W komunikacie RCB czytamy, że dziś (26 maja) lokalnie mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska pogodowe. Mieszkańcom województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego oraz opolskiego zalecane jest pozostanie w domach i unikanie otwartych przestrzeni.

Zgodnie z ostrzeżeniami IMGW, alerty drugiego stopnia obowiązują w 10 regionach, w tym m.in. w części województw kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i mazowieckiego. Ryzyko wystąpienia gwałtownych burz i intensywnych opadów określono tu na 70%.

Dodatkowo, całe województwo pomorskie objęte jest ostrzeżeniem drugiego stopnia. Alerty pierwszego stopnia wydano natomiast dla województw śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz podlaskiego, z prawdopodobieństwem wystąpienia niebezpiecznych zjawisk na poziomie 80%.

Ostrzeżenia meteorologiczne mają obowiązywać od godz. 13:00 do 22:00 niedzieli. Przewidywane są warunki sprzyjające wystąpieniu zjawisk mogących powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.