Abp Gądecki rozczarowany niezrealizowaną obietnicą PiS. Mocne słowa - zdjęcie
13.11.19, 09:10(fot.youtube)

Abp Gądecki rozczarowany niezrealizowaną obietnicą PiS. Mocne słowa

72

„Brak decyzji Trybunału Konstytucyjnego sprawia, że w kolejnych latach zabijane będą setki dzieci, tylko dlatego, że są bezbronne i poszkodowane przez los” – podkreśla abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w komunikacie wydanym 13 listopada 2019 roku.

Przewodniczący Episkopatu przypomina, że Trybunał Konstytucyjny nie rozpatrzył, jak dotąd, „wniosku poselskiego odnoszącego się do kwestii konstytucyjności tzw. aborcji eugenicznej”.

Zaznaczył jednocześnie, że w orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego wydanym w 1997 roku (K. 26/96) czytamy: „Wartość konstytucyjnie chronionego dobra prawnego jakim jest życie ludzkie, w tym życie rozwijające się w fazie prenatalnej, nie może być różnicowana. (…) Od momentu powstania życie ludzkie staje się więc wartością chronioną konstytucyjnie. Dotyczy to także fazy prenatalnej”.

W swoim komunikacie abp Gądecki podkreśla: „Obowiązujące w Polsce przepisy o prawnej ochronie życia ludzkiego, za sprawą zamieszczonych w ustawie tzw. wyjątków, wciąż naruszają wspomnianą zasadę demokratycznego państwa prawnego. W szczególny sposób jest to prawdziwe w stosunku do tzw. aborcji eugenicznej dopuszczonej prawnie na podstawie dużego prawdopodobieństwa upośledzenia lub choroby”.

Jednocześnie Przewodniczący Episkopatu zaznacza: „W przypadku nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu dziecka mamy prawne przyzwolenie na selekcję z uwagi na stan zdrowia nieurodzonego jeszcze dziecka, co stanowi bezpośrednią dyskryminację”.

W oczekiwaniu na beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego przypomina słowa Prymasa Tysiąclecia: „Wszelkie działanie przeciwko rozpoczętemu życiu jest zwykłą zbrodnią przeciwko prawom natury! (…) Nikt nie może bezkarnie pozbawiać życia kształtującej się dopiero istoty ludzkiej, zwłaszcza, że jest ona bezbronna (11.01.1976)”.

Na koniec komunikatu abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podkreśla: „Wyrażam jednocześnie moje rozczarowanie z powodu niedotrzymania jak dotąd obietnicy wyborczej złożonej kiedyś przez partię rządzącą o ochronie życia od poczęcia (por. Program Prawa i Sprawiedliwości 2014 r., s. 7)”.

BP KEP
Publikujemy pełną treść komunikatu:

Kto by to dziecko przyjął w imię moje, Mnie przyjmuje;
a kto by Mnie przyjął, przyjmuje Tego, który Mnie posłał” (Łk 9,48).

Ze smutkiem przyjęliśmy odmowę rozpatrzenia wniosku poselskiego odnoszącego się do kwestii konstytucyjności tzw. aborcji eugenicznej przez Trybunał Konstytucyjny. W przeszłości Trybunał Konstytucyjny zapisał się chwalebnie w polskiej debacie na temat prawnej ochrony dziecka poczętego. W wydanym pod przewodnictwem prof. Andrzeja Zolla w 1997 roku orzeczeniu (K. 26/96) uznał on, że: „Demokratyczne państwo prawa jako naczelną wartość stawia człowieka i dobra dla niego najcenniejsze. Dobrem takim jest życie, które w demokratycznym państwie prawa musi pozostawać pod ochroną konstytucyjną w każdym stadium jego rozwoju. Wartość konstytucyjnie chronionego dobra prawnego jakim jest życie ludzkie, w tym życie rozwijające się w fazie prenatalnej, nie może być różnicowana. (…) Od momentu powstania życie ludzkie staje się więc wartością chronioną konstytucyjnie. Dotyczy to także fazy prenatalnej”.

