O projekcie wiceszef MSZ opowiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

- „Komisja Prawna i Praw Człowieka Rady Europy pracuje nad raportem lorda Keena w sprawie procesów zadośćuczynienia i pojednania; jestem zachwycony postępami w tym zakresie”

- przyznał polityk.

 - „Celem tych działań jest wprowadzenie obligatoryjnego mechanizmu, który zobowiąże państwa członkowskie do zaangażowania się w negocjacje przy udziale ekspertów Rady Europy na temat konfliktów z przeszłości i obecnych pod rygorem nałożenia sankcji, jeśli tego nie zrobią”

- wyjaśnił.

Wiceminister wyraził nadzieję, że mechanizm ten „pomoże nam zmusić Niemcy, aby usiadły do stołu w sprawie rozmów, dotyczących reparacji wojennych należnych Polsce od Niemiec i pomoże rozwiązać wiele innych współczesnych konfliktów”.

Mularczuk zapowiedział, że już w styczniu będzie głosowana zainicjowana przez Polskę rezolucja, która pod groźbą sankcji zmusi państwa do mediacji z poszkodowanymi.

- „Projekt rezolucji został niemal jednogłośnie poparty w komisji prawnej RE. Odbyłem w tej sprawie wiele spotkań z najważniejszymi przedstawicielami RE: sekretarzem generalnym, przewodniczącym Zgromadzenie, szefami wszystkich frakcji politycznych”

- powiedział.