt Insaniam2019.01.19 14:24
Najgorszym oszustwem są głosiciele ewangelii czyniący zło. A dobro czynione bez powoływania się na ewangelię, jest czystym dobrem, bo dokonuje się nie z powodu strachu i nie w nadziei na nagrodę.
na pohybel!2019.01.19 14:45
zamilcz łobuzie
bogdanus2019.01.19 17:36
Myślisz ze zawsze czynienie dobra jest dobrem? Nie wiesz jaka jest intencja i na jakie korzyści liczy dana osoba.