Obowiązujące w Polsce przepisy o prawnej ochronie życia ludzkiego, za sprawą zamieszczonych w ustawie tzw. wyjątków, wciąż naruszają wspomnianą zasadę demokratycznego państwa prawnego. W szczególny sposób jest to prawdziwe w stosunku do tzw. aborcji eugenicznej dopuszczonej prawnie na podstawie dużego prawdopodobieństwa upośledzenia lub choroby. Nie chodzi tutaj o fakt choroby, a jedynie o poważne ryzyko ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. W obu przypadkach mamy do czynienia z dopuszczeniem przerwania ciąży – jak podkreślają posłowie wnioskodawcy – „bez dostatecznego usprawiedliwienia koniecznością ochrony innej wartości, prawa lub wolności konstytucyjnej” (zob. Wniosek do TK sygn. K. 13/17) w oparciu o niekreślone kryteria legalizacji takiego działania.

Aborcja z powodu ciężkiego lub nieodwracalnego upośledzenia płodu jest odmową prawa do życia dzieciom zdolnym do życia, a często zdolnym także do wykonywania w dorosłym życiu np. zawodów zaufania publicznego. Posłowie zaskarżający ten przepis przywołują przykład kobiet z zespołem Turnera, które wykonują w Polsce zawód lekarza. W przypadku nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu dziecka mamy prawne przyzwolenie na selekcję z uwagi na stan zdrowia nieurodzonego jeszcze dziecka, co stanowi bezpośrednią dyskryminację.

Jako katolicy na początku każdej Mszy św. wypowiadamy słowa spowiedzi powszechnej. Mówimy o grzechach popełnionych myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem…. Zaniedbanie powoduje często nieodwracalną krzywdę w stopniu nie mniejszym niż złe działanie. Brak decyzji Trybunału Konstytucyjnego sprawia, że w kolejnych latach zabijane będą setki dzieci, tylko dlatego, że są bezbronne i poszkodowane przez los.

Oczekujemy beatyfikacji ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, niestrudzonego obrońcy życia. „Przeszedł czas – mówił Ksiądz Prymas – ażeby wstrząsnąć sumieniami, ażeby każdy wyzwolił się z kłamstwa, jakim jest określanie zabójstwa słowem ‘zabieg’. To nie jest zabieg, ale morderstwo, przerywające dzieje człowieka, które zapoczątkował Ojciec przed wiekami” (09.03.1975). „Wszelkie działanie przeciwko rozpoczętemu życiu – nauczał Prymas Tysiąclecia – jest zwykłą zbrodnią przeciwko prawom natury! Powstające pod sercem matki nowe życie nie należy do niej. Jest ono własnością nowego człowieka! Nikt nie może bezkarnie pozbawiać życia kształtującej się dopiero istoty ludzkiej, zwłaszcza, że jest ona bezbronna. Musi więc mieć swoich obrońców. Obrońcą jest sam Bóg, który się upomni o to życie…” (11.01.1976).

Wyrażam jednocześnie moje rozczarowanie z powodu niedotrzymania jak dotąd obietnicy wyborczej złożonej kiedyś przez partię rządzącą o ochronie życia od poczęcia (por. Program Prawa i Sprawiedliwości 2014 r., s. 7).

