Lekarze mają zalecać dyktatorowi pozostawanie w domu i pracę głównie na leżąco. Swój stan ma ukrywać przed współpracownikami. Przypomniano, że Łukaszenka wciąż pojawia się na naradach. Wspomniany portal powołuje się na profil Biełaruskaja wywiedka na Telegramie.

Wspomniano między innymi o nagraniu z listopada, na którym widać jak dyktator z trudem schodzi po trapie samolotu, gdy przybył do Erywania, gdzie miał się odbyć szczyt Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Dodano, że stan zdrowia Łukaszenki jest sprawą wagi państwowej, ponieważ jego niezdolność do wykonywania obowiązków z powodu stanu zdrowia może być powodem do przedterminowego zwolnienia ze sprawowania urzędu.

Łukaszenka według licznych źródeł ma cierpieć między innymi na raka prostaty, w związku z którym miał w 2010 roku przejść operację w Szwajcarii, a także na cukrzycę. Miał też przejść kilka udarów. Media podkreślają, że doniesienia pojawiają się w momencie wywierania coraz większej presji przez Rosję, aby Białoruś włączyła się w wojnę przeciwko Ukrainie. W minioną sobotę do Mińska przyleciał minister obrony Rosji Siergiej Szojgu.