Pożar domu, mieszkania, czy firmy to bardzo trudne doświadczenie, które niestety może dotknąć każdego. Takie zdarzenie oprócz strat materialnych pozostawia po sobie zniszczenia wymagające skrupulatnego sprzątania. Przede wszystkim chodzi o czyszczenie sadzy ze ścian po pożarze oraz usunięcie zapachu spalenizny. W tym artykule omówimy, jak powinno przebiegać czyszczenie ścian po pożarze, a także, na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę, by mieszkanie lub dom nadawały się do dalszej bezpiecznej eksploatacji.

Ocena szkód i przygotowanie do sprzątania, czyli jak rozpocząć sprzątanie po pożarze.

Pożar pozostawia po sobie zarówno widoczne, jak i ukryte szkody. W wyniku wybuchu ognia i akcji gaśniczej na miejscu zdarzenia pojawia się wiele zabrudzeń, niebezpiecznych związków chemicznych i nieprzyjemnych zapachów trudnych do usunięcia. Przed przystąpieniem do sprzątania pogorzeliska i dezynfekcji ważne jest dokładne oszacowanie zakresu zniszczeń. Początkowa ocena szkód pomoże w opracowaniu planu naprawy i sprzątania domu po pożarze. W pierwszej kolejności należy skonsultować się z ekspertami budowlanymi, aby uzyskać kompleksową analizę techniczną. W przypadku znaczących strat warto również skorzystać z usług profesjonalnej firmy sprzątającej po pożarach. Szczególnie, że takie czyszczenie po pożarach może wymagać specjalnych technik, środków czyszczących, czy przemysłowego sprzętu który nie jest dostępny dla większości z nas.

Przed przystąpieniem do uprzątnięcia pogorzeliska, należy zweryfikować treść umowy z naszym ubezpieczycielem, aby uniknąć nieprzyjemnego rozczarowania. Mamy tu na myśli wycenę szkody przed potencjalnym wypłaceniem odszkodowania z ubezpieczenia. Bardzo ważne będzie tu dokładne udokumentowanie fotograficzne z miejsca pożaru zanim rozpoczniemy działania związane ze sprzątaniem.

Dopiero, gdy mamy pełną ocenę szkód, można przystąpić do przygotowania sprzątania. Zabezpieczenie obszaru przed dodatkowymi uszkodzeniami jest kluczowe. Skrupulatne oznaczenie obszarów wymagających specjalnej uwagi, również stanowi istotny krok w procesie przywracania normalności w całym budynku. Pamiętajmy przy tym jednak, że bezpieczeństwo i zdrowie jest najważniejsze. Podczas pożaru powstają i uwalniają się niebezpieczne związki chemiczne i toksyczne substancje mające negatywny wpływ na nasze zdrowie. Spalone materiały takie jak plastiki, farby, lakiery, drewno, czy środki chemiczne mają wręcz śmiercionośny wpływ na organizm człowieka, w tym pracę układu hormonalnego i oczywiście oddechowego.

W trakcie przygotowań, osoby sprzątające powinny być wyposażone w odpowiednią odzież ochronną i sprzęt. Skuteczne usunięcie zabrudzeń powstałych w wyniku pożaru i wyczyszczenie lokalu wymaga ostrożnego podejścia, a dbałość o bezpieczeństwo podczas sprzątania to priorytet. Odzież typu kombinezony, rękawiczki nitrylowe, maseczki oraz okulary ochronne dostępne są w każdym sklepie z akcesoriami BHP.

Usuwanie gruzu i wolnych elementów z pomieszczeń po pożarze

Dopiero po zakończeniu zabezpieczania pomieszczeń, odcięciu prądu, wody i gazu, można przystąpić do właściwego czyszczenia i dezynfekcji. Pierwszym etapem jest usunięcie dużych elementów, takich jak meble, sprzęty, akcesoria oraz gruz. To zadanie wymaga precyzji i zorganizowania, aby uniknąć dodatkowych uszkodzeń. Na każdym etapie należy też pamiętać, że najważniejsze są zasady bezpieczeństwa. Dopiero opróżnione pomieszczenie możemy solidnie posprzątać i przywrócić do stanu pierwotnego. W skrajnych przypadkach niezbędne będzie wykorzystanie ciężkiego sprzętu i narzędzi. Te pierwsze zapewniają profesjonalne firmy wraz z operatorem a drugie możemy wypożyczyć w wypożyczalniach dostępnych w niemal każdym większym mieście. Dzięki temu nie ma konieczności zakupu sprzętów, których użyjemy prawdopodobnie tylko raz.