W biblijnym dialogu Boga z Abrahamem pada pytanie o dziesięciu sprawiedliwych, których obecność może uratować miasto. Polska pyta dzisiaj o tych dziesięciu sprawiedliwych, których potrzebuje nasza Ojczyzna, aby móc się prawidłowo rozwijać, chroniąc sprawiedliwie życie wszystkich swoich obywateli.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatów Europy

 

źródło: episkopat.pl

Komentarze (72):

Alexander Szlachcic2019.11.13 19:29
Znamy was, politycy, wiemy, co jest dla was cenne. Powinniście odejść. Już czas.
andrzejhahn32019.11.13 16:43
gadecki...a ja jestem rozczarowany twoim nierobstwem i pasozytniczem zyciem............sram tobie gadecki do ryja
MZ2019.11.13 18:58
andrzejhahn ! vel Lesiu Kellerze! Biedny, samotny, stary człowieku! Dobrze ci radzę ! Lecz się i w końcu przestań s.......ć ! OK? Możesz nawet jeszcze ze 100 czy 200 razy się ze..ć.I co ??. ! Odwodnisz się ! Nic ci to nie pomoże du....y g....u ! Tylko zaszkodzi! Sobie krzywdę robisz, nie nam, pedziu! Pampersa sobie włóż, bo w tym wieku, to już powinienieś nosić! Bez niego, to popuszczasz do spodni i smród ! Czujesz??? Fuuuu ! .
marko2019.11.13 16:02
Pis to komuchy udajże konserwatystów Maja za zadanie wdrażać eurokomunizm a tam aborcji nie będzie będzie lgbt i islam Narazie robią to wolno bo ludzie się by połapali ale robią juz sprowadzaja tony muslimow z lgbt nic nie zrobili bo nie ue nie pozwoli co najwyżej tylko pokrzyczą
stan2019.11.13 15:55
Ochrona życia człowieka powinna być zasadniczą sprawą.Po raz pierwszy aborcję w Polsce wprowadził Hitler i jakoś nikt nie ma odwagi zerwać z hitlerowską ustawą?
chamlet2019.11.13 15:07
Piszecie źle o papieżu Franciszku, a powinniście się zastanowić: czy to, że wierzycie w obowiązywanie prawa pozwalającego zabijać dzieci, nie narusza I Przykazania? Któż Wam powiedział, że prawo "świeckie" obowiązuje? Nas obowiązują normy moralne. Prawo "świeckie" wolno nam stosować tylko w przypadku jego zgodności z prawem naturalnym. W pozostałych wypadkach trzeba je odrzucić, chociaż ma ono swoją sektę wyznawców.
MirekT2019.11.13 14:45
Gądecki, ministrańci w ciążę nie zachodzą, więc ciebie ten problem nie dotyczy stary zboku.
Irena2019.11.13 14:33
Film "Nieplanowane" pokazuje nie tylko dramat dziecka nienarodzonego (widzimy, jak wygląda aborcja), ale też dramaty matek, które jej dokonują (ojciec nastolatki popycha ją w kierunku kliniki aborcyjnej, mówiąc: "Maszeruj" i dziewczyna nie ma nic do gadania). Aborcjoniści widzą nieszczęśliwą matkę, a nie widzą dziecka. Ludzie, działający w organizacjach pro-life często widzą dziecko, a nie widzą matki. Księże Arcybiskupie, czy Ekscelencja się zastanawiała nad tym, jak to zmienić??? Tu jest potrzebna współpraca nie tylko z ustawodawcą.
MirekT2019.11.13 14:42
Irena znowu się napaliłaś marychy, przystopuj, dla Twojego własnego zdrowia.
Irena2019.11.13 14:23
Kiedy wczoraj w swoim przemówieniu Marszałek Senior Antoni Macierewicz mówił o ochronie życia od poczęcia aż do śmierci (zgodnie z Konstytucją), usłyszał buczenie i okrzyki "Konstytucja!", "Konstytucja!" Najbardziej jej nie przestrzegają ci, którzy krzyczą najgłośniej. Nie ma "dzieci abortowanych" są "dzieci mordowane" - to nie są "płody", "zlepki komórek" czy "skutki wpadki".
