Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński w rozmowie z Radiem Watykańskim podkreślił potrzebę większej troski o polonijne rodziny.

Bp Piotr Turzyński: Trzeba zobaczyć wartość bycia Polakiem oraz chrześcijaninem

„Potrzeba umacniania rodzin katolickich w ewangelicznych wartościach wiary. To są spotkania dla tych, którzy są szczególnie aktywni w parafiach, w różnego rodzaju ruchach, ale także i w poradnictwie rodzinnym. Oni potem wracają umocnieni i prowadzą to, co mogą, aby umocnić małżonków we wzajemnej miłości, w wierze, aby pomóc psychologicznie, terapeutycznie, a także i duchowo i pokazywać piękną wartość małżeństwa. W dobie wielokulturowości bywa i pokusa, aby się rozmyć w tej masie innych. Bardzo ważne jest, żeby się nie wstydzić tego, że jesteśmy Polakami. Odkryć wartość polskości. Nie wstydzić się tego, że jesteśmy chrześcijanami, odkryć tego wartość. Kościół miał takich cudownych ludzi i ciągle ich ma. Tutaj spotykamy się, rozmawiamy. To są wspaniałe małżeństwa, wspaniałe rodziny. Trzeba zobaczyć, że te rodziny chrześcijańskie, polskie mają coś do zaoferowania światu. Dają wielkie, piękne świadectwo miłości, godności ludzkiej, szacunku do każdego, do życia.“

Podczas kongresu mówiono o obszarach budowania tożsamości polskich rodzin na emigracji, o poradniach rodzinnych, szkołach sobotnich, gdzie dzieci uczą się języka polskiego, religii i historii. Małżeństwo ze Szwajcarii, państwo Ewa i Tomasz Lenart podkreślają potrzebę wyjścia do ludzi i niezamykania się w przysłowiowym getcie.

Ewa i Tomasz Lenart: Trzeba wychodzić do ludzi

„[Ewa Lenart]: „Zainwestuj w małżeństwo, zainwestuj w rodzinę”. Hasło tego kongresu jest bardzo piękne, bardzo wartościowe. Chcielibyśmy zainwestować w nasze małżeństwo, ale nie tylko w nasze małżeństwo. Małżeństwo naszych bliskich, naszych znajomych, naszych przyjaciół, znajomych z parafii. Chcielibyśmy im też przekazać te wartości. To czego się tutaj dowiemy i dowiadujemy. [Tomasz Lenart]: Dla mnie najważniejsze są spotkania z ludźmi z różnych krajów, z księżmi, ze świeckimi. I mam takie bardzo ciekawe spostrzeżenie, że wcale nie jest tak źle, jak moglibyśmy sobie to wyobrażać, jak niektórzy wieszczą. Oczywiście może i z drugiej strony nie ma co popadać w hurraoptymizm, ale ważne jest, żebyśmy nie próbowali sami siebie zamykać w jakimś getcie, żeby wyjść, zobaczyć, że coś się dzieje w tym Kościele. Dużo dobra się dzieje.“

Podczas Kongresu pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak podkreślił ważną współpracę rodzin polonijnych i ich duszpasterzy. „Jest to skuteczna droga do obrony wartości patriotycznych i tożsamości narodowej Polaków na całym świecie” – zaznaczył.

Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski mówił o wychowaniu młodego pokolenia w duchu wartości ewangelicznych, którym KUL chce być wierny w działalności edukacyjnej i w formacji ludzkiej studentów. „To uczestnictwo w Mszy św., wspólna modlitwa, rozmowa, ale również wspomniane wartości, które my jako katolicka uczelnia ze 105-letnią historią pielęgnujemy” - mówił ks. prof. Mirosław Kalinowski. 

Zaprosił on do udziału w kursach i szkoleniach 3. edycji Studium KUL dla Polonii, działającego w ramach powstałego w minionym roku Centrum Polonijnego KUL. „Chcemy dotrzeć do jak największej grupy naszych Rodaków za granicą, realizując bezpłatne kursy i szkolenia dającespecjalistyczną wiedzę i umiejętności potrzebne do funkcjonowania we współczesnym świecie - podkreślił rektor KUL.

Podczas Kongresu przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki wręczył medale „Pro Polonia et Ecclesia” osobom oraz instytucjom zasłużonym w duszpasterstwie Polonijnym. Wyróżnieni zostali:Ośrodek „Marianum” centrum Ruchu Światło-Życie w Carlsbergu, Instytut Studiów nad Rodziną im. Arcybiskupa Kazimierza Majdańskiego w Łomiankach, Dom Samotnej Matki w Chicago, a także ks.
dr Władysław Szewczyk, inicjator szkoleń dla doradców życia małżeńskiego oraz Irena i Jerzy Grzybowscy, założyciele Spotkań Małżeńskich, jak również Elżbieta i Bogumił Mura, zasłużeni w pracy w Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech.

Tegoroczny Światowy Kongres Rodzin Polonijnych został po raz pierwszy zorganizowany w Polsce.  Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń polonijnych w ciągu roku.