Operacja „Neon” rozpoczęła się w niedzielę, po brutalnym uderzeniu Hamasu na Izrael. Zaangażowano dwa wojskowe samoloty transportowe Casa i jeden samolot Hercules. Pierwszych pasażerów już w niedzielę zabrał z Izraela Boeing 737.
- „Operacja Neon - zadanie wykonane! Żołnierze Wojska Polskiego ewakuowali z Izraela 1504 obywateli oraz kilka osób z innych krajów. Drodzy pasażerowie cieszymy się, że jesteście bezpieczni! Dziękujemy załogom transportowców za wysiłek i wytrwałość! Pozostajemy w gotowości”
- przekazało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Operacja #NEON - zadanie wykonane! Żołnierze #WojskoPolskie ewakuowali z Izraela 1504 obywateli 🇵🇱 oraz osób z innych krajów.
— Dowództwo Generalne (@DGeneralneRSZ) October 14, 2023
Drodzy pasażerowie cieszymy się, że jesteście bezpieczni!
✔️ Dziękujemy załogom transportowców za wysiłek i wytrwałość!
❗️Pozostajemy w gotowości❗️ pic.twitter.com/diDJxzZmlf
Zastępczyni rzecznika prasowego Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Magdalena Busz zaznaczyła, że oficjalnie operacja „nie została zakończona”, ponieważ samoloty pozostają w gotowości na Krecie, na wypadek konieczności ewakuacji jeszcze jakichś Polaków.