MirekT2019.11.13 14:52
Znowu Ci mąż Irena łańcuch w kuchni poluzował, że się dorwałaś do laptopa?
anonim2019.11.13 19:10
To są zarodki i płody. Takie są etapy ciąży. Sorry, laska.
Arturo2019.11.13 13:26
Dlatego głosował na KO
Stean2019.11.13 12:39
Dlaczego WIELEBNI nie są tak pryncypialni w stosunku do własnej polityki?? Dlaczego hierarchowie sami nie stawiają spraw światopoglądowych na ostrzu noża, a zamiast tego włażą w tyłek byle komu?? (na przykład komuchom, złodziejom i wpływowym krętaczom)
Luzifer®2019.11.13 12:39
sp-yerd-alay czarny szamanie z zycia publicznego do swojej sekciarskiej komorki. Won i niech nie zabiera glosu w sprawy jakie go nie dotycza. On i mu podobni.
katolik2019.11.13 12:28
PIS musi spełnić obietnice
Beno2019.11.13 12:26
Ależ się tutaj nazbierało gestapowców, ss, hitlerowców, bolszewików, stalinowców i wszelkiej ohydy, co to nie pozwalają chorym żyć. Wstyd. A mamy już przecież XXI wiek.
rtyp2019.11.13 12:01
Nie ..."poszkodowane przez los", tylko przez samego Stwórcę. Czyż nie on zarządza wszystkim?.
retro2019.11.13 11:51
szanuje ks arbp , uważam go za rozsądnego kapłana, mam pytanie, czy wszyscy homoseksualiści i pedofile, czy osoby duchowne naruszające 6 przykazanie, **ZOSTAŁY USUNIĘTE Z KAPŁAŃSTWA ?**
MirekT2019.11.13 14:49
Ty chyba masz coś z głową, ze myślisz,że ich usunęli, co 95% mieli wyrzucić?
Papierz2019.11.13 11:38
No i ciemny/biedny lud oberwie. Bo kto ma pieniądze, to wyjedzie zagranicę i aborcję i tak zrobi, jak zechce.
tfuj2019.11.13 11:36
Rada dla rozczarowanego PiS-em, trzeba jeszcze mocniej agitować za i błogosławć Platformie.
JONASIK2019.11.13 11:35
Panie biskupie Gądecki, już wam ku-rw-a LGBT zboczeńcy włażą do kościołów. Jedynym waszym obrońcą jest PIS ! To co ? To wy jeszcze na PIS . jeszcze wam się PIS nie podobie ?! Czy pan i wy biskupi jesteście ślepi i nie widzicie tego, że na zachodzie burzą kościoły ?! Czy tacy jak wy nie potrafią zrozumieć sytuacji politycznej i tego, że najpierw trzeba zreformować sądownictwo, a dopiero jako następny krok razem z Konfederacją zrobiś porządek z aborcją ?! Czy to takie trudne do zrozumienia ?!!!
Piec2019.11.13 11:42
Arcybiskup mówi o ratowaniu życia, że to jest najważniejsze. Co ma do tego sytuacja polityczna. Chcesz handlować niewinnymi istotami? Gorszyś od szatana!
m2019.11.13 11:15
Dopiero wtedy przekonam się do ustawy zakazującej aborcji jeśli któryś z tych wysoko postawionych dobrodzieji zadeklaruje, że połowa dochodu episkopatu z całej Polski pójdzie na to żeby pomagać dzieciom niepełnosprawnym. Bo gadać a zakazie aborcji może każdy, ale potem utrzymać te dzieci, które nie są i nie będą nigdy samodzielne muszą starać się tylko rodzice.
anonim2019.11.13 12:50
Zakony męskie i żeńskie zajmują się takimi dziećmi pozostawionymi w szpitalu przez rodziców. Są to upośledzenia od lżejszych do niewyobrażalnych. Dlatego zainteresuj się tym i wesprzyj swoim datkiem taki dom pomocy a nie pokazuj palcem na innych.
