Jakie umiejętności posiada i ile zarabia mechanik samochodowy?

Zawód mechanika wymaga nie tylko wiedzy z zakresu działania pojazdów, ale też sporych umiejętności praktycznych. Wśród nich wymienia się diagnozowanie pojazdów samochodowych i ich silników, wykonywanie obsługi okresowej, naprawę pojazdów i ich podzespołów, posługiwanie się narzędziami pomiarowymi i diagnostycznymi, serwis klimatyzacji,  a także dokonywanie konserwacji i zabezpieczenia antykorozyjnego zarówno podwozia, jak i nadwozia. 

Umiejętności te są nabywane przez przyszłych mechaników najczęściej w szkołach przygotowujących mechaników samochodowych. Ukończenie szkoły zawodowej, bądź technikum jest zdecydowanie dobrą drogą do rozpoczęcia kariery w warsztacie samochodowym. Jednak w tej branży, bardziej od tytułu zawodowego, liczą się umiejętności. Dlatego mechanikiem może zostać każdy, kto tylko pogłębia swoją wiedzę i praktyczne umiejętności.

Mechanika samochodowa nie jest łatwa, jednak dobry mechanik może zarobić naprawdę sporo. Przeciętne zarobki zależą od wielu czynników. Wśród nich znajduje się np. doświadczenie zawodowe, renoma warsztatu, czy forma zatrudnienia.

Mechanik pojazdów samochodowych – kiedy go potrzebujemy?

Warsztat samochodowy to miejsce, które kojarzy nam się zwykle z problemem, który trzeba rozwiązać. Naprawy samochodów to jednak tylko jedna z wielu gałęzi działalności tego typu miejsc. Do mechanika udajemy się także w celu wymiany opon i ich wyważenia, dokonania okresowych przeglądów, wymiany oleju, czy konserwacji klimatyzacji itp.. Oczywiście, czasem zdarza się też nagła awaria, wtedy to mechanik oferujący szybkie terminy jest na wagę złota, nie jest to jednak najczęstszy powód odwiedzania warsztatu.

Q Service Castrol

Choć większość warsztatów, szczególnie w mniejszych miejscowościach, to zupełnie osobne firmy, tworzone zwykle przez lokalnego mechanika, na naszym rynku możemy znaleźć też sieci warsztatowe. Jedną z większych i wartych zainteresowania jest Q Service Castrol. Jest to sieć ponad 480 niezależnych warsztatów w całej Polsce. Co ważne, do sieci należą nie tylko miejsca zlokalizowane w największych polskich miastach, ale też takie, do których trafimy w niewielkich miasteczkach. 

W warsztatach zrzeszonych w Q Service Castrol możemy wybrać z oferty zawierającej wszystkie najpopularniejsze usługi. Auto możemy tam poddać diagnostyce, naprawom mechanicznym, zlecimy również konserwację, bądź wymianę akumulatora, sprawdzimy szczelność i ponownie nabijemy klimatyzację. Fachowcy zajmą się tam również kwestią kół - ustawią ich geometrię, czy wymienią opony. 

Rzeczą zdecydowanie wyróżniającą Q Service Castrol, jest potrójna gwarancja. Pierwsza z nich dotyczy silnika. Serwis zapewnia, że jeżeli wymienimy u nich olej na Edge, Magnatec, lub GTX i w ciągu 12 miesięcy, lub 10 000 km będzie miała miejsce awaria silnika, to pokryje on koszty naprawy i części. Druga propozycja, to gwarancja na hamulce. Jeżeli klocki i tarcze zostaną wymienione na ATE i zużyją się w ciągu 36 miesięcy, lub 50 000 km, serwis gwarantuje wymianę na nowe. Ostatnie zapewnienia dotyczą opon. Jeżeli zdecydujemy się na to, żeby w serwisie kupić i założyć opony Semperit, dostaniemy 12 miesięcy gwarancji na wszystkie uszkodzenia mechaniczne.