- Czy Polska powinna zrezygnować z części suwerenności jeśli to będzie warunek otrzymania pieniędzy z Unii Europejskiej w ramach KPO czyli Krajowego Planu Odbudowy? - brzmiało pytanie sondażowe.

Odpowiedzi twierdzącej udzieliło 29 procent ankietowanych Polaków. „Nie” lub „zdecydowanie nie” odpowiedziało natomiast 46 procent badanych.

Środki z KPO – co jest coraz częściej podkreślane – blokowane są bezprawnie, a celem takiego działania ma być pozbawienie naszego kraju suwerennego podejmowania decyzji. W blokowaniu funduszy uczestniczą – i już wcale się z tym nie kryją – politycy opozycji, a i przedstawiciel Unii Europejskiej podtrzymują tę narrację.

Co zastanawiające, co czwarty ankietowany nie miał własnego zdania w tej sprawie, ale niestety też prawie 1/3 respondentów była „gotowa jest na zimno, z pełną świadomością, sprzedać niepodległość za którą poprzednie pokolenia płaciły krwią, cierpieniem, ubóstwem. Długo zresztą bezskutecznie” – komentuje portal wPolicyce.pl.

Wygląda więc na to – czytamy dalej – że „wielu naszych rodaków nie rozumie, że brak suwerenności zawsze na końcu oznacza także złupienie i zniewolenie”.