m2019.11.13 15:15
Nie trafione, moja siostra jest poważnie upośledzona i wiem jak bardzo księża "interesują" się takimi ludźmi.
MirekT2019.11.13 14:56
Połowę dochodu to Gądecki przeznaczy na swój nowy pałac, nie chce być gorszy od Głódzia.
Jan2019.11.14 10:27
Nie muszą. Zgodnie z polskim prawem każda matka ma prawo do pozostawienia dziecka w szpitalu bez żadnych konsekwencji. Nie otrzymuje wtedy ona praw rodzicielskich, a nie musi zabijać swojego dziecka.
o. Rydzyk Juda z Torunia2019.11.13 11:10
Szkoda tylko RM ,które stało się tuba pseudoprawicy z PiS a o. Rydzyk oslepł na prawe oko.
612019.11.13 11:00
nie by tego jak bycie przeprowadzili poprawno intronizacje ,teraz ta zabe zrec . Jeszcze jedno gdzie skromnasc , dzielenie sie z potrzebujacymi czy zrezygnowania z kasy z budzetu
Tasman2019.11.13 10:52
Drodzy parafianie, katolicy. Wierzycie w moc Bożą? Wierzycie w siłę modlitwy? Proponuję prawdziwy szturm modlitewny do Boga, aby swoich tchnieniem duszy w zapłodnioną komórkę jajową sprawił, aby żadnemu dziecku od chwili poczęcia nic złego się nie stało. Aborcja z przyczyn eugenicznych straci sens bytu. Amen.
Topek2019.11.13 10:17
Tak mu będzie dobrze patrzeć na dzieci urodzone bez rąk, nóg,lub z otwartą czaszką mózgiem na wierzchu i trzy tygodnie umierających w cierpieniach, albo matke umierającą przy porodzie bo przy zagrożeniu życia nie mogła zrobić aborcji, co to za księża nie czuli na krzywde ludzi powinno się ich zdelegalizować
AAAtomek2019.11.13 10:36
Przecież on na to ma wyje....ne?
anonim2019.11.13 11:45
Nie możesz patrzeć na ludzi niepełnosprawnych? Biedactwo, odwróć główkę w drugą stronę, zamiast nastawać na ich życie z tzw. "litości".
Siostra Jolanta2019.11.13 11:46
Twe życie jest pełne nienawiści dziecko cierpi to znaczy Bóg tak chciał wystawia nas na próbę, cóż są trzy tygodnie do wieczności i szczęścia tego dziecka na łonie Chrystusa. Wytrwajmy w wierze
anonim2019.11.13 19:07
Jesteś w stanie usiąść przy łóżku 6-cio latki umierającej na białaczke i powiedzieć "Cierpisz bo Bóg tak chciał"? Twój bóg to cholerny, obrzydliwy psychol.
retro2019.11.13 11:47
kolego, przekupnych lekarzy nie brakuje w Polsce, za pieniądze wypisza każdą diagnozę.
Topek2019.11.13 11:57
To wasza katolicka metoda odwracać głowe od cierpiących np. dzieci uchodźców tonących na morzu
anonim2019.11.13 12:11
Lepsze to, niż utożsamianie każdej niepełnosprawności z wielkim cierpieniem i zamiast żyć razem, cieszyć się wzajemnie swoją obecnością, tworzyć coś razem, udawać wielce wrażliwego i nawoływać do mordowania. Udawać wrażliwego na cierpienie, a w rzeczywistości chronić swoje poczuciwe estetyki, bo przecież to takie bee, kiedy ktoś nie ma nóg, czy rąk. I nieważne, jak wartościowym człowiekiem może być, ważne, że pan "wrażliwiec" nie może na niego patrzeć.
anonim2019.11.13 19:05
Ale pieniążki ze chrztu będą.
retro2019.11.13 10:05
a ja jestem rozczarowny że nadal w koloratce chodzi ks SOWA, LEMAŃSKI etc !
Pielgrzym2019.11.13 9:56
"Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili."
Polka2019.11.13 9:52
Czcigodny abp. Gądecki, nie załatwiajcie spraw wiary świeckimi ustawami. To Kościół jest odpowiedzialny za wychowanie wiernych do życia przykazaniami. Jestem praktykującą katoliczką i jest mi smutno, że na kazaniach nie słyszę o zabijaniu dzieci nienarodzonych. Tylko jest wybaczenie i Miłosierdzie na okrągło. Boicie się trudnych tematów a o złodziejstwie, o zawłaszczaniu, o kłamstwie, chciwości. Jest tyle przykładów w Piśmie Świętym, tylko komentarz do tego na kazaniu jest jeden;Bóg jest Miłosierny i wybacza. A o grzechu o potępieniu, o piekle o czyśćcu ani słowa.
Tadeusz2019.11.13 10:00
zgadzam się całkowicie w sprawie zabijania dzieci nienarodzonych.Po za tym mam inne zdanie. Dziękuję POLCE
@2019.11.13 21:33
Wszyscy chodzimy do różnych kościołów, w moim jakoś tak homilia, to w ogóle rzadka rzecz. Często te naprawdę dające do myślenia Ewangelie zostają zupełnie bez komentarza. Być może w Twoim kościele jest inaczej, no to tylko pozazdrościć, ale jedna jaskółka wiosny nie czyni.
anonim2019.11.13 10:17
Wybaczenie i miłosierdzie to bardzo trudny temat. Dobrze, że Kościół na okrągło o tym mówi. +
CzuwajcieBoNieZnacieDniaAniGodziny2019.11.13 10:37
Być może brak nam wszystkim Darów Ducha Św., przez grzech który oddziela nas od Boga. Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobre wynagradza a za złe karze.
Marek212019.11.13 10:56
Tylko walka z aborcją metodą szerzenia miłości do dzieci jest długa, trudna, trzeba świecić przykładem i działaniem. Przekazanie sprawy ustawodawcy, policjantowi, sadowi i klawiszowi jest łatwiejsze i pozwala dalej nic nie robić.
anonim2019.11.13 11:42
Dokładnie tak. Atakuje się polityków, a tak naprawdę to rodzice podpisują wyrok, bo przecież aborcja nie jest przymusowa. Jak ci wszyscy zwolennicy podpisania świstka papieru, wybrażają sobie realne uratowanie dziecka, które i tak już zostało odrzucone przez rodziców? Nagle je pokochają?
TONI2019.11.13 9:51
Ja jestem rozczarowany tym że Tabernakulum w Katedrze Poznańskiej zostało przeniesione do bocznej nawy - to nie jest Dom Turyty tylko Dom Boży !!!
Mirka K.2019.11.13 18:41
Toni ! Mi też nie podoba sie takie posunięcie! A czym to tłumaczyli ? To draństwo ! U mnie jest nowy Kościół z 15 lat i jest też Tabernakulum z boku ! Bardzo to przeżywam ja i wielu z nas. Ale teraz w nawie głównej, do Głównego Ołtarza będzie przeniesiony. Chwała Panu!
Jan2019.11.14 10:23
Wynika to z aktualnych przepisów liturgicznych.
anonim2019.11.13 9:47
+++
realista2019.11.13 9:38
Najszczęśliwsi by byli jakby pisie ogłosili żePolacy są niewolnikami.Nie wszysscy Polacy wam wierzą !!!
AAAtomek2019.11.13 9:30
Ble ble ble, a może czarna mafio przestalibyście molestować i gwałcić dzieci?
Jarek2019.11.13 9:39
Kolejny antyklerykalny złośliwiec się znalazł. Dla ciebie każdy ksiądz to pedofil ?!
anonim2019.11.13 9:52
widocznie masz osobiste doświadczenia w tych sprawach - to zgłoś to na policję , a jeżeli nie masz osobistych doświadczeń to nie powielaj plotek. Ja przez całe swoje życie nie doświadczyłem niczego złego ze strony księży.