Już na tym etapie nie zapominajmy o ekologii i odpowiedniej utylizacji wszystkiego tego, co usuwamy (np. gruz, elementy metalowe czy resztki nadpalonego drewna). Należy uwzględnić materiały zanieczyszczone dymem i substancjami chemicznymi. Mogą stanowić zagrożenie zarówno dla nas jak i środowiska.

Jak posprzątać po pożarze? Czyszczenie wnętrza pod remont - dekontaminacja, kompleksowe usuwanie sadzy ze ścian, ozonowanie.

W przypadku dużego pożaru pomieszczenia należy przygotować praktyczne do stanu ,,deweloperskiego”. W tej kwestii nie ma co oszczędzać i iść na skróty. Sadza, nadpalenia i konsekwencje zadymienia mogą wychodzić nawet po bardzo długim czasie. Najczęściej spotykane to: przykry zapach praktycznie niemożliwy do usunięcia, problemy związane z instalacją elektryczną czy problemy z samymi ścianami i pokryciem ich farbą. Dlatego tak ważne jest dokładne usunięcie sadzy ze ścian i profesjonalne ozonowanie po pożarze.

Takie sprzątanie wymaga zastosowania specjalistycznych środków czyszczących, specjalnych – mocniejszych środków chemicznych, intensywnego wietrzenia, a na samym końcu ozonowania wszystkich pomieszczeń. Ważne aspekty w usuwaniu szkód spowodowanych pożarem to:

Czyszczenie ścian, podłóg i sufitów należy wykonać korzystając ze specjalistycznych preparatów dedykowanych usuwaniu sadzy. Użycie takich środków nie tylko usuwa widoczne zanieczyszczenia, ale także eliminuje głębsze ślady popiołu, pyłu czy innych pozostałości, które mogą wpłynąć na jakość przyszłych prac remontowych. Przydatne tu będą urządzenia typu myjka ciśnieniowa, czy odkurzacz przemysłowy,

W przypadku mycia ścian, dbałość o dokładność to kluczowy element. Należy skupić się nie tylko na usuwaniu brudu, ale także na przygotowaniu powierzchni do ewentualnych prac malarskich czy tapetowania (zmywacze do ścian, odtłuszczacze, kilkukrotne gruntowanie),

Oczyszczanie sufitu bywa najtrudniejsze, ponieważ to miejsce często jest najbardziej narażone na osadzanie się zanieczyszczeń. Podczas takiego sprzątania przez cały czas musimy posiadać odpowiedną odzież ochronną i okulary ochronne.

Samodzielne zaangażowanie się w proces sprzątania pozwala właścicielom aktywnie uczestniczyć w przygotowanie domu do remontu i ograniczyć koszty związane z wynajęciem firmy sprzątającej. Niestety pomimo skrupulatności i staranności w działaniu, nie zawsze będziemy w stanie posprzątać samodzielnie na tyle, aby mieć pewność, że wnętrze jest odpowiednio przygotowane do remontu. W niektórych przypadkach niezbędne jest skorzystanie z usług profesjonalistów, dla których sprzątanie po pożarze nie stanowi problemu.

Sprzątając, zapewne zużyjemy ogromne ilości wody. Wiadomo, że użycie wody w połączeniu z alkaicznymi detergentami jest wręcz konieczne. Dlatego w konsekwencji zachodzi ogromne prawdopodobieństwo zawilgocenia, a niekiedy nawet zalania sprzątanych pomieszczeń. Biorąc również pod uwagę wcześniejsze konsekwencje gaszenia pożaru, mamy niemal pewność co do konieczności osuszenia pomieszczeń. W przypadku tak dużej ilości wody samo wietrzenie zapewne nie wystarczy. Poza dokładnym sprawdzeniem ścian i stropów należy zastosować specjalistyczne osuszacze mechaniczne, które skutecznie i stopniowo wyciągną wodę z pomieszczenia. Jak widać osuszanie jest to element niezbędny i integralnie związany z przywracaniem pomieszczeń do stanu pierwotnego w trakcie sprzątania po pożarze. Osuszacze możemy samodzielnie wypożyczyć lub zlecić usługę osuszania profesjonalnej firmie. Jedno jest pewne, nie ma sensu przystępować do remontu, gdy nie mamy pewności co do tego, że nasze pomieszczenia są dokładnie oczyszczone z sadzy i suche.

Wynajem profesjonalnej firmy do usuwania szkód po pożarze - czy warto skorzystać z takich usług, gdzie szukać opinii klientów?

Wynajem profesjonalnej firmy do sprzątania po pożarze jest wartą uwagi alternatywą do samodzielnego przywracania normalności po tym traumatycznym zdarzeniu. W tym celu warto poszukać odpowiedniej firmy przez Internet, czytając i analizując opinie innych klientów. Rzetelne firmy specjalizujące się w sprzątaniu po pożarze posiadają nie tylko odpowiednią wiedzę, ale także doświadczenie i specjalistyczny sprzęt, co czyni je niezastąpionymi partnerami w tym trudnym zadaniu. Korzystają one z profesjonalnych środków czystości i specjalistycznych maszyn, a po skończonej pracy wystawiają certyfikat dla sanepidu czy spółdzielni mieszkaniowej. Jak pisaliśmy już wcześniej – istnieje wiele firm specjalizujących się w tego tupu sprzątaniu. Dlatego tylko od nas i przede wszystkim naszego budżetu i czasu zależy, czy zdecydujemy się na wybór jednej z nich, czy samodzielne sprzątanie. Ze względu jednak na specyficzny zakres prac warto porównać oferty przynajmniej kilku z nich, zanim podejmiemy ostateczną decyzję. Warto sprawdzić, czy firma oferuje zarówno sprzątanie po pożarze, jak i sprzątanie po zalaniu, gdyż w trakcie gaszenia pożaru lub samodzielnego sprzątania, może dojść również do zalania pomieszczeń.

Pamiętajmy, że pożar pozostawia po sobie nie tylko widoczne zniszczenia, ale również niebezpieczne zanieczyszczenia, takie jak popiół, dym, a nawet substancje chemiczne. Profesjonalne firmy sprzątające posiadają wykwalifikowaną kadrę, która wie, jak skutecznie i bezpiecznie radzić sobie z tymi problemami. Ich pracownicy są przeszkoleni w obszarze ochrony zdrowia i bezpieczeństwa, co jest kluczowe w przypadku sprzątania po pożarze, gdzie mogą występować potencjalnie szkodliwe substancje. Ponadto firmy te dysponują specjalistycznym sprzętem, takim jak odkurzacze przemysłowe, profesjonalne środki czyszczące, a nawet sprzęt do usuwania gruzu. To pozwala im skutecznie oczyścić teren, usuwając zanieczyszczenia i przywracając go do stanu, który umożliwia bezpieczną rekonstrukcję.

Dodatkowym atutem jest również szybkość działania takich specjalistycznych firm sprzątających. Działają one sprawnie i zorganizowanie, co jest kluczowe w sytuacji, gdzie czas jest bardzo istotny. Skorzystanie z usług profesjonalnej firmy do sprzątania po pożarze pozwala skrócić okres, w którym budynek czy mieszkanie są bezużyteczne, umożliwiając szybszy powrót do normalnego funkcjonowania.

Warto również podkreślić, że korzyści wynikające z wynajęcia profesjonalnej firmy do sprzątania po pożarze nie ograniczają się jedynie do aspektów technicznych. Fachowcy ci mają doświadczenie we współpracy z firmami ubezpieczeniowymi, co ułatwia proces uzyskania odszkodowania i przyspiesza całą procedurę związaną z naprawą i odbudową. Dlatego też, decydując się na wynajęcie profesjonalnej firmy do sprzątania po pożarze, inwestujemy nie tylko w skuteczność, ale również w profesjonalne wsparcie w trudnym czasie.

Podsumowanie

Sprzątanie po pożarze jest nie lada wyzwaniem i w zależności od stopnia zniszczenia pomieszczeń może być zarówno kosztownym jak i czasochłonnym procesem. Warto jednak cały proces sprzątania a następnie remontu przeprowadzić solidnie ze względu na bezpieczeństwo, zdrowie oraz trwałość efektu jaki chcemy uzyskać. Pamiętajmy, że kluczowym elementem jest odzyskanie bezpieczeństwa naszego i naszych bliskich.