AAAtomek2019.11.13 10:33
Nie spotkałem nigdy hitlerowca, mordercę ani amerykańskiego szpiega! Ale myślę, że istnieją na świecie.
Ksiądz hetero.2019.11.13 18:11
Cierpliwości, tylko pozbędziemy się wszystkich pedziów z naszych szeregów i skończy się pedofilia k.k.
anonim2019.11.13 19:03
Celibat se znieście, to wtedy pedofilia się skończy. Nie zwalczysz głodu, pragnienia, nie zwalczysz chęci ruchania.
Jan Radziszewski2019.11.13 9:53
żydzie - a co żydzi to może święte krowy i nie ma u nich pedofilii? Co rodzynki diabła myślicie, że żydzi to jedyni sprawiedliwi i w tym względzie zachowują się inaczej tzn zgodnie normami obyczajowymi ? Talmud księga ważniejsza niż PISMO św. tak uczy ! "Trzyletnia córka goja /nie żyda/ może być gwałcona przez żyda " (Aboda Sarah 37a.) "żyd może gwałcić dziewczynę nie żydówkę, ale nie może jej poślubić" /Gad . Shas. 2..2.) "żyd może nadużywać nie żydówkę udając wb niej , że to jest normalne" /Maimonides Jak Chaseka 2,2. żyd może robić z nie- żydówką, co mu się tylko podoba! Może ją traktować jak kawałek mięsa (Nadarine 20, B.)
AAAtomek2019.11.13 10:32
A co mnie obchodzi żydowska księga i Żydzi? Tu jest Polska!!!! To ty wierzysz w Żyda, Żydówkę i religię z Bliskiego Wschodu!
Mirka K.2019.11.13 18:35
To Żydzi w takim razie, jak piszesz, nie różnią się niczym lepszym od muzułmanów ! Muzułmanie robią to też cały czas ! Więc w czym są żydzi lepsi w tym względzie???
XXX2019.11.13 9:25
Przecież te abortowane dzieci trafiają bezboleśnie prosto w objęcia Matki Bożej. Nie rozumiem czemu ten pan chce by wpierw cierpiały katusze za życia. To okrucieństwo!!!
Marek212019.11.13 9:30
Nie bardzo. Nie zostały ochrzczone, grzech pierworodny nie zmyty. Dlatego czeka je tylko pierwszy krąg piekielny.
anonim2019.11.13 18:59
Modern problems require modern solutions. Chrzest prenatalny!
anonim2019.11.13 9:49
Nie pisz "Abortowane" tylko ZABITE. Sam piszesz "abortowane dzieci" - dzieci czyli ludzie - nie krokodyle , czy hipopotamy. Czyli jesteś za zabijaniem ludzi. Jeżeli Ty cierpisz katusze za życia to nic prostszego - eutanazja , bo te "dzieci abortowane" CHCĄ ŻYĆ
Ura-Bura - syn Baby Jagi2019.11.13 10:09
Rozmawiasz z płodami i zarodkami??? To ty jesteś Gowin.
anonim2019.11.13 19:01
Napewno wykazują pełną wolę nie mając jeszcze rozwiniętego układu nerwowego :D Tylko się plemnik z oocytem połączy i cyk, wola życia, plany, decyzja o kredycie hipotecznym.
anonim2019.11.13 19:16
Hajs za chrzest musi się zgadzać, nie?
lady chapel2019.11.13 9:17
APEL POLAKÓW Z LITWY DO POLAKÓW Z POLSKI Przyjeżdżajcie, szanowni młodzieńcy w koszulkach z napisami, których nie rozumiecie! “Nazywają Cię faszystą, bo kochasz swą Ojczyznę! Zawsze walczyć będziesz z p...ym komunizmem!”. I race odpalone nad płytą Mauzoleum Matki i Serca Syna - to tegoroczne elementy obchodów Narodowego Święta Niepodległości na Cmentarzu na Rossie. Na szczęście tym razem tylko epizodyczne. https://zw.lt/opinie/kozicz-marszalek-lubil-zadymy-ale-nie-